Za poslední týdny se toho v Evropě mnoho odehrálo. Jak jste přijal události ve Francii, Německu, Belgii?
Vždy se rozčílím a nadávám, jak dlouho budeme ještě zavírat oči. Nemohu říct, že bych byl útoky překvapen. Není to první islamistický útok ani poslední. S rostoucími počty muslimů v Evropě budou tyto útoky stále častější. Na druhou stranu nám tyto události slouží jako násilné otevírání očí. Pokud jej chtějí řešit ve Francii průvody lidí teatrálně mávajících tužkami nad hlavami, zatímco se islamisté popadají smíchy za břicho, je to jejich rozhodnutí. Marine Le Pen, která má jako jediná snahu situaci konstruktivně řešit, žádala v EU uzavření hranic vůči imigrantům. Francouzský prezident Francois Hollande a další namísto toho pronášeli prázdné proslovy o "národní jednotě", zatímco se nechali fotit v čele průvodu odděleném od statisícového davu Francouzů ze strachu před dalšími útoky. Hollande je špatnou vůdčí osobností a postrádá charisma. To na sebejistotě Francouzům nijak nepřidá.
Co si myslíte o politice české vlády a prezidenta Miloše Zemana vzhledem k Ukrajině?
Fascinuje mě, kolik nenávisti se prezidentovi dostává. Stejným způsobem mě fascinuje, že se národ dokáže takovým způsobem rozčílit kvůli pár sprostým slovům. Když je používal Schwarzenberg, byla to ohromná legrace a strašně "cool". Nerozumím tomu, že jsou lidé schopni vynaložit tolik úsilí s červenými kartami namísto toho, aby demonstrovali proti palčivějším problémům. A že nám dělá prezident ostudu v zahraničí? Z vlastní zkušenosti mohu říct, že nás na Západě mají spojené s levnou pracovní silou, hezkými ženami a sportem, hlavně fotbalem a tenisem. Nemají ponětí, kdo je prezident a jeho občasné sprosté výrazy tam nikoho nevytrhnou, pokud se o nich vůbec kdo doslechne. Řeknu to asi takhle: Kdo z nás Čechů ví o pořádném faux pas slovenského prezidenta Ivana Gašparoviče, který se přeřekl a OSN nazval jako 'Organizácia spojených nádorov'? My Češi stále trpíme sebeklamem, že se o nás v zahraničí neustále někde píše.
Osobně se stavím proti kampaním, které vedou média vůči Rusku. Rusko se stalo fackovacím panákem zemí, které samy destabilizovaly prokazatelně minimálně státy jako Libye, Irák, Afghánistán a v Sýrii podporovaly protiasadovskou opozici, z níž se vyklubal Islámský stát. Vrah křičí chyťte vraha. Nechť si evropští politici zametou před vlastním prahem. Ruská expanze se narozdíl od euroatlantické agrese zaměřila na oblasti s ruskou demografickou většinou a ruská intervence byla v daných oblastech lidmi převážně vítána. Nejsem žádný milovník Ruska, ale s ohledem na pokrytectví, které dnes panuje mezi evropskými politiky, je myslím velice důležité mít Rusko jako mocenskou protiváhu na evropském kontinentě. Narozdíl od médií nevnímám Rusko ani Putina jako hrozbu pro Česko ani západní svět.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský