Kocáb účtuje: Havel řekl Číňanům i Rusům, co si myslí. Zemanovi se možná skrytě chechtali, že je trouba

13.12.2014 16:16 | Zprávy

TŘI ROKY BEZ VÁCLAVA HAVLA V zanedbaném koutu v centru Liberce byla v pátek slavnostně otevřena nová budova od světoznámého architekta Bořka Šípka. Zároveň proběhla vernisáž výstavy Šípkových děl z oblasti architektury, skla a designu. Na ni si pozval hudebníky Jaroslava Hutku a Michaela Kocába. Všechny tři spojuje přátelství s prvním českým prezidentem Václavem Havlem. Však také Hutka zapěl svůj song věnovaný Václavu Havlovi Havlíčku Havle a Michael Kocáb poskytl na téma Václav Havel rozhovor pro ParlamentniListy.cz.

Kocáb účtuje: Havel řekl Číňanům i Rusům, co si myslí. Zemanovi se možná skrytě chechtali, že je trouba
Foto: Hans Štembera
Popisek: Michael Kocáb

Máme 25 let od listopadu 1989, jejímž nejvýraznějším symbolem je Václav Havel. Zároveň si za pár dní připomeneme tříleté výročí jeho úmrtí. Jaký je význam Václava Havla pro nás dnes?

Význam Václava Havla je mnohovrstevnatý, že je to na celé sympozium. A taková sympozia se i konají. Dokázal zformulovat – nebyl ale zdaleka sám – srozumitelně naši budoucí zahraničně politickou orientaci a vůbec orientaci našeho státu. To znamená země, která vstupuje dobrovolně a ráda do souručenství západní Evropy – NATO a EU a s nadějí, že se dopracuje sebeurčení a svébytnosti. Zatímco předtím jsme byli neustále podmaňováni nějakou mocností – ať už to bylo Rakousko-Uhersko, Hitlerovo Německo či Sovětský svaz. Měli jsme takovou plebejskou náturu, z které jsme byli vyvedeni v roce 1989 vlastní silou. Není pravda, že by to bolševici naplánovali a už vůbec nenaplánovala velmoc svůj vlastní rozpad. Pouze nestačili zareagovat na tu sílu, která se střední Evropou valila a prostě to neudrželi v mezích, které by si dnes představoval prezident Putin.

Další věcí byl jeho duchovní rozměr – prodemokratický, takový lidský. Bylo v něm hodně pokory, nikdy se nevyvyšoval, nestal se takovým mocipánem. Kladl důraz na lidská práva nejen u nás, ale i v zahraničí. Nerozpakoval se vyjadřovat ke všem problémům v této oblasti, ať to stojí, co to stojí. Číňanům i Rusům řekl, co si myslí. A nikdy neměnil lidská práva za ekonomické aspekty.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Michal Ratiborský byl položen dotaz

Co se s těmi penězi stalo?

,,Téměř půl miliardy korun, které měly být určeny na obnovu a pomoc postiženým obcím, nebyly proplaceny." To tvrdíte vy a uvádíte, že peníze zůstaly jen na papíře. Jak je to možné? A opravdu zůstaly jen na papíře nebo je vláda použila na něco jiného? Bych se ani nedivili, kdyby je dala na pomoc Ukra...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Podali jsme žalobu a začal panikařit.“ Advokát odhalil praktiky „bojovníka od klávesnice“ Cempera

21:45 „Podali jsme žalobu a začal panikařit.“ Advokát odhalil praktiky „bojovníka od klávesnice“ Cempera

Jan Cemper, který spoluzaložil a vede spolek Manipulátoři.cz, čelí žalobě ze strany Matouše Bulíře, …