Jiří Pospíšil: Primárním nebezpečím je teď rozpad Velké Británie

08.07.2016 12:12 | Zprávy

ROZHOVOR Když občané ztrácejí důvěru v Evropskou unii, tak by měla integraci pozastavit, vyhlásit legislativní prázdniny a pár let nepřijímat regulace, myslí si europoslanec za T0P 09 a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Nutit státy do větší integrace je podle něj čiré bláznovství a povede to k dalšímu oslabování Evropské unie. Lidé budou více a více pochybovat o smysluplnosti a prospěšnosti projektu. Pospíšil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz také řekl, že sedmadvacet zemí v této chvíli není připraveno na posilování integrace blížící se federativnímu superstátu.

Jiří Pospíšil: Primárním nebezpečím je teď rozpad Velké Británie
Foto: TOP 09
Popisek: Jiří Pospíšil

Co pro vás znamenají výsledky hlasování v referendu o vystoupení Velké Británie z Evropské unie?

Z výsledků jsem smutný, protože mě mrzí, že Britové odcházejí z Evropské unie. Vnímal jsem Brity jako spojence České republiky, což se ukazovalo i na jednáních, kdy Britové měli na věc pohled podobný tomu našemu. Evropskou unii odchod Británie oslabí. Mrzí mě zároveň, že posílí nedemokratické země, jako je Rusko a Putinův režim, což je vidět i z prokremelských reakcí, že vítají odchod Británie. Na druhou stranu chybu nelze přičítat britským voličům, ale musíme ji hledat jak v politice Bruselu, tak v neseriózní kampani v Británii. Opakuji: chybu tedy musíme hledat u sebe, ne u voličů.

Bude pro Velkou Británii odchod z Evropské unie nakonec přínosem, nebo jí uškodí?

Jsem přesvědčen, že to bude mít negativní dopad na britské hospodářství, a ukazuje to i většina ekonomických studií. Co však považuji za větší problém, je dopad na možnou nejednotu Velké Británie. Vzrůstá napětí ve Skotsku, vzrůstá napětí v Severním Irsku, takže je možné, že Brexit nakonec může být příčinou rozpadu Velké Británie. Jiným tématem jsou ekonomické dopady. Otázkou je, jak velké budou a co z nich vyplyne. Záleží to také na tom, zda Velká Británie zůstane na vnitřním trhu Evropské unie, zda bude exportovat své zboží na kontinent bez cel a omezení, nebo zda nebude na vnitřním trhu. Nyní to nelze nijak vyčíslit, ani odhadnout, protože není jasné, jak budou nastaveny vztahy mezi Evropskou unií a Británií. Primárním nebezpečím však zůstává rozpad Velké Británie.

Zmínil jste, že chybu nemůžeme přičítat britským voličům, ale kromě kampaní před referendem i Evropské unii. V poslední době slýchám často, že by měla projít reformou. Jakou reformu byste si představoval vy? Jak by měla vypadat?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Proč by se Ukrajina měla vzdát svého území?

Jde přeci o princip, proč ustupovat agresorovi? A proč vám taky píšu je, že nechápu, jak jste to myslel, že bude Ukrajina válčit o své zájmy do posledního Čecha či Slováka. Vždyť přeci ČR žádné vojáky do boje na Ukrajinu nevysílá, co vím, tak tam šlo válčit jen pár lidí dobrovolně a vláda ani vojáky...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jandejsek: Záměrně vám zvyšují ceny potravin. Těmito kroky

8:15 Jandejsek: Záměrně vám zvyšují ceny potravin. Těmito kroky

„Snižování produkčního zemědělství už nyní ukazuje nedostatek vepřového masa, vajíček, mléka, drůbež…