Milan Kohout pro PL: Žiji se svou ženou a dcerkou v garsonce, ale jsme ochotni tam ještě nějaký uprchlický pár ubytovat

03.08.2015 12:46 | Zprávy

ROZHOVOR K nám by se snadno vešel také milion uprchlíků. Strašně by to pomohlo celému českému národu. Krásně by se rasově promísila místní populace, obohatila by se o jiné kulturní projevy a zvyky. To si myslí filosof a performanční umělec Milan Kohout. Obdivuje anarchii a pro ParlamentníListy.cz předvádí dialog mezi ním a rasistou.

Milan Kohout pro PL: Žiji se svou ženou a dcerkou v garsonce, ale jsme ochotni tam ještě nějaký uprchlický pár ubytovat
Foto: Archiv MK
Popisek: Milan Kohout

Nemyslíte si, že reakce na vaše televizní vystoupení v pořadu Máte slovo moderátorky Michaely Jílkové byly odpovídající tomu, jak jste se tam choval?

Předem chci zdůraznit, že jsem odcházel do televize s naprosto jasným plánem, že tam provedu angažovanou performanci přesně v duchu toho, jak chápu angažované performanční umění. Nedávno mně vyšla skripta o historii performančního umění na Ostravské univerzitě, kde detailně rozpracovávám právě tuto funkci tohoto uměleckého žánru. Jen pro představu mohu zmínit kupříkladu výborného performančního umělce Josepha Beuyse, který považoval za ultimátně angažovanou performanci vyučování na univerzitě. Snažil se o vytváření takzvaných sociálních skulptur, kde by performanční umění sloužilo k transformaci společnosti a jejímu očišťování od degeneračních trendů.

Když si poslechnu záznam televizního pořadu, tak se divím, že jsem se ještě hodně kontroloval. Jestliže slyšíte naprosto otevřené projevy rasismu a xenofobie, tak přece musíte proti nim umělecky a vášnivě vystoupit. To je přímo povinností každého umělce a umělkyně, aby rázně odsuzoval či odsuzovala tendence společnosti sklouzávat do fašizujících rovin. Jen mě mrzí, že je tady a teď tak málo angažovaných umělců, kteří by bili na poplach.

Problém je asi v tom, že se tady pořád považuje angažované umění, za „komunistický“ přežitek. A až vstanou noví umělečtí bojovníci, tak už ale může být pozdě. „Zastydlý antikomunismus“, čili antilevičáctví ještě hodně zmítá se společností.

Ostatně, kdyby někoho zajímalo si o mých myšlenkách a životních zážitcích přečíst v mé knize „Proveď vola světem, volem zůstane“, tady je na ní odkaz. Zpracovávám tam jak období svého působení v československém disentu, Chartu 77, tak vyhoštění z republiky tehdejší Státní bezpečností a dvouletý pobyt v šíleném uprchlickém táboře Traiskirchen až po dlouhá léta života ve Spojených státech, počáteční kulturní šoky z jinakosti, kdy jsem sám v sobě odhalil, že jsem byl rasistou, aniž jsem to tušil, dvanáct let bydlení v afroamerické čtvrti Roxbury až po mé působení na bostonských vysokých školách.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mohl to vědět každý. Turek ke kauze Írán. Prozradil něco na Farského i Nerudovou

11:30 Mohl to vědět každý. Turek ke kauze Írán. Prozradil něco na Farského i Nerudovou

„Byla popsána neprodleně po uskutečnění v mém pořadu na youtube a taktéž zveřejněna na oficiálních s…