Jsem zklamaný. Petr Tluchoř promluvil

20.11.2017 9:54 | Zprávy

ROZHOVOR „Vedle pádu bolševika jsem v listopadu 89 slavil příchod vlády pravidel, nicméně jsem si nemyslel, že po těch zlých přijdou hodní, po hloupých chytří a po zločincích andělé a že se rovnou propadneme do západního Německa,“ vzpomíná na období po sametové revoluci někdejší předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř. K současné situaci ve společnosti pak ještě dodává: „V posledních letech stát systematicky podporuje v lidech závist, bonzáctví i třídní nenávist. Aktivním hází klacky pod nohy, všechny sešněrovává nesmyslnými zákazy, celé skupiny označuje za zloděje. Ještě nikdy se žádného bohatství nedosáhlo přerozdělováním, zdaněním, dotacemi a regulací. Pokud tedy nemyslíme zbohatnutí jednoho holdingu.“

Jsem zklamaný. Petr Tluchoř promluvil
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Tluchoř

V jakém stavu je naše demokracie a do jaké míry jsme se za poslední dobu přiblížili či nepřiblížili k tomu, o čem jsme snili po roce 1990? Někteří vidí ohrožení demokracie v Andreji Babišovi a Miloši Zemanovi. Sám Andrej Babiš tvrdí, že právě on chce realizovat to, o čem jsme tenkrát snili: Fungující ekonomika, úspěšné rodinné firmy, infrastruktura, fungující státní správa… Co je spíše pravda?

Já považuji 17. listopad za hlavní, autentický svátek naší země a upřímně ho slavím. Stále jsem přesvědčen, že je co slavit, a jsem rád, že ho smíme slavit. Zároveň ale nepochybně platí, že se od toho snu, jak jste ho pojmenoval, zejména posledních pět let velmi rychle vzdalujeme. Vedle pádu bolševika jsem v listopadu 89 slavil příchod vlády pravidel. Nemyslel jsem si, že po těch zlých teď přijdou hodní, po hloupých chytří a po zločincích andělé. Že se rovnou propadneme do západního Německa. Jen jsem byl a stále jsem optimisticky a možná naivně přesvědčen, že fungují-li důsledně demokratická pravidla, všechno nakonec dobře dopadne. Bylo jasné, že svoboda s sebou ponese daleko více nebezpečí a otevřená společnost vytvoří prostor nejen pro cestování, podnikání, studium, dosud zakázanou kulturu, ale i pro bezpočet protivenství a sviňáren.

To, k čemu teď dochází, je ale naprosté otočení onoho paradigmatu, který jsme tak silně v listopadu vítali. Základní pilíř, na kterém stojí každá svobodná země, má-li se tak nazývat, tvoří elementární důvěra ve své vlastní občany. A ta se právě v poslední době rozpadá. Nastupuje nedůvěra, navíc v kombinaci s otevřenou výzvou k bonzáctví. Vede to k zrcadlovému efektu, kdy lidé přestávají brát tento stát za svůj. Nevěří mu.

Nástup represe či vstup do soukromí a svobody každého jednotlivce ale přece může nastat až v okamžiku fatálního porušení pravidel či alespoň vážného podezření, že k němu ze strany konkrétního občana došlo. To, že každej fízl nebude smět perlustrovat někoho jen proto, že má dlouhé vlasy nebo opranou džísku, bylo pro mě symbolem změny v listopadu 89. Dnes se v mých očích vracíme zpátky. Ty chlape divnej, ženská podezřelá, teď nám dokaž, že neděláš nic špatně! Že na daních nešidíš, socialistické, či dnes lépe řečeno evropské a multikulturní zřízení nepomlouváš, do telefonu sprostě nemluvíš.

Chci tím říct, že mě samozřejmě absolutně děsí zneužívání represivních orgánů, policie, státního zastupitelství, finanční správy v politickém i obchodním boji, neúcta k ústavním principům, ale že ta postupná plíživá ztráta svobody není jen věcí a v režii Andreje Babiše. U toho byli i další. A nutno dodat, že často za hlasitého potlesku velké části médií i veřejnosti.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Levnější energie? Má to řešení. Šichtařová nemilosrdně, co musíme provést Němcům

18:21 Levnější energie? Má to řešení. Šichtařová nemilosrdně, co musíme provést Němcům

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Nesouhlasím s touto funkcí státu, nevidím ke koncesionářským poplatkům …