Pane profesore, Donald J. Trump vládne už měsíc. Lze sledovat na některých rozhodnutích rozdíl v tom, že některá učinit chtěl a další vykonal proto, že ho k tomu okolí dotlačilo? Do jaké míry se může spolehnout na nejbližší spolupracovníky v Bílém domě? A může si vybudovat dominantní postavení vůči Kongresu? Třeba i vůči „svým“ republikánům, kteří ani moc jeho častokrát nejsou?
Na spekulace je opravdu příliš brzy. Rozpor mezi tím, co údajně chce a co může vzhledem k americké dělbě státní moci, natož, k čemu ho dotlačí jeho spolupracovníci, nebo budou torpédovat bezpečnostní služby (deep state), nelze přesně určit. Trump je zjev tak nevídaný, že se zmateným novinářům (nikoli těm opozičním) ani moc nedivím. Zdá se však, že co ve volební kampani svým voličům slíbil, o to se pokouší, musíme ale vyloučit rétorické figury, jako že nechá zavřít Clintonovou a dostaví chybějících tisíc kilometrů plotu/zdi na hranici. Nepochybně se snaží omezit nelegální migraci, aby si stát mohl vybírat dle své potřeby, donutit spojence v NATO, aby příspívali minimálně 2 procenty HDP, jak se zavázali, předělat mezinárodní obchodní systém (WTO) a nahradit jej dvoustranými smlouvami, hodlá snížit daně, investovat do zbrojení a do americké infrastruktury, rád by omezil obchod se zeměmi, s nimiž má Amerika příliš velký deficit běžného účtu (export/import) čili zvýšil cla, tarify.
Pokud v prezidentském úřadě vydrží, mnohé z těchto záměrů docílí. Snad jen vysoká celní bariéra by mu neprošla ani proti Číně. Republikánský kongres má do doplňovacích voleb za dva roky na své straně. Pokud je ovšem prezident nevyhraje a bude muset vládnout s Demokraty, bude mít potíže jako měl Obama s kongresem pravicovým.
Co se týče spolupracovníků, problém není nespolehlivost, ale nezkušenost.
Ruská veřejnost se radovala z nástupu Donalda Trumpa, očekávala zlepšení vzájemných vztahů. Očekávalo se, že Donald Trump s Putinem bude chtít vyměnit „něco za něco“. Dokonce že bude chtít Putina vtáhnout do partnerství proti Číně. V Česku si někteří příznivci Miloše Zemana slibují, že Zeman, který má dobré vztahy s Čínou a Ruskem a podpořil i Trumpa, pomůže zprostředkovat trojstrannou dohodu, jakýsi „koncert velmocí“. Co říkáte na jednotlivé varianty?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá