Naprostá zoufalost a ohrožení demokracie. Poslanec, který zakázal burkiny, se zastal skupiny Ortel a toto dodal o mešitách, hrozbě masové imigrace a vystoupení z EU…

02.12.2017 5:10

ROZHOVOR Poslanec ODS a místostarosta Litoměřic Karel Krejza se vyjádřil k otázce masové migrace do Evropy, islámu, členství v EU i NATO i ke kontroverzím kolem Českého slavíka. „Nějaká skupina lidí si tu zase osobuje právo rozhodovat, co je správně a co správně není a nerespektuje výsledky hlasování lidí,“ říká.

Naprostá zoufalost a ohrožení demokracie. Poslanec, který zakázal burkiny, se zastal skupiny Ortel a toto dodal o mešitách, hrozbě masové imigrace a vystoupení z EU…
Foto: ODS
Popisek: Karel Krejza

Jaký očekáváte vývoj ohledně sestavování vlády?

Na to vám teď nikdo neodpoví. Myslím si, že budoucí premiér Babiš je tak schopný vyjednavač, že je schopen jet tři, čtyři scénáře najednou. Jedním z nich jsou i předčasné volby, o tom jsem přesvědčen. Spojení s komunisty a s SPD určitě nevidí jako prioritu. Má to spíše v záloze. Je to otázka ceny, kterou platí za záložní řešení. Samozřejmě ve hře je i obnovení původní koalice. Myslím si, že část ČSSD už by to na slyšela a u lidovců o tom nepochybuji. Takže on si vybere pro něj tu nejlevnější a nejvýhodnější variantu.

Co ODS?

Že by naše strana změnila názor, téměř stoprocentně vylučuji. Do koalice v žádném případě.

Není škoda, že si ODS apriorně zavřela dveře do vlády a nestanovila některé podmínky typu: „Půjdeme do vlády s Babišem, když zruší EET, zruší inkluzi, zaručí se, že nebudou předávány další pravomoci do Bruselu, když se zaručí, že bude snižovat byrokratickou zátěž a tak dále“? Pak byste mohli říct: „My jsme tady měli nabídku pro pana Babiše, ale on se chce dohodnout s někým jiným...“

Já vám rozumím. Říkám, že v žádném případě do vlády s panem Babišem. Já osobně tuto možnost nikdy nepodpořím. Dokážu si představit, že někdy předložíme nějaké podmínky ohledně tolerance vlády – ale ty by podle mě stejně byly takové, že by je nikdy nemohl přijmout. První podmínkou by bylo, že se nechá vydat k trestnímu stíhání, druhou, že zruší EET... No a tady by asi jednání s ním skončilo...

Pro naše členy je jakákoli spolupráce s panem Babišem téměř nepřijatelná. Pro nás by to byl konec, prohra ve volbách a rozštěpení ODS zevnitř. Byl by to konec strany. Na tuto hru nemůžeme přistoupit. Uvidíme, jaký bude vývoj, kdo bude prezidentem. To může kartami zamíchat. První vláda důvěru nedostane. Druhý pokus bude po prezidentských volbách, po nichž teprve uvidíme, co se bude dít.

Vy jste vyvolal velký rozruch tím, že jste zakázal burkiny u vás na koupališti ve městě. Jaké jste na to měl ohlasy u voličů a kolegů ze strany?

Absolutně žádnou kritiku jsem nezaznamenal. U nás v Ústeckém kraji mi někteří lidé volali, že jsem se stal v jisté nadsázce „národním hrdinou“. Jen pro ilustraci na facebooku jsem měl na oznámení zákazu zhruba 45 000 like a pouhých 190 dislike. Ten poměr, respektive nepoměr, myslím, mluví za vše... Negativně se ozvalo jenom pár politických konkurentů ze Strany zelených či tací, kteří si to se mnou chtějí vyřídit osobně.

... muslimský senátor Hassan Mezian…

Muslimského senátora jsem pět let neviděl. On je senátorem za Litoměřicko, ale já ho neviděl. Meziana nepovažuji za politika, který hájí zájmy Litoměřicka či České republiky, jeho práce bohužel není vidět.

Kauza burkiny vznikla úplně jinak. Mě se po rozvíření incidentu v bazénu v Čestlicích ptal novinář, jak se zachováme, když k nám na litoměřické koupaliště přijde někdo v burkinách. Na to jsme odpověděli, že to není tradiční oblečení do bazénu a že to lidi nechtějí. Ale sám jsem s tím nevyrukoval. Pouze jsem odpověděl na dotaz novináře.

Jaký je váš názor na islám?

Nejsem expertem na náboženství. Takže člověk si dělá názor zprostředkovaně skrze média či komentátory. Z hlediska historie je islám mladší o šest set let než křesťanství. Před šesti sty lety v křesťanství také nebylo žádné veselé období. Takže si netroufnu tvrdit, že islám je špatný a ty problémy neřešitelné navždy. Navštívil jsem mnoho muslimských zemí a ti obyčejní muslimové byli milí a příjemní. Neměl jsem tam problém. Spíše si myslím, že tu ideologii někdo zneužívá. Proto je potřeba vymezit hranice tak, že když přijedeme do islámské země, budeme respektovat jejich pravidla, a oni zase naše u nás. Proto mě šokoval začátkem týdne židovský turista, který pronikl do Mekky, nechal se vyfotit s Tórou. To je výsměch, neúcta. Odmítám takové náboženské provokace. To je důvod, proč vznikají  odvetné akce. Ale je třeba trvat na respektování našich pravidel u nás. My jsme tu mešity nikdy neměli. Islámské náboženství tu žádnou tradici nemá a lidé na to nejsou zvyklí a společnost na to není připravená.

Když se bavíte s normálními lidmi, tak ti vám řeknou, že když potkají v obchoďáku zahalenou rodinu, tak mají strach. Je jim to nepříjemné a spojuje se jim to s terorismem. Takže když sem přijedou návštěvníci, tak by se měli chovat tak, abychom my se mohli s nimi cítit dobře, ať se obléknou normálně, nebo ať sem nejezdí.

Původní kvóty na imigranty z Bruselu skončily, ale Evropský parlament chce zavést centrální evropský azylový systém a trvalé kvóty…

Europoslankyně Wikströmová otevřeně přiznává, že bychom měli přijímat imigranty z ekonomických důvodů, abychom zabránili vymírání Evropy. Takováto cesta podle mě ale nefunguje. Nejsme absolutně připravení na takovéto soužití s kulturami, se kterými nemáte zkušenost a nevíte, jak spolu máte komunikovat. Takovéto pokusy většinou nekončí dobře.

Z historie víme, že po morových epidemiích a válkách byl v Evropě zaznamenán velký úbytek obyvatel, ale dotčené země se s tím vždy nějak vypořádaly. Takže si nemyslím, že snižování populace je ten nejzásadnější problém. Dnes se řada pracovních výkonů nahrazuje robotizací. Pokrok je v takové fázi, že vám pomalu do továrny vjede ocelový ingot a na konci vypadne auto. Spíše potřebujete vzdělané lidi než nějakou masu, která je velmi těžko vzdělatelná.

Určitě je potřeba těm lidem nějak pomoci a nechci, aby jejich země byly sužovány válkami a hladomory. To je důvod k migraci. Dokonce některé nejohroženější uprchlíky přijmout můžeme, ale na základě našeho rozhodnutí, a pokud si je sami prověříme a zjistíme, že to je osoba opravdu politicky perzekvovaná a nepředstavuje hrozbu pro naši společnost

Když nás Evropská unie s povinnými kvótami přehlasuje, co bychom pak měli dělat?

Nedávno bylo v Evropské radě přislíbeno, že by v této otázce žádné přehlasování nemělo být. Tak jsem docela zvědav. Ale pokud nás přehlasují, tak já osobně bych takové rozhodnutí ignoroval a prostě neposlechl. Tak ať dostaneme pokutu, ať ji někdo vymáhá…

Já tvrdím, že máme v EU zůstat a že nemáme kam vystoupit, nemůžeme vstoupit do Spojených států a do Ruska také nechci. Máme zůstat v NATO i v EU, ale máme si také zachovat naši hrdost a když budeme přehlasováni na základě Lisabonské smlouvy, u níž se ukazuje, že je to špatný dokument, tak je potřeba tlačit na revokování této smlouvy, protože nezapomínejme, že EU je dobrovolný svazek. Každá smlouva se dá revokovat. Nebo ji nebudeme respektovat. To si umím dobře představit. Určitě bude dobře, když těch států, které budou odporovat, bude víc. Visegrád plus Rakousko. Rakušani jsou dnes mnohem tvrdší než my. Viz zákon o zákazu zahalování.

Na hranicích s Itálii stavějí ploty…

Já se jim nedivím. Můj známý byl nedávno v Zell am See, srdci Alp, a po příjezdu mi říkal, „no, víš Karle, byli jsme tam v menšině...“ Takže lidi mají obavy.

Jsou demografické predikce, že v Německu, ve Francii, v Belgii, prakticky v celé západní Evropě budou mít muslimové většinu do 40 let. Již dnes muslimové tvoří 50 procent ve vídeňských školkách… Nemůže se stát, že pro nás nebude jiná cesta, než z EU vystoupit, abychom také nebyli islamizováni?

V rámci EU jde o pohyb zboží, služeb, kapitálu, nic dalšího nepotřebujeme. Ale myslím si, že by sem muslimští imigranti dobrovolně nešli.

Otázka je, jestli Brusel nenastaví, že bude centrálně daná sociální dávka pro uprchlíky. A pokud bude tisíc eur měsíčně, pak se jim vyplatí v Praze žít…

Pokud bude centrálně daná dávka, pak sem přijdou z ekonomických důvodů.

Já jsem tu svou otázku myslel i v tom smyslu, že když muslimové získají určitý vyšší poměr v populaci, tak budou prosazovat své politické ideje v rámci států jako Francie a Německo, které jsou v EU nejsilnější. A muslimové pak budou moci pravidla, která budou chtít prosadit, zavádět i v rámci směrnic, což potom bude mít dopad i na nás…

Víte, to je věc, která asi může v budoucnu nastat. Je otázka vývoje, zda se mohou asimilovat. To je ale věc, která zatím moc nefunguje. Takové rozhodnutí o vystoupení z EU by bylo bolestivé. To není otázka, zda teď nebo za čtyři roky. Možná ani za osm, možná ani za dvacet. Aby takové rozhodnutí mohl v budoucnu někdo udělat a tu zodpovědnost převzít, tak bude muset vědět, že má svou silnou armádu. Musíme mít schopnou, dobře vycvičenou a moderně vybavenou armádu. Stejně kvalitně musí být vybaveny i policejní složky. To jsou dvě věci, na kterých stojí suverenita státu v momentě, kdy se rozhodneme, že už v EU být nechceme.

Není potřeba být připraven na různé alternativy?

Rozhodně musíme být.

Také se může stát, že přijde nějaká obrovská migrační vlna a bylo by asi dobré, abychom byli připraveni uzavřít hranice Schengenu s Německem…

Ano, toto by bylo potřeba řešit a technické prostředky na to již dnes jsou. Můžou nastat různé hladomory, a to vskutku může spustit obrovské vlny přistěhovalců. Je nutné začít pracovat hned teď na tom, aby armáda a police byly připravené. Když se něco takového stane, tak to pak bude strašně rychlé. To nebude o tom, že za dva roky uděláme nějakou reformu armády či policie. Je potřeba, abychom to uměli již nyní.  Rakušané a Maďaři stavějí ploty. My možná nemusíme stavět plot. Umím si představit drony, optická vlákna. Budu tuto modernizaci prosazovat na Výboru pro obranu, jehož jsem členem. Někdo říká, že nemůžeme hranici obsáhnout. Já říkám, že můžeme. Když to šlo dříve a primitivními prostředky, tak to jde i dnes. Je to jen otázka rozhodnutí.

Hovoří se o tom, že u nás je ohrožena západní „liberální demokracie“, která má být pro nás vzorem. Může být ale pro nás Západ vzorem? Například Marine Le Penová je stíhána za to, že na Twitteru zveřejnila fotografie popraveného amerického novináře Jamese Foleyho Islámským státem, včetně uříznuté hlavy. Ve Spojeném království byl pokutován muž, který veřejně četl vyjádření Winstona Churchilla o islámu. V Německu byl žurnalista Michael Stürzenberger odsouzen k šestiměsíčnímu podmínečnému vězení za zveřejnění (jinak z veřejných zdrojů dostupné) fotografie, na níž si jeruzalémský muftí Hadž Amin al-Hussejní podává ruku s Adolfem Hitlerem… V USA vidíme, jak řada lidí nerespektuje výsledky prezidentských voleb…

Mě tento incident osobně šokuje. První krok k tomu, aby demokracie přestala být demokracií. A v našich poměrech nemusíme chodit daleko do minulosti. Teď tu máme kauzu kolem soutěže Český slavík, což je anketa, kterou já jinak nesleduji. Ale postoj pořadatelů, že „skupině Ortel jsme nezapočetli hlasy, protože se dali dohromady na fejsbůčku a chtěli mít hodně hlasů…“ To je asi divné, že? A argument, že chtěli získat v soutěži od fanoušků co nejvíc hlasů... To mi připadá od pořadatelů naprosto zoufalé. Nějaká skupina lidí si tu zase osobuje právo rozhodovat, co je správně a co správně není a nerespektuje výsledky hlasování lidí. Stejně tak bych mohl říct, že započítáme hlasy hnutí z minulých voleb, protože teď dělali volební kampaň.

Je katastrofa, pokud jste trestně stíhán za to, co je pravda, nebo za váš názor, který nikoho neuráží či nepropaguje násilí.

To bychom pak asi nemohli kritizovat nic… Když řeknu, že v Koránu je napsáno tohle a tohle a racionálně argumentuji, tak za to mám být zavřený?

Radikální islamisti to tak mají, že to nesmíte kritizovat. Bibli vykládá církev a Vatikán, což v Koránu údajně není. Když nemůžete kritizovat, tak se nemůžete nikam posouvat.

Jestli tu tedy není tou politickou korektností omezována svoboda slova…

No jednoznačně. To je nepochybné. A když jste zmínil Donalda Trumpa, tak ti jediní údajně praví „demokraté“ nerespektovali výsledek voleb. „Já jsem ten správný demokrat, a pokud volby nedopadly podle mě, tak je neuznám.“ Tak to je opravdu kovaný demokrat. To je vyšší stupeň demokracie, kdy si někdo myslí, že demokracii reprezentuje jen on. (smích)

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Radek Rozvoral byl položen dotaz

koalice

K čemu je, když uspějete ve volbách, když stejně nejste schopni se s nikým domluvit na koalici? Myslím teď hlavně ve sněmovně. Proč si z ANO děláte za každou cenu nepřítele, když by to mohl být potencionálně váš jediný koaliční partner, s kterým byste získali většinu ve sněmovně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Dvě loutky. Páprda a...“ Vyoral pustil peklo na Bidena s Fialou

15:00 „Dvě loutky. Páprda a...“ Vyoral pustil peklo na Bidena s Fialou

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA – Po návštěvě premiéra Petra Fialy v Bílém domě se z řad jeho podpo…