Komunisti chtějí studenou válku, Putin jim ukazuje cestu. K nám přijeli Američani! říká modrý starosta z pohraničí

4. 5. 2015 14:47

ROZHOVOR Město na hranici dvou světů – to dříve bývala Železná Ruda. Dodnes se tu podle jejího starosty Michala Šnebergra (ODS) prolínají vysídlovací a dosídlovací vlny. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz si však nedokáže představit návrat starých pořádků i možnost, že by tu zase někdy byla hlídaná hranice či celnice.

Komunisti chtějí studenou válku, Putin jim ukazuje cestu. K nám přijeli Američani!  říká modrý starosta  z pohraničí
Foto: regionpodlupou.cz
Popisek: Starosta Železné Rudy Michal Šnebergr

Co říkáte cestě prezidenta Zemana do Moskvy na výročí osvobození?

Ve vší úctě k obětem, utrpení lidí tehdejšího Sovětského svazu, bych za současné situace panu prezidentovi Zemanovi cestu do putinovské Moskvy nedoporučil.

Co si myslíte o názorech některých komunistů, že se opět přepisuje historie konce války, a to ve prospěch Spojených států?

Veškeré úsilí vítězných mocností za druhé světové války bylo směřováno k porážce nacismu. Řada porobených národů si po osvobození přála pokračování demokratického vývoje. Komunisté si jen přejí to, abychom se vrátili ke stavu Evropy za studené  války, a současné  putinovské Rusko jim ukazuje cestu jak takového stavu znovu docílit.

Žijete na samé hranici, kde se před lety střetávaly dva světy. Pozorujete i nyní vliv komunistů, estébáků? Jak se vlastně žije v místech, kde se potkáváte s bývalými péesáky a jejich potomky?

Problém tkví v tom, že ideologie minulého nedemokratického komunistického režimu byla velice nenávistná a zhoubná. Vše bylo podřízeno diktátu jedné strany, uměle byly tvořeny hodnoty i mezilidské vztahy.  Setrvačně některé negativní názory a úsudky přežívají… Žijeme v době, kdy zde na hranici zažíváme svobodu, v jakou jsme ani nedoufali. Bude záležet na celkové stabilitě nejen v Evropě, ale hlavně v České republice a k tomu můžou přispět hlavně demokraticky kultivovaní občané. Tak si přeji, aby v Železné Rudě neustále přibývali.

Jaké jsou tedy oslavy a jaké je vzpomínání na osvobození Železné Rudy?

Železná Ruda ve své předválečné a hlavně poválečné historii zažila řadu vysídlovacích a osídlovacích zvratů. Obyvatelstvo je hlavně motivováno možnostmi zaměstnání a ekonomikou. Věřím, že do budoucna se v našem městečku vytvoří stabilní struktura obyvatelstva vzešlá z demokratických poměrů svobodné Evropy a vztahu k místu, kde žijeme. Oslavujeme konec druhé světové války. Samozřejmě s pravdivou skutečností, že do Železné Rudy přijeli 1. 5. 1945 Američané. Ne vždy tomu tak bylo!

Co říkáte na variantu uzavření Schengenu kvůli uprchlíkům? Neopouštěly se budovy na hranici pro celníky zbytečně narychlo? Stát si je vesměs nenechal...

Jakékoli omezování propustnosti vnitřní hranice by mělo velice negativní důsledky. Z praktické zkušenosti našeho místa, tedy hraničního města, by to byla doslova tragédie. Celnice nechceme! Problém uprchlíků je v této chvíli dle mého názoru z pohledu Evropy hlavně problémem její malé akceschopnosti. Osobně jsem přesvědčen, že by se Evropa jako celek měla před takto masivními vlnami uprchlíků z tak rozdílného prostředí bránit.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Václav Fiala

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klára Samková: Nad Topolánkem se mi zvedl kufr. Málem jsem... Islám je zrůdný. Havel nechápal, že lidé odmítají shánět hajzlpapír a vložky

14:10 Klára Samková: Nad Topolánkem se mi zvedl kufr. Málem jsem... Islám je zrůdný. Havel nechápal, že lidé odmítají shánět hajzlpapír a vložky

Advokátka a aktivistka Klára Samková si uvědomuje, že lidé odmítají shánět základní potřeby a chtějí…