Česká národní banka se podle zprávy, která před pár dny proběhla tiskem, chystá razantně omezit, ne-li znemožnit přístup k hypotéce v těch případech, kdy klient není schopen hradit ze svého alespoň patnáct procent hodnoty pořizované nemovitosti. Co na tento krok říkáte?
Jde o opatření preventivního rázu a má pomoci zabránit případnému úvěrovému boomu a bublině v nemovitostní oblasti. Jde o jeden ze zásahů, který je ve světě široce zvažován, a někde již uváděn do praxe, coby pojistka proti opakování vývoje, který předcházel nedávné finanční krizi se všemi jejími důsledky. Při současném stavu tuzemské ekonomiky jde však podle mého názoru o krok zbytečně restriktivní, který principiálně jde proti tomu, co představitelé ČNB hlásají v souvislosti s aktuálním makroekonomickým stavem české ekonomiky a také v souvislosti s intervenčním režimem, který centrální banka zahájila loni v listopadu.
Jak to myslíte?
Nemovitostní trh v České republice zatím vykazuje jen velmi mírné znaky oživení a v blízké době nelze předpokládat jakoukoli jeho zásadní expanzi. Zatím lze podle mého názoru nechat posouzení bonity a možnosti splácet v případě každého individuálního zájemce o úvěr na bydlení na možnostech příslušné komerční banky. Komerční banky mohou prostřednictvím své úrokové politiky předejít rizikovému vývoji. Nevnímám současné riziko jako potenciálně systémové, a proto nepovažuji za kýžené, aby ČNB činila zmíněné plošné opatření, které za stávajících ekonomických podmínek vidím jako přehnaně a svým způsobem i kontraproduktivně opatrnické.
Jak po více než roce hodnotíte samotnou intervenci ČNB za oslabení koruny?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík