Mám doma zásoby vody a trvanlivého jídla. A mince ze vzácných kovů. Přijde změna, ale bude nutný větší šok, říká známý český pravičák

03.08.2015 19:54 | Zprávy

ROZHOVOR Lidé si nakonec uvědomí, že příčinou jejich neštěstí jsou přebujelý státní aparát a přílišné propojení korporací se státem. Aby se systém odrazil ze dna, musí dojít k většímu šoku, ke kterému se schyluje nyní v Řecku, domnívá se Vít Jedlička, prezident a zakladatel státu Liberland a člen Svobodných. Neustálá omezení a zákazy jsou podle jeho slov to, co ničí dobře fungující ekonomiku a volný obchod. V Česku už si žádnou vinici nezaložíte, vyčerpali jsme kvóty, zdůrazňuje. Automatizace výroby se neobává, lidé se přesunou do poskytování služeb.

Mám doma zásoby vody a trvanlivého jídla. A mince ze vzácných kovů. Přijde změna, ale bude nutný větší šok, říká známý český pravičák
Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezident Liberlandu Vít Jedlička přednáší na VŠE

Diskutuje se o tom, že do budoucna nebude potřeba pracovní síla – automatizace a robotizace ve výrobě. K výrobě bude podle některých katastrofických odhadů třeba tak málo lidí, že je volný trh nebude moci zaměstnat, a pokud nebudou moci zůstat bez prostředků, bude se o ně muset postarat stát, třeba tím, že jim práci zařídí. Pak ale bude muset razantně zvednout daně. Co říkáte celé této konstrukci? Její kritici se jejím proponentům smějí coby zpátečníkům, kteří zapomínají, že podobné procesy se děly při průmyslové revoluci. Ještě radikálnější zastánci této teorie naopak tvrdí, že nadbytek lidí se vyřeší pouze a jedině válkou.

Naprostý opak je pravdou. Tam, kde je relativně svobodný trh, není žádný problém se zaměstnaností. Stačí se podívat na země v Evropě, které jsou mimo Evropskou unii. Švýcarsko žádnou vysokou nezaměstnaností netrpí. Pokud se stát nesnaží vše regulovat, ekonomika ani lidé nemají potíže. Boj se stroji jsme již zažili během průmyslové revoluce. Zabránilo se nástupu parního stroje? Nikoliv. Pokrok nezastavíte a lidé místo toho, aby se věnovali těžké práci na poli nebo v továrně, se přesunou do sektoru služeb, tak jako to vidíme v moderním světě.

Co si myslíte o tom, jak řekl Paul Mason, že se přicházející vlna automatizace v současnosti záměrně odkládá, protože naše sociální infrastruktura si neporadí s jejími následky?

Myslím si, že to je nesmysl. Automatizaci naopak stát výrazně pomáhá vysokým zdaněním práce. Je daleko výhodnější postavit někam prodejní automat než člověka, za kterého musíte platit vysoké sociální, zdravotní a jiné daně.

Je určitým řešením přehnané spotřeby a výroby lidstva takzvaná sdílená ekonomika? Tedy například kdy více lidí či rodin sdílí jedno auto? Takových projektů jsou stovky a s různorodým zbožím.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Obroda strany

Můžete sdělit, kolik členů za poslední rok stranu opustilo a kolik nových jich přišlo? A budete ve volbách sázet na nové tváře? Co jsem zatím postřehla, tak kandidují zas ti samí. PS: Co vlastně říkáte na to, že Lipavský přešel zrovna k ODS, kterou vaše strana tak kritizuje? A myslíte, že lze zabrán...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman nečekaně zasáhl do bitvy kolem České televize

9:38 Zeman nečekaně zasáhl do bitvy kolem České televize

Na oslavy konce 2. světové války do Moskvy bych jel, pokud by to alespoň jedním milimetrem přispělo …