Předseda Ústavního soudu pro PL: Proces degenerace naší politické kultury nastal už v okamžiku rozpadu Československa

04.09.2015 4:40 | Zprávy

ROZHOVOR Podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského nebylo rozhodnutí Parlamentu o přímé volbě prezidenta příliš uvážené a svědčí o neznalosti zákonodárců. Pavel Rychetský serveru ParlamentníListy.cz rovněž popsal svůj pohled na evropské společenství, které se dostalo do vlastní pasti, když „vyváželo“ své principy do zemí, které na to nebyly připraveny.

Předseda Ústavního soudu pro PL: Proces degenerace naší politické kultury nastal už v okamžiku rozpadu Československa
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Rychetský

Nemohu nezačít dotazem na to, co říkáte na vyjádření prezidenta Zemana, že by si představoval vás jako příštího prezidenta?

A já zase musím zopakovat, že se k tomuto tématu nehodlám vyjadřovat.

Pokud nebudeme tedy mluvit o Miloši Zemanovi, chci se zeptat, jak podle vás obecně ovlivnila přímá volba prezidenta český politický systém?

Ústavní pořádek touto novelou doznal razantní změnu a podle mého názoru ne zcela domyšlenou. Promítá se to do dvou rovin, jedna má negativní důsledky v tom, že už první realizace přímé volby prezidenta ukázala, že rozhodující slovo o tom, kdo bude v čele našeho státu, nebudou mít ani tak voliči, jako spíš peníze a média. Možná že je to určitou nezralostí naší společnosti. Už fakt, že platná právní úprava „limituje“ náklady na prezidentskou kampaň částkou celkem padesáti milionů, vylučuje velké množství potenciálních a nepochybně způsobilých kandidátů v účasti na takové volbě. Na námitky, že lze najít sponzory, existuje jednoduchá odpověď: těžko si dovedu představit zvoleného prezidenta, který posléze dokáže obstát před závazkem vůči těm, kdo mu poskytli padesát milionů korun. Existuje tady jistá paralela se jmenováním soudců Ústavního soudu, i když tady nejde o peníze. Ústavní soudci si vštípili princip, který bych nazval principem přirozeného nevděku, aby nemohla při výkonu jejich funkce vznikat podezření, že soudcovský mandát vykonávají s vědomím jakéhosi závazku vůči tomu, kdo je soudcem jmenoval.

Zmínil jste dvě roviny, v nichž přímá volba působí…

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Daniel

Práce

Dobrý den, máte pravdu, že život je víc než práce, ale bez práce se neobejdete a více co mi na tom přijde nejsmutnější? Že i když pracujete, často máte i dva úvazky, stejně s penězi, co za práci dostanete sotva vyjdete. A můj dotaz tak je, zda máte řešení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Byly i československé jednotky, co bojovaly v řadách Rudé armády, okupanty? Foltýn jako ze Švejka. Historik Fidler proti dojmům staví pojmy

9:10 Byly i československé jednotky, co bojovaly v řadách Rudé armády, okupanty? Foltýn jako ze Švejka. Historik Fidler proti dojmům staví pojmy

„Československo se na konci roku 1945 stalo jediným středoevropským státem, na jehož území se nenach…