Marek Benda natvrdo: Prague Pride je demonstrace homosexualismu

16. 8. 2014 11:11

ROZHOVOR Poslanec Parlamentu ČR Marek Benda s pořádáním pochodu Prague Pride osobně nesouhlasí, ale rozhodně by ho nezakazoval. Návrhy, které se ozývají ze zemí Evropské unie, zakázat používání slov maminka a tatínek a nahradit je termínem rodič, označil jako úplnou blbost.

Marek Benda natvrdo: Prague Pride je demonstrace homosexualismu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Marek Benda

Myslíte si, že je vhodné, aby v rámci festivalu Prague Pride prošel Prahou pochodu homosexuálů?

Já jim v tom nebráním. Jedna věc je, co si o tom osobně myslím, a druhá věc je, že si rozhodně nemyslím, že by mělo jít o něco, co by se mělo zakazovat.

Mě právě zajímal váš osobní názor.

Já se toho pochodu určitě nezúčastním, protože to prostě pokládám za demonstraci homosexualismu, jak tomu říká pan exprezident. No a té se já zúčastnit nehodlám. Znovu ale říkám, že nevidím důvod, proč to zakazovat. Jako politik bych prostě tuto aktivitu ani nezaštiťoval a určitě se tak nenechával zviditelnit.

Souběžně se uskuteční Pochod pro rodinu. Ten podpoříte?

Vždy jsem Pochody pro rodinu podporoval, ale letos tady bohužel v ten den nebudu.

Dnes se mnoho hovoří o možnosti adopce dětí homosexuálními páry. Souhlasíte s tím?

Určitě ne.

Proč?

Od začátku jsem říkal, že to pokládám za nesprávné. Děti prostě mají mít maminku a tatínka. Není možné mít dva tatínky, dvě maminky. Jak to nejde fyzicky, tak by to nemělo jít ani právně, proto s tím nesouhlasím.

Nicméně jste na stranu dětí z dětských domovů řekl, že jsou v životě nepoužitelné. Nevedlo by se jim lépe, kdyby je vychovávaly byť třeba homosexuální páry?

To byl naprosto nešťastný výrok v televizi, který jsem hned vzápětí už v tom pořadu vysvětlil a následně i druhý den. Netýkalo se to použitelnosti jako lidských bytostí. K vaší otázce můžu říct, že homosexuální páry nejsou rodina. Zásadní a hlavní věc ale je, že v dětských domovech ani kojeneckých ústavech není žádné velké množství dětí volných k adopci. Pokud chceme dostat děti z dětských domovů, tak je třeba masivně zavést pěstounskou péči, což je něco úplně jiného než adopce.

A to by vám nevadilo, kdyby se homosexuálové mohli stát pěstouny dětí?

Pro ty děti bych to nepokládal za nejšťastnější. Vidím prostě za správné, aby děti měly příklad maminky a tatínka. Myslím, že se najdou vhodné rodiny, které budou ochotné si děti do pěstounské péče vzít. Jen je třeba na to připravit společnost a legislativu.

Stále mluvíte a upřednostňujete model matky a otce. V některých evropských zemích se ale dnes docela vážně uvažuje o zákazu používání slov matka a otec. Toto pojmenování nahradit obecné slovo rodič. Jak se na tyto návrhy díváte?

Jako na úplnou blbost. Jinak to vyjádřit neumím. Pokus o tento new speak, který se nám snaží vnutit, že svět není přirozený, ale že ho umíme moderně zkonstruovat. Tak to prostě ale není a nefunguje. Matka je prostě matka a otec je otec. Je to jasné několik tisíc let a všechno ostatní jsou jen pokusy překonstruovat svět, se kterými já zásadně nesouhlasím. Jinak si myslím, že takovéto návrhy zákonů neprojdou. Jsou to jen radikální konstrukce, které společnost nepřijme.

Naše země zvlášť, a prakticky celá Evropa, je přesto obecně k homosexualitě velmi tolerantní. Oproti tomu, pokud se tak někdo projeví v některých státech Afriky a Asie, hrozí mu mnohaletý žalář a někde dokonce i trest smrti. V čem si vysvětlujete ten rozdílný pohled různých kontinentů?

To je na jiné úvahy než moje. Ukazuje to ale, že je Evropa mimořádně tolerantní k možnosti projevu jiných názorů a jiných pohledů na svět. To ale neznamená, že je máme glorifikovat. Pokud je tolerujeme, tak to neznamená, že je máme glorifikovat. Prostě to, co mi přesně vadí na pochodech Pride, je snaha glorifikovat je. Já to prostě respektuji, ale aby se z toho stávala příhoda, móda, tak to se mi zdá prostě špatné a nesprávné.

  • Na obhajobu gayů se vyjádřil například sexuolog Radim Uzel ZDE.

Nůžky se otvírají, co se zdálo před dvaceti lety tabu, je dnes pro většinu lidí normální. Máte představu, jak se bude společnost dál vyvíjet? Nemáte z dalšího vývoje v tomto směru nějaké konkrétní obavy?

Myslím si, že to zase tak strašné není, že by se to tak moc posouvalo. Všichni si vždycky budeme stěžovat, že je mládež zkažená. Naši rodiče a prarodiče si vždy stěžovali na tu další generaci. Pokud odezřu od části sdělovacích prostředků, které se tváří jako progresivní, proto tomu musí strašně fandit, tak společnost zůstává plus mínus konstantní a nemyslím, že by se něco dramaticky měnilo. Většina společnosti si stále myslí, že správná výchova je v rodině, tam, kde je maminka a tatínek, tam, kde tyto dva vzory existují.

Teď vám položím hodně osobní otázku. Máte čtyři děti. Jak byste se vyrovnal s tím, kdyby vám některé z nich jednoho dne oznámilo, že je homosexuálně orientované? Bylo by to pro vás těžké?

Nějak bych se s tím vyrovnat musel. Netvrdím, že to na světě neexistuje, že nejsou lidé, kteří mají pouze takovou orientaci a jinak to mít nemohou. Na druhou stranu si samozřejmě myslím, že spousta z toho je jen módní trend. A co bych dělal, kdyby se některému z mých dětí něco takového stalo? Tak zatím o tom nepřemýšlím.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Filip Ferbie

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kněz Czendlik k 17. listopadu: Tato země funguje dobře, nevím, kde se bere ta nespokojenost. Hodnoty Václava Havla nás obklopují denně

10:01 Kněz Czendlik k 17. listopadu: Tato země funguje dobře, nevím, kde se bere ta nespokojenost. Hodnoty Václava Havla nás obklopují denně

„I já vidím, jak o ty naše ‚vybojované‘ svobody krok po kroku přicházíme a čím dál více je náš život…