Přijetí protikorupčních zákonů nejvíc brzdili ve sněmovně komunisté, říká mluvčí platformy Rekonstrukce státu

20.10.2017 13:17 | Zprávy

ROZHOVOR Před čtyřmi roky se mnozí poslanci zavázali platformě Rekonstrukce státu, že budou prosazovat protikorupční zákony. A jak své slovo skutečně splnili? „Rekordmany v počtu nedodržených slibů jsou poslanci KSČM, třeba Jan Klán a Václav Snopek porušili svůj slib o podpoře zákonů celkem čtrnáctkrát, převážně při hlasováních o zákonu o registru smluv. Ten svým podpisem část poslanců KSČM před volbami podpořila, později se od něj distancovali a nyní jej opakovaně kritizují jako jeden z nejhorších zákonů světa,“ uvedl mluvčí platformy Václav Zeman. A v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz přiznal, že před letošními volbami se s velkou ochotou pro podporu přijetí dalších protikorupčních zákonů u politických stran už nesetkali.

Přijetí protikorupčních zákonů nejvíc brzdili ve sněmovně komunisté, říká mluvčí platformy Rekonstrukce státu
Foto: Rekonstrukce státu
Popisek: Rekonstrukce státu

Před minulými volbami jste oslovili politiky se žádostí o závaznou podporu protikorupčních zákonů. Co bylo hlavním důvodem?

Platforma rekonstrukce státu vznikla už v roce 2013 – za vlády Petra Nečase. Důvodem jejího vzniku byla řada korupčních kauz v předchozích letech – vzpomeňme na zadržení tehdejší hejtmana Davida Ratha s legendární krabicí od vína se sedmi miliony, kauzy typu tunel Blanka nebo pražská Opencard a řada dalších. Experti, neziskové organizace i občanští dobrovolníci se proto spojili, aby prosadili devět zákonů, které mohou nastavit systémová pravidla hry tak, aby nakládání s veřejnými penězi bylo transparentnější a podařilo se podobným kauzám předcházet. Ten samý rok vláda Petra Nečase padla po další korupční kauze, a tak jsme před předčasnými volbami oslovili politiky se žádostí o podporu zákonů znovu.

Který z protikorupčních zákonů, které se podařilo prosadit, považujete za nejdůležitější?

To je těžké říci, na to asi není v naší platformě jednotný názor. Pro každého může být tím nejdůležitějším zákonem nějaký jiný. Pro mě osobně jsou těmi z nejdůležitějších zákony o financování politických stran a předvolebních kampaní. To je oblast, ve které se od devadesátých let téměř nic nezměnilo, bylo často opravdu velmi neprůhledné, jaké peníze a od koho mohou strany dostávat a co za to daný člověk od strany může na oplátku chtít. Kontrolu nad finančními zprávami stran prováděli politici sami – kontrolní výbor sněmovny. První měsíce fungování nového nezávislého úřadu ukazují, že usazování pravidel během ostrého průběhu kampaně je dost složité a sporných situací je s vynalézavostí stran opravdu spousta, přesto je vidět, že vstup nezávislého subjektu na toto pole je jednoznačně přínosný. Tato pravidla jsou také jedním ze zákonů, který má přispět i k tomu, aby se vyrovnaly podmínky tradičních stran i nových hnutí podporovaných bohatými podnikateli, kteří se rozhodnou vstoupit do politiky. To je také velmi důležitý přínos těch pravidel.  

A s kterým návrhem zákona byl největší problém?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Petr Letocha byl položen dotaz

,,V této geopolitické realitě je naprosto jasné, že země musí být připravena"

Na co přesně máme být podle vás připraveni? Myslíte, že Rusko, které už 3 roky neúspěšně válčí na Ukrajině, rozpoutá teď další světovou? Nevím, ale neprobíhají tu spíš jen závody ve zbrojení a strašení? Co podle vás svědčí o tom, že by Rusko nebo někdo jiný? Zaútočil na další státy EU potažmo na nás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jandejsek: Záměrně vám zvyšují ceny potravin. Těmito kroky

8:15 Jandejsek: Záměrně vám zvyšují ceny potravin. Těmito kroky

„Snižování produkčního zemědělství už nyní ukazuje nedostatek vepřového masa, vajíček, mléka, drůbež…