Co si myslíte o puči v Turecku? Karel Schwarzenberg varuje, že se Erdogan může vyjevit jako spojenec Putina…
Dnes je velmi těžké soudit, zda to byl opravdu puč, anebo jen zinscenované divadlo s cílem pozatýkat své odpůrce, na to máme málo informací. Každopádně je jasné, že seznam těch, kteří byli pozatýkáni, nemohl vzniknout za pár hodin po puči a Erdogan se chystal zamést se svými protivníky již delší dobu a teď využil situace. Mám obavu, že jde o konec sekulárního Turecka. Turecko nikdy nebylo evropské, ale bylo aspoň stabilní zemí, nyní se posouvá k autoritativním režimům Blízkého východu. Je otázkou, nakolik bude agresivní vůči svému okolí a nakonec nebezpečné i vůči Evropě. S ambicemi přiblížit Turecko EU bezvízovým stykem či dokonce mluvit o jeho vstupu do EU je konec a pokračovat v této politice by bylo bláznovství. Naopak, musíme být velmi obezřetní, ať už jde o migraci, či vztah Turecka k Islámskému státu. Karel Schwarzenberg podléhá své paranoie ohledně Ruska. Turecko a Rusko si budou nadále hrát mocenské hrátky. My v Evropě to musíme bedlivě sledovat bez emocí
„Nevhodné jsou už také ekonomické sankce vůči Rusku, poškozují naše podnikatele, jak jsem se dozvěděl i na návštěvě několika firem v Moravskoslezském kraji. Putin určitě nepřipravuje válku proti NATO, nevěřím tomu, to by se snad musel zbláznit,“ řekl Andrej Babiš. Co o tom soudíte?
Naprosto s ním souhlasím. Atmosféru nedůvěry a nepřátelství mezi Ruskem a EU si přejí snad jen ti, kteří nechtějí bojovat proti Islámskému státu a nepřejí si mír v Sýrii. Můžeme s Ruskem jednat a řešit globální problémy, nebo mu dávat najevo, že pro nás není partner, a přijmout důsledky. Já od začátku prosazuji tu první variantu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík