V úterý se konala konference Vyšehradské fórum 2017, jejíž pátý ročník uspořádala společnost Golden Gate CZ s podtitulem „Ekonomické informace s předstihem“. Profesor Oldřich Rejnuš, který se ve své přednášce zaměřil na to, jak dlouho bude ještě existovat společná evropská měna, mimo jiné prohlásil, že krize z roku 2008 ještě neskončila a už nikdy neskončí, protože přerostla v chronickou nemoc. Jak lze brát takovéto vyjádření ve světle toho, jak se už delší dobu daří české ekonomice?
Shodou okolností já na Vyšehradském fóru přednášela, tuším, v roce 2015 a tehdy jsem tam tvrdila úplně to samé. A tvrdím to s Vladimírem Pikorou i v letošní knize Robot na konci tunelu – čili já na tom nic překvapivého neshledávám. Věc se totiž má takto:
Krize je jakýsi evoluční ekonomický proces, který slouží k tomu, že odstraní neefektivity z ekonomiky. Firmy, které jsou předlužené, technologicky zastaralé nebo jakkoliv jinak neefektivní, zkrachují, jsou odstraněny z trhu, a udělají tím místo novým startupům. Z toho je vidět, že krize je čas od času nutná.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník