Profesor: Kdo nesouhlasí, je za xenofoba, fašistu, ruského švába či nepřítele Evropy. Neuznat výsledky voleb je pubertální. ČT a rozhlas jsou mi lhostejné

31.10.2017 4:45 | Zprávy

ROZHOVOR „Každá strana, která chce uspět, musí být populistická,“ uvádí v úvodu rozhovoru pro ParlamentníListy.cz světově uznávaný filozof, politolog, profesor Metropolitní univerzity v Praze Ivo Budil. Každý, kdo nesouhlasí, je establishmentem a mainstreamovými médii onálepkován za xenofoba, fašistu, ruského švába či nepřítele Evropy. V EU neexistuje morální autorita, v počtu souzených vrcholných politiků citelně pokulháváme za „baštami demokracie“, jako jsou Francie nebo Itálie. Nebereme si příklad z Finska, Irska, které se z chudoby a rozvratu pozvedly k nebývalé prosperitě.

Profesor: Kdo nesouhlasí, je za xenofoba, fašistu, ruského švába či nepřítele Evropy. Neuznat výsledky voleb je pubertální. ČT a rozhlas jsou mi lhostejné
Foto: Wikipedie
Popisek: Prof. RNDr. Ivo T. Budil, Ph.D., DSc.

Volby jsou za námi, ale nadšení jaksi vyprchalo. Co říkáte na to, že téměř jen co byly vyhlášeny výsledky, už se hovoří o špatné situaci, pomýlení voličů, a dokonce se předpovídají mimořádné volby?

Neuznávat výsledek demokratických voleb může být výrazem osobnostní nezralosti, projevem pubertálního vzdoru, který by měl vymizet s převzetím odpovědnosti za vlastní život, či v horším případě příznakem více či méně skrytého aktivismu, jenž nikdy nepřijal za své principy demokracie. Bez konsenzu, že budeme respektovat vítěze svobodných voleb, neexistuje demokracie. Je zcela legitimní být z osobních důvodů politickým odpůrcem vrcholných představitelů státu, ale tato legitimita vyplývá právě z akceptování demokratické volby většiny voličů. Nejde pouze o české specifikum. Není to tak dávno, co se podobným způsobem projevovali stoupenci poražené kandidátky na úřad amerického prezidenta. Frustrace se pak vybíjí například vymýšlením různých konspiračních teorií o vlivu zahraničních tajných služeb na volby a podobných fantasmagorií, které bohužel prostřednictvím médií zamořují veřejný prostor a snižují váhu kritického myšlení.   

Někdo hovoří o tom, že u moci jsou nyní antisystémové, populistické strany. Je to tak doopravdy?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mohl to vědět každý. Turek ke kauze Írán. Prozradil něco na Farského i Nerudovou

11:30 Mohl to vědět každý. Turek ke kauze Írán. Prozradil něco na Farského i Nerudovou

„Byla popsána neprodleně po uskutečnění v mém pořadu na youtube a taktéž zveřejněna na oficiálních s…