Exministr a generál Kostelka ještě ke konvoji USA: Víte, co mi na tom vadilo? Ne ten přejezd spojenců, ale...

08.04.2015 4:40 | Zprávy

ROZHOVOR. Exministr obrany a bývalý český velvyslanec v Rusku generál Miroslav Kostelka se ve sporu prezidenta Miloše Zemana a amerického velvyslance Andrewa Schapira postavil na stranu svého vrchního velitele ozbrojených sil. Podle něj takto běžně diplomaté v hostitelské zemi do médií nemluví. „Vyjádřit se takto veřejně považuji minimálně za neprofesionální. Ono to pak totiž působí jako chování konzula v okrajových provinciích Římské říše,“ prohlásil bývalý diplomat v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Exministr a generál Kostelka ještě ke konvoji USA: Víte, co mi na tom vadilo? Ne ten přejezd spojenců, ale...
Foto: Hans Štembera
Popisek: V areálu kasáren 17. listopadu si mohli lidé prohlédnout americkou vojenskou techniku zblízka. I přes nepříznivé počasí byl zájem velký

Jak se díváte na to, že Evropa začíná tlačit na Ukrajinu, aby také začala plnit dohody z Minsku, například dala autonomii Donbasu?

Myslím si, že je to jedině správná věc, která už měla proběhnout dávno. Na Rusko se tlačí dost, takže by se mělo tlačit i na Ukrajinu tak, aby boje přestaly, protože minské dohody jsou narušovány. Aby už konečně došlo k ukončení konfliktu, aby si jak Ukrajina, tak Evropa oddychly.

Věříte, že se to za této situace povede?

Chtěl bych být optimistou, bohužel některé signály mi naznačují, že by to tak zcela být nemuselo. Nemám na mysli ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, protože mám pocit, že ten by byl víc nakloněn nějakým pozitivním krokům k jednání než předseda vlády Jaceňuk a předseda Bezpečnostní rady Turčynov. Ale myslím, že současná ukrajinská vláda příliš o mír nestojí, protože Ukrajina je na tom ekonomicky velmi špatně, a v případě, že by došlo k narovnání situace, nehledě na to, že by se mohlo zvednout její hospodářství, mají možná někteří lidé obavy, že by přestal přísun zahraniční finanční pomoci. Ale to je jen moje domněnka. Pak když poslouchám třeba svého oblíbeného George Friedmana ze Stratforu (americký zpravodajský expert, zakladatel a šéf přední americké soukromé konzultační zpravodajské agentury Stratfor – pozn. red.) na různých fórech, například naposledy na Chicagské radě, kde otevřeně velmi pragmaticky hovoří o tom, že politika Spojených států by měla být taková, aby nedopustila nějaké sjednocení Evropy, domluvy Německa s Ruskem a podobně. Takže to jsou věci, které mi trochu v optimismu brání, ale věřím tomu, že jednou bude ten minský dohovor naplněn.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Libuše Frantová

Proč by se Ukrajina měla vzdát svého území?

Jde přeci o princip, proč ustupovat agresorovi? A proč vám taky píšu je, že nechápu, jak jste to myslel, že bude Ukrajina válčit o své zájmy do posledního Čecha či Slováka. Vždyť přeci ČR žádné vojáky do boje na Ukrajinu nevysílá, co vím, tak tam šlo válčit jen pár lidí dobrovolně a vláda ani vojáky...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jandejsek: Záměrně vám zvyšují ceny potravin. Těmito kroky

8:15 Jandejsek: Záměrně vám zvyšují ceny potravin. Těmito kroky

„Snižování produkčního zemědělství už nyní ukazuje nedostatek vepřového masa, vajíček, mléka, drůbež…