V letošním roce oproti loňskému zdražily podle aktuálních dat Českého statistického úřadu potraviny téměř o desetinu. Obchodníci prý sázejí na to, že to Češi ustojí, když se teď ekonomice daří a platy rostou. Co tomu růstu cen potravin říkáte?
Tak rychlý růst cen potravin není opodstatněný. Rozumím tomu, jestli ve Španělsku nebo tam, kde se pěstuje raná zelenina, pomeranče, subtropické ovoce, je mimořádně špatné počasí, tak se tam zdražují náklady a dochází ke zvýšení cen. To jsou běžné tržní výkyvy, ale váha těchto komodit ve spotřebním koši je řádově deseti-dvacetiprocentní, takže to není ten důvod, proč potraviny jako celek vyletěly tak nahoru. Jde o souběh více vlivů. Promítají se tam nějaké konjunkturální představy, že by si obchodníci mohli zase trochu zvýšit marže, je v tom možná malinký vliv EET, důvodů je skutečně více. Pokud nárůst je deset procent a potraviny tvoří pětinu nákladů, tak to jsou reálně dvě procenta zdražení, což by bylo kryto růstem průměrné mzdy a zvýšením starobních důchodů v letošním roce. Takže domácnosti by takový nárůst cen potravin ustály, ale podmínkou je, že se nebudou zdražovat další komodity počínaje energiemi přes benzín, spotřební zboží až po nájemné. Domácnostem se začalo dařit lépe, ale není důvod jim tyto nízké přírůstky odčerpávat tím, že se všechno zdraží.
Médii proběhla informace, že americká investiční banka JPMorgan přeřadí Česko u indexu státních dluhopisů ze skupiny vyspělých zemí do skupiny rozvojových. Nejde mi ani tak o ty dluhopisy, o něž má být po tom přeřazení větší zájem, ale o to zdůvodnění. Tím je skutečnost, že se příjem na hlavu v Česku poslední tři roky trvale pohybuje pod bankou stanovenou úrovní pro vyspělé země. Co si o zařazení naší země mezi rozvojové myslíte?
Já nemůžu za to, jak si JPMorgan nastaví svá kritéria. To je jejich volba. Někdo jiný by ta kritéria stanovil jinak. Argumentují tím, že průměrný roční příjem na hlavu musí být 38 tisíc dolarů v nějakém kurzu a my jsme na jednadvaceti, což nás podle jejich kritérií neřadí do skupiny vyspělých, ale rozvojových zemí. Jak se chlapci v Americe rozhodli, tak to hrají. Já se jenom ptám, proč to přeřazení časují právě na duben, jestli to náhodou není od bankéřů z JPMorgan účelová spekulace. A domnívám se, že to účelová spekulace je, protože my na té nízké příjmové hladině plaveme přece už pětadvacet let. To není nic nového. Navíc reálné příjmy domácnosti v poslední době rostly, takže není pravda, že příjmy tři roky po sobě stagnují, to se dá doložit podle statistiky.
V čem tu účelovost ze strany amerických investičních bankéřů vidíte?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník