Jak se díváte s odstupem několika let na dobu socialismu? Někteří lidé totiž tvrdí, že před rokem 1989 bylo rozhodně líp. Zejména lidé nad padesát let upozorňují na to, že bují korupce, je prý téměř nemožné vymoci si právo. Stěžují si také na to, že se necítí bezpečně tak jako dřív. Mají pravdu?
Před rokem 1989 jsme žili v totalitě, s níž si každý člověk musel umět nějak poradit. Dnes v ní ale žijeme taky a musíme si opět umět poradit. Byl jsem ráno nakoupit v Kauflandu a tam bylo máslo za 56 korun. A to je ta totalita, o níž hovořím! Přesněji řečeno jde o diktát obchodních řetězců, protože ty jsou převážně v rukách Němců. Ale je vcelku logické, že lidi dnes srovnávají druhy totality – Němci a Francouzi se k nám, Čechům, totiž chovají úplně stejně, jako za německého Protektorátu Böhmen und Mähren. Koukají na nás skrze prsty; Francouzi jsou navíc nafoukaní, ale oni byli vždycky nacionalisté! Já bych až skoro souhlasil s Petrem Cibulkou, protože jde skutečně v těchto dnech o jakousi ´sovětizaci´ Evropské unie. Jde o to udělat z Evropy něco podobného někdejšímu Sovětskému svazu, kde všichni budeme mít omezenou suverenitu, ale spíš de facto žádnou suverenitu, v níž jednotlivé státy a národy už nebudou mít prakticky žádnou svobodu. Z tohoto úhlu pohledu je jasné, že každý člověk, který poznal na vlastní kůži obě totality, pak srovnává, co ve které bylo dobré a co zlé.
Já jsem před pár dny přijel z jižní Kréty a to bych za minulé totality nemohl, to je pravda. Na druhou stranu jsou Řecko a jeho ostrovy poslední možností, kam já mohu na dovolenou vlastně jet. Všude jinde se totiž cítím být ohrožený politikou EU, která nehledí na obyčejného člověka a která z nás dělá pěšáky, s nimiž si bruselští úředníci pohybují, jak chtějí – leckdy i chaoticky a iracionálně a hloupě. Tam ani nelze mluvit o nějakých záměrech. V EU je to totiž o chaosu par excellence. Mimochodem, v řecké mytologii se první Bůh jmenoval „Chaos“, teprve pak vznikli další bohové...
Je ale logické, že lidi vzpomínají na to dobré z minulé totality a zošklivují si to, co jim nyní život ztrpčuje. A toho je hodně. Problém je, že kupa té ošklivosti se stále zvětšuje. Lidi prostě nejsou spokojení, nejsou šťastní a chtějí změnu.
Myslíte si, že něco pozitivního přinesly volby v Německu, kdy sice vyhrála Křesťanskodemokratická unie (CDU) Angely Merkelové, ale přitom překvapivý úspěch oslavila i krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD), která se stala třetí nejsilnější partají? Probudila se snad v Němcích nějaká nová vůle, anebo to tam jde stále stejným směrem?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová