Byli jsme svědky masových násilných protestů proti summitu G20 v Hamburku. Byly to podle vás legitimní protesty?
Legitimní je každý protest demokratickou formou, který umožnuje protestovat, bránit práva občanů a tak dále. Není legitimní vydávat protest za ničení majetku, rabování obchodů a zapalování aut, to je běžná kriminální činnost v jakémkoliv režimu kdekoliv na světě.
Země se na summitu G20 shodly, že informace související s bojem proti teroristům by se měly vyměňovat lépe. Dále chtějí bojovat proti financování radikálů. Pomůže taková dohoda něčemu?
Mně zní taková vyjádření, jako kdyby chtěl někdo mávnutím proutku, aby v Africe nebyl hlad, bída a války. Jde o politické proklamace pořád dokola, fráze, že musíme zajistit bezpečnost Evropy. Ošetření boje proti terorismu je velkým heslem, ale nakonec vidíme, jak se bojuje omezením svobody v médiích a dalšími protiteroristickými zákony, uzávěrami, kamerami ve městech. A vidíme také, že běžný, slušný občan bude omezen tím, co to přináší. V Londýně kyselinou napadli lidi a nebudu hodnotit, jestli ten čin byl podmíněný islámem, což není ještě jasné. Jasné však je, že v parlamentu vystoupili britští politici a řešení vidí jediné: zakázat kyselinu. Je to stejné jako v oblasti zbraní. Zakážeme všechno, čím byl dosud podniknut útok. Po zbraních chtějí zakázat kyseliny, aby je nevrhali lidem do obličejů, a snad nakonec zakáží i automobily. Již není daleko myšlenka, že velká auta jsou pro normální lidi zbytečná, takže boj proti terorismu míří do zakazování všeho kolem nás. Ale útočit se dá klackem, kladivem, kamenem, těžko zakážete všechno.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Zuzana Koulová