Profesor Zelený z americké univerzity: Uprchlická krize je selháním zahraniční politiky EU. Není zatím jiné řešení, než zadrátovat Evropu

25. 10. 2015 8:16

ROZHOVOR Podle profesora ekonomie Milana Zeleného, působícího na americké univerzitě, čeká Evropu náročné období. Mimo současné uprchlické vlny se bude muset poprat též s jakousi vnitřní vlnou, způsobenou nezaměstnanými mladými Evropany a také s vlnou klimatickou. Při ní budou utíkat lidé ze zničených a nebezpečných prostředí. Jak profesor Zelený dále uvádí, problém migrantů zatím řešení nemá, kromě zadrátování celé Evropy. „Eurobyrokracie si vytvořila obdivnou expertízu v loupáčcích, tavených sýrech, řinčení zbraněmi, ochrany bank a sankcích proti Rusku,“ popisuje důvody, které Evropu paralyzují.

Profesor Zelený z americké univerzity: Uprchlická krize je selháním zahraniční politiky EU. Není zatím jiné řešení, než zadrátovat Evropu
Foto: Archív Milana Zeleného
Popisek: Profesor ekonomie Milan Zelený

V souvislosti s uprchlickou krizí stále častěji zaznívá z úst některých našich politiků, že bychom měli uvažovat o vystoupení z Evropské unie. Domníváte se, že by to, pokud by se tak stalo, naše české hospodářství bylo schopné ustát bez nějakého kolapsu? Nebo jde podle Vás jen o pouhý populismus, u kterého minimálně ti politici vědí, že vystoupení z EU možné není?

Anketa

Kterého intelektuála máte nejraději? (Obnovené hlasování, spuštěno 19.4.)

hlasovalo: 6526 lidí

Nevím, kdo doporučuje, abychom vystoupili z EU. Česká ekonomika by to neustála. Kvůli běžencům nemá vystoupení smysl: nemají o ČR zájem. Právě vyšla kniha „Jak jsme se stali kolonií“ (I. Švihlíková); je také známo, že jen do Bavorska vyvážíme více než do Ruska, USA, Indie a Číny dohromady. Mluvme tedy o „proexportní“ ekonomice. Většina přidané hodnoty našeho „exportu“ patří Němcům. Za takových podmínek bych vystoupení z EU nedoporučil. Nejdříve si musíme ekonomiku správně nasměrovat sami; tj. na cestu autonomie, inovace, vlastnictví přidané hodnoty, kontaktu s finálním zákazníkem a skončení preferencí a daňových výhod pro zahraniční firmy (což je i proti pravidlům EU). Musíme dostat naši ekonomiku do rukou našich podnikatelů, stát se znovu pány ve svém domě, posílit naše regiony a lokality (ne jen ministerstva) a opustit oxymóron státní „ekonomické diplomacie“. (Představte si Baťovi, že by takhle dobývali světa?). Správnou chvíli pro výstup z EU pak určitě poznáme sami, jako i ostatní malé ekonomiky. Musí to ale podpořit hlavně podnikatelé, ne politici.

Nejde se nezeptat - jistě pozorujete, co se v posledních měsících v Evropě děje. Jak vnímáte Vy osobně uprchlickou krizi? Dá se odhadnout například i to, jaké to bude mít ekonomické dopady na celou Evropu?

Uprchlická krize je selháním zahraniční politiky EU, která ji pomohla nabudit, a následná neschopnost nalézt společné řešení v nesourodé a zmatené eurobyrokracii. Kvalitní, pracovité a mobilní běžence je třeba integrovat – pak ekonomika může vzkvétat a vymanit se z „kolonizačního“ sevření. Zatím ale Evropa ani ČR neví, jak vybírat, natož integrovat v současné vlně. Čekají nás ještě vlny ve vnitřní EU, ty budou způsobeny nezaměstnanými mladými Evropany, a pak i vlny klimatické. Tedy uprchlíků ze zničeného, nebezpečného prostředí. Problém migrantů zatím řešení nemá, kromě zadrátování celé Evropy. Eurobyrokracie si vytvořila obdivnou expertízu v loupáčcích, tavených sýrech, řinčení zbraněmi, ochraně bank a sankcích proti Rusku.

Evropou cloumá ale v poslední době sice již starší záležitost, přesto rozhodně záležitost vyžadující pozornost. Mám tím na mysli smlouvu TTIP. V ČR je stále hodně lidí, co o ni nemají moc znalostí, přesto stejně jako v Evropě, kde se zvedla obrovská vlna nevole, i u nás má tato smlouva řadu odpůrců. Varují před tím, že tato obchodní dohoda povede k zotročení Evropanů a Evropě sníží celkem výrazně standardy, na kterých se dlouhá léta pracovalo. Jak se díváte na Transatlantickou dohodu Vy?

TTIP je časově nevhodný přežitek z dob, kdy se ještě vyjednávalo „blokově“, politicky a „diplomaticky“. Je třeba se vrátit k bilaterálním smlouvám, které úspěšně provozuje Čína, jak na úrovni ekonomik, tak hlavně na úrovni podniků, tj. ke koncepci EHS (Evropské hospodářské společenství). Opustit hospodářskou politiku bloků a vyjmout stát z podnikání - měl by mít svých starostí dost. Dočasné politické eurorežimy se vyžívají v nefunkčních sankcích, místo v hospodářské spolupráci. I v USA má veřejnost o TTIP informace jen velmi chabé a přestala se o staré mega-dohody zajímat. Ještě nedávno chtěli Evropané USA „dohnat a předehnat“, viz lisabonská strategie. A nyní se bojí „zotročení“? Kdo vlastně tu EU takhle řídí a za jakými cíli? Těmi standardy rozumíte ty loupáčky, tavené sýry a guláš? Kvalitní potraviny si sami vyrobit neumíme, dovážíme je bůhví odkud, a naše pole jsou plošně osázena řepkou. I zemědělství je třeba osvobodit. Pomohla by relokalizace hospodářských činností do regionů a lokalit, ne další americká „NAFTA“ (jako TTIP), která v USA vedla ke ztrátě milionu pracovních míst.

Vy jste založil před několika týdny nadaci ZET. Kam se Vaše záměry od té doby posunuly? Případně lze se již svěřit s něčím, co Vás potěšilo?

Nadaci ZET jsme založili a představili v září 2015. Je tedy určitě brzy na hodnocení. Navíc očekáváme plodnější spolupráci s USA, Čínou, Japonskem a Indií. Ale i v ČR jsme povzbuzeni některými regiony a lokalitami, jejich podnikateli i univerzitami, a hlavně podniky a institucemi, které již úsilí ZET pochopily. Nechci se tedy o ZET rozepisovat, je brzy a sebechvála „smrdí“, jak varovala maminka; přiložil jsem ale informační brožuru v češtině, pro ty zvídavější.

  • Brožura k přečtění ZDE

Profesor Milan Zelený: Řinčení zbraněmi jako propagandistická válka

„To, co se děje dnes kolem nás, není o obraně nějaké své existence. Řinčení zbraněmi je 'jen' propagandistická válka a způsob zahraniční politiky. Jejím jediným cílem je zničit ekonomiku protivníka – tedy toho druhého,“ uvedl před časem v dalším rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Milan Zelený. Odhalil v něm více o tom, jak chápat minulost a poučit se z ní do nejbližší budoucnosti. Naznačil, že nepoučíme-li se, může to skončit fatálně.

Milan Zelený je profesorem systémů řízení a jeden z nejrespektovanějších českých ekonomů. Se svými spolupracovníky zřídil Nadaci ZET, která je ustavena za účelem rozvoje národního podnikatelství ve smyslu rozvoje národního, regionálního i místního vlastnictví, rozhodování, autonomie a soběstačnosti za účelem zvýšení konkurenceschopnosti českých podniků, stejně tak podniků v USA, Číně a v dalších transformujících ekonomikách.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Alena Hechtová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tato bolševická vláda je tou největší pijavicí na pracujících, vzkazuje kandidát soukromníků Jan Baránek. Když potká mladého člena KSČM, který je na to hrdý, dělá se mu mdlo

19:43 Tato bolševická vláda je tou největší pijavicí na pracujících, vzkazuje kandidát soukromníků Jan Baránek. Když potká mladého člena KSČM, který je na to hrdý, dělá se mu mdlo

ROZHOVOR Bolševická vláda obviňuje zaměstnavatele z vykořisťování, ale pohled na náklady za zaměstna…