Generál Šándor: Ruské angažmá v Sýrii a podpora Asada může vyvolat negativní reakce ruských muslimů. Moskva by měla situaci doma vážně sledovat

25.10.2015 10:51 | Zprávy

ROZHOVOR Fakt, že Chorvatsko tajně pouští uprchlíky do Slovinska, je podle Andora Šándora podraz, který by si země EU vůči sobě neměly dovolovat. Ruskou intervenci v Sýrii je možné považovat za jeden z kroků, jak situaci začít řešit v jednom ohnisku problému. Rusko ale musí vážně sledovat i domácí situaci, na jeho území je totiž víc mešit než v Egyptě a žije v něm asi sedm milionu muslimů.

Generál Šándor: Ruské angažmá v Sýrii a podpora Asada může vyvolat negativní reakce ruských muslimů. Moskva by měla situaci doma vážně sledovat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andor Šándor

Vysoký komisař pro uprchlíky kritizoval české zacházení s imigranty. Jak to vnímáte v kontextu toho, co se nyní v rámci imigrační krize v Evropě děje?

Lze na to hledět ze dvou stran. Z jedné je patrné, že náš azylový zákon je z pohledu některých západních zemí velmi tvrdý. Například ve srovnání s jednáním zemí, které uprchlíky neregistrují a jen je posílají dál, je čtyřicetidvoudenní detence dlouhá, a to, že si tito lidé platí pobyt, je tvrdé. Jestli je ale takto postaven zákon, musí jej vězeňská služba a policie dodržovat. Jestli po kritice, kterou jsme slyšeli, bude vláda reagovat tak, že tyto podmínky zmírní, není otázka pro mne. Máme tady také spor mezi ombudsmankou a ministrem vnitra, kdy paní Šabatová říká, že jsou podmínky příliš tvrdé. Je pravda, že internace dětí a jejich pohled na rodiče s pouty na rukou není nic příjemného, ale neumím si představit, jak by se dalo v současných podmínkách azylového zákona udělat, aby tyto děti nebyly s rodiči v podmínkách, kde je azylový zákon naplňován.

Uprchlíci z jihu se po uzavření maďarské hranice zkoušejí dostat do Slovinska a problémy se přesunuly tam. Zdá se, že se problém jen posunul na jiné místo…

Politici z Evropské unie se stále setkávají a od března říkají stále to stejné – že musí jednat. Jenže „skutek utek“. Dnes dokonce jsme svědky situace, kdy Chorvatsko tajně posílá v noci uprchlíky Slovincům. Dvě země unie si tedy dělají něco, co se dá považovat za podraz. Nejen že nespolupracují, ale dělají si naschvály. Takto přece nemá EU fungovat. Běženci se chtějí dostat na západ a v tom jim nijak nebrání Řecko, kam denně připlouvá osm tisíc běženců z Turecka, Italové ochranu hranic také příliš neprožívají, a ti lidé se dostávali nejdřív k maďarské hranici, která byla blokována, pak k chorvatské. Chtějí hlavně do Německa a Švédska a tomu přizpůsobují své cesty. Když se tam nedostanou přes Slovinsko, půjdou jinudy. Situace je krajně nebezpečná a je alarmující, že Evropská unie není schopna najít praktické řešení. A čas, po který se o tom jen hovoří, trvá už půl roku, za tu dobu jsme už měli být svědky opatření, která by zabránila tomu, aby se k nám - řečeno s nadsázkou - nepřestěhovalo půl severní Afriky.

Jak by měla vypadat ta kýžená akce, která podle vás chybí?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Daniel

soudní proces

Dobrý den. Opět se řeší kauza Čapí hnízdo, jak je možné, že se kauzy vlečou i třeba deset a více let? Kde je chyba? Vždyť to přeci není normální a podle mě to snižuje pak váhu celého procesu i případný trest, v horším případě to pak dopadá na ty, co jsou případně uznáni jako nevinní, kdo jim vrátí ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rakušan se nemá co divit, má jednat! Lidé už si to říkají nahlas. Březina naložil Fialově vládě

20:21 Rakušan se nemá co divit, má jednat! Lidé už si to říkají nahlas. Březina naložil Fialově vládě

„V poslední době stačí, když si sednete někde do hospody. Lidé svoji nespokojenost vyjadřují všude a…