Co lze vlastně očekávat na světovém politickém „kolbišti“ po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu? Dá se už dnes charakterizovat Trumpův budoucí vztah k Rusku? Někteří komentátoři totiž tvrdí, že bude k němu vstřícný, že neuznává „umírněné rebely“ v Sýrii a připomínají v této souvislosti i jeho prohlášení o tom, že by uznal Krym jako součást Ruska. Mnohé prý rovněž vypovídá jeho návrh na jmenování generála Flynna poradcem pro národní bezpečnost, který je údajně vstřícný k Moskvě. Na druhou stranu Trump chce mít šéfem CIA Mikea Pompea, který bývá označován za jestřába. Jak se v tom všem orientovat?
Výroky z kampaně nechme už stranou. A stejně tak mudrování komentátorů. Trump sestavuje vládní tým. Potřebuje za sebou sjednotit Republikánskou stranu, takže osloví zástupce všech jejích proudů. A potřebuje také získat větší podporu veřejnosti, protože, jakkoliv vyhrál, bylo to 50:50. Takže je jasné, že kompromisy budou, jak ve vládní sestavě, tak v Trumpově politice. Ale pokud se někdo tváří, že už předem ví, jak to bude, tak může být nakonec překvapen.
Analytik Lukáš Visingr uvedl pro server idnes.cz, že Trump přestane s politikou vývozu demokracie, místo toho nastolí realismus a společně s Ruskem se spojí proti Číně. Do jaké míry je toto reálné?
„Analytici“ už mi lezou na nervy. Tak dlouho „analyzovali“, že nebude Brexit, až si ho Britové odhlasovali. Tak dlouho „analyzovali“, že Trump prohraje, až vyhrál. Teď´zas analyzují Trumpa. Já nevěřím, že Trump si padne s Putinem kolem krku a rozparcelují si svět. Ano, bude více „reálpolitiky“ a pragmatismu, méně internacionalismu a intervencionismu. Ale nic to nezmění na tom, že Rusko je geopolitickým rivalem USA.
Jak to bude vlastně s bezpečnostní strategií EU v souvislosti s nástupem Donalda Trumpa? Zprávy z Bruselu se v tomto kontextu značně různí. Nedávno ještě lídři EU, třeba J.-C. Juncker a Angela Merkelová, podporovali vznik nové evropské armády, dnes se už ale hovoří jen o posílení dosavadních sborů (Battle Groups atd.) a vyčlenění více financí na různé bezpečnostní akce. Je tedy projekt evropské armády už definitivně mrtvý a členské státy EU se spíše zaměří na financování svých armádních složek v rámci NATO, jak to koneckonců požaduje i nový americký prezident?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán