Právník Ledl s hrůzou vzpomněl na kauzu Nagyová. A potupil dnešní roli USA

12.08.2014 15:55 | Zprávy

Pražský zastupitel, místopředseda Strany demokratického socialismu (SDS), někdejší poslanec Sněmovny národů Federálního shromáždění za KSČ a později za KSČM Lubomír Ledl v rozhovoru ParlamentníchListů.cz poodkryl fungování pražského magistrátu v souvislosti s některými mediálně známými kauzami. Také prozradil, jak vnímá ukrajinskou krizi.

Právník Ledl s hrůzou vzpomněl na kauzu Nagyová. A potupil dnešní roli USA
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Ledl

Pane doktore, budete kandidovat za KSČM do Senátu v obvodu 21, který zahrnuje Prahu 5. Politické zkušenosti jste nabral již na magistrátu, kde jste zastupitelem. Jenže práce v Senátu je přece jenom jiná. Máte již představu, čím byste se v horní komoře Parlamentu zabýval, případně jaká oblast výboru by vám byla nejbližší?

To víte, za šedesát let nabere člověk spoustu zkušeností, a to nejen těch „politických“. A já považuji za důležité všechny, protože senátory určitě nepovažuji za pouhé „opraváře“ zákonů vzešlých z Poslanecké sněmovny, ale také za významné spolutvůrce české domácí i zahraniční politiky. Většinu života jsem se zajímal především o zahraniční politiku a mezinárodní otázky – nakonec i ve Federálním shromáždění jsem byl členem zahraničního výboru a předsednictva Meziparlamentní unie. Kromě toho jsem byl člen zastupitelstva v Praze 10 a další čtyři roky zastupitel hlavního města Prahy. To nakonec také ukazuje, kde bych mohl být nejvíc platný – zahraniční politika, mezinárodní vztahy, komunální politika a vazba na EU. Ono to spolu souvisí. Někdy jsem až zděšený, jak málo pozornosti je mezinárodním aspektům v naší domácí politice věnováno. Přitom, upřímně řečeno, právě to, co se děje v našem okolí a ve světě je pro budoucnost naší země často důležitější než to, co se řeší ve Strakově akademii.

Co byste rád pro Pražany v Senátu dobrého udělal?

V první řadě, pokud bych se stal senátorem, chtěl bych využívat tribuny Senátu i postavení senátora k tomu, abych hlasitě tlumočil a hájil zájmy především mých voličů. Současně bych ale rád, aby se na mne mohli spolehnout i ti ostatní, kteří mne nevolili. Myslím, že v Praze žije mnoho lidí, kteří nejsou (nebo dosud nebyli) voliči opravdové levice, kteří by z vlastní zkušenosti mohli potvrdit, že až dosud tomu tak vždy bylo.

Senát je přímo provázaný s Poslaneckou sněmovnou, odkud chodí schválené zákony na posouzení senátorům. Teď je aktuálně právě „ve hře“ služební zákon, o němž se vedly ve sněmovně předlouhé debaty. Jak se obecně na hádky mezi pravicovou opozicí a koalicí díváte?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Obroda strany

Můžete sdělit, kolik členů za poslední rok stranu opustilo a kolik nových jich přišlo? A budete ve volbách sázet na nové tváře? Co jsem zatím postřehla, tak kandidují zas ti samí. PS: Co vlastně říkáte na to, že Lipavský přešel zrovna k ODS, kterou vaše strana tak kritizuje? A myslíte, že lze zabrán...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesor Žaloudík ujíždí z ČR, aby neviděl „dozadkuvlezectví“. Ale promluvil: Konec války, Rusko, USA a volby

16:03 Profesor Žaloudík ujíždí z ČR, aby neviděl „dozadkuvlezectví“. Ale promluvil: Konec války, Rusko, USA a volby

Profesor Jan Žaloudík pro ParlamentníListy.cz promluvil o mnoha různých tématech. Například jak se n…