Minulý týden se ve sněmovně objevil vládní návrh na zavedení elektronické evidence tržeb. Hnutí Úsvit jej odmítá. V čem vidíte jeho rizika?
V první řadě musím na tomto místě zmínit, že jsme samozřejmě pro, aby se daně platily poctivě, aby měli všichni stejná práva a povinnosti, a vůbec neschvalujeme, aby se někdo těmto povinnostem vyhýbal. Nicméně experiment EET má tolik nedostatků, nejasností či prokazatelných rizik, že ho v této podobě nemůžeme podpořit. Náklady na zavedení jsou ve stovkách milionů a už teď se spekuluje, že IT zakázky v rámci EET budou jedna velká černá díra. Budou na tom profitovat opět „vyvolené“ firmy. Pokud to vůbec bude fungovat, protože i laikovi musí být jasné, po zkušenostech s projekty výrazně menšího rozsahu a výrazně menší technické náročnosti, jako třeba slavná Opencard, či registr vozidel, že to dopadne špatně.
Další otázkou je prohloubení zasahování státu do obchodních transakcí soukromého sektoru. Určité množství nikým nevolených úředníků v čele se zvoleným Andrejem Babišem bude mít absolutní přehled o všech obchodních transakcích dotčených subjektů. Budou vědět, kdo komu co a za kolik prodává, kdo od koho co a za kolik nakupuje. To jsou informace v obchodním světě zcela nevyčíslitelné hodnoty a vytvářejí dosud nevídaný korupční potenciál. Dovedu si představit, že na tomto systému pár vyvolených vydělá opravdu astronomické sumy. Nezávislý Úřad pro ochranu osobních dat to vidí jako vytvoření „policejního státu“.
A v neposlední řadě jsou pro nás nepřijatelné neadekvátní postihy, které budou klackem pro konkurenční soupeření některých živnostníků. V návrhu zákona stojí, že kdo nezašle včas (tedy on-line) údaje o platbě nebo nevydá účtenku schválenou systémem, může od Celní správy dostat pokutu až půl milionu Kč a může mu být zároveň zavřena provozovna až na dva roky nebo dokonce pozastavení veškeré podnikatelské činnosti až na dva roky. Proti tomu může dotčený živnostník podat stížnost, kde bude celá věc vyšetřena, sankce však v takovém případě nebude mít odkladný účinek!
Jinými slovy, Celní správa může svévolně komukoliv kdykoliv zničit jakékoliv podnikání a uvrhnout ho okamžitě do půlmilionového dluhu. Bez důkazů, jen tak, dokonce na to ani nebude muset mít anonymní ohlášení. Toto je naprosto bezprecedentní a neakceptovatelná pravomoc úřadů, jaká tu do teď nebyla.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Vosáhlo