Nebýt toho exportu energie... Co se děje za dveřmi státní energetické komise? Václav Cílek odhaluje

15.08.2022 19:57 | Rozhovor

Samovznícení požárů v České Švýcarsku je vysoce nepravděpodobné, uvedl geolog a filozof Václav Cílek. Ten se v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz vyjádřil také k cenám energie a „nesmyslnému projektu“ elektromobilů. Česko je podle něj energeticky soběstačné, ale bohužel jen na papíře.

Nebýt toho exportu energie... Co se děje za dveřmi státní energetické komise? Václav Cílek odhaluje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Geolog a filozof Václav Cílek

Požár v národním parku České Švýcarsko se hasičům už před týdnem podařilo lokalizovat, tedy dostat pod kontrolu. Nyní se snaží zmenšovat jeho plochu, která se počítá v desítkách i stovkách hektarů. Spekuluje se o příčině požáru. Pokud to nebyl lidský faktor, co přichází v úvahu?

Existuje oblíbený termín samovznícení, pod kterým si každý může představit něco jiného. Uvedu příklad – hromada uhlí nebo dřeva se horkem tak zahřeje, že začne hořet. Popravdě řečeno nic takového jsem já sám nikdy neviděl a neznám ani žádného z mých kolegů, odborníků, který by to zažil.

Dokážu si představit situaci, že v lese zůstane kousek skla z nějaké lahve a vysoká teplota způsobí, že se to sklo chová jako lupa, tedy pod ním začne ten podklad doutnat a hořet. A pak je ještě jedna alternativa, o které se v odborných kruzích diskutuje – a sice, že některé stromy mohou vylučovat silice, což jsou hořlavé látky nebo směsi látek, které jsou velmi těkavé i při nízkých teplotách. A zahřejí-li se na teplotu 70 stupňů Celsia (což se při pětatřicetistupňovém vedru může docela dobře stát), pak se automaticky aktivují a mohou být příčinou požáru.

Stále se hovoří o změně klimatu, o globálním oteplování. Je tato událost jen předzvěstí? Budeme se s požáry v našich zeměpisných šířkách setkávat častěji?

Bohužel je to pravděpodobné, nicméně tak rychlé to nebude. Když se podíváte na situaci v Americe (například v Kalifornii), tak tam ti lidé musí být připraveni se kvůli požárům třeba i pětkrát za rok evakuovat. Totéž začíná platit i v Řecku, které s požáry už tradičně bojuje - nedávno téměř zachvátily i hlavní město Atény. Proti tomu je požár v Českém Švýcarsku (aniž bych ho jakkoliv zlehčoval) pouze slabým odvarem. A samozřejmě s postupujícími léty a rostoucími teplotami musíme počítat s tím, že takovýchto událostí u nás bude přibývat. Nejohroženější jsou smrkové a ještě více borovicové lesy.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš Procházka

Ing. Veronika Vrecionová byl položen dotaz

Milovníci Ruska

Podle vás jsou v Europarlamentu pro smích a považujete za smutné, že tam vůbec milovníci Ruska jsou. Ale oni tam jsou proto, že je lidé volili. Zamýšlela jste se nad tím proč? A jestli ano, k čemu jste dospěla? I třeba u nás je pořád dost obdivovatelů Ruska a komunistů.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šándor: Rusko dosáhne ohavného vítězství. Je jasné, co čeká Ukrajinu

20:30 Šándor: Rusko dosáhne ohavného vítězství. Je jasné, co čeká Ukrajinu

Konflikt spěje k tomu, že Rusko dosáhne svého ohavného vítězství, myslí si o aktuálním vývoji na Ukr…