Protesty proti Merkelové se šíří čím dál více. Kdyby ji tvrdě netlačili novináři, už by možná nebyla kancléřkou, soudí matematik a znalec Německa Kechlibar

08.10.2016 4:49 | Zprávy

ROZHOVOR „Nebýt toho, že ji novináři neustále hájí, už by možná nebyla kancléřkou,“ říká matematik a publicista Marian Kechlibar k německým mediálním výstupům v souvislosti s Angelou Merkelovou. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz se zamýšlí také nad Orbánovou administrativou, která podle něj usiluje o to, aby se stala „alternativou“ vůči Bruselu a Evropské komisi: „Může na svoji stranu získat celý středoevropský prostor. Třeba ne letos, ale příští rok jsou volby rovněž u nás a je možné, že po nich už ‚nahoře‘ takoví eurofilové, jako jsou Jiří Dienstbier ml. nebo státní tajemník Tomáš Prouza, sedět nebudou.“

Protesty proti Merkelové se šíří čím dál více. Kdyby ji tvrdě netlačili novináři, už by možná nebyla kancléřkou, soudí matematik a znalec Německa Kechlibar
Foto: Archiv MK
Popisek: Matematik a publicista Marian Kechlibar

Německá mainstreamová média se ve shodě pohoršují nad chováním stovek příznivců hnutí PEGIDA, kteří vypískali kancléřku Angelu Merkelovou i prezidenta Joachima Gaucka při oslavách 26. výročí sjednocení země. Většina se shoduje na tom, že jednota Německa je velmi křehká a prochází těžkou zkouškou. A o tom svědčí nejen to, že v den oslav musela policie chránit politické představitele před obyvateli města. V médiích padají řečnické otázky, zda jsou Němci společným národem. Myslíte si, že se teď skutečnost, že Němci žili 40 let v odlišných politických systémech, nyní projevuje více než kdy jindy?

Zase tak stoprocentní shodu v těch médiích nenajdete, například významný komentátor Die Welt Henryk Broder k tomu napsal: „Občan má plné právo vyjadřovat se neslušně na adresu politiků.“ Ale máte pravdu, že demonstrativní rozhořčení v novinách převládá. Angela Merkelová a politický systém, který symbolizuje, mají v řadách novinářů hodně příznivců. Nebýt toho, že ji novináři neustále hájí, už by možná nebyla kancléřkou.

Drážďany jsou město, které je v Německu dost výjimečné svým osudem. Nejprve bylo zničeno angloamerickými bombardéry, pak dorazila Rudá armáda a s civilním obyvatelstvem (vesměs ženami) zacházela také po svém, čili v Drážďanech dodnes panuje nedůvěra vůči Západu a Východu naráz.

Rozštěpení společnosti v Německu je veliké a nikde to není vidět více než v Sasku. Sasové jsou méně „poslušní“ než většina Němců a dávají svůj nesouhlas najevo obvykle jako první. I pád Německé demokratické republiky odstartovaly v roce 1989 nepokoje v Sasku.

Ve světových médiích hojně citovaný americký politolog a analytik George Friedman se před několika dny vyjádřil k vývoji v Německu. S odkazem na zemské volby v Berlíně píše, že Německo směřuje k politické krizi, která bude rezonovat. Hlavní příčinu vidí v migrační krizi, ale ekonomické problémy považuje za neméně důležité. Jde samozřejmě o řadu věcí najednou, než je ale rozebereme zvlášť, zkusme situaci zobecnit. „Podle mého názoru v Německu roste pocit, že současný systém selhává,“ píše Friedman. Pokud je pro vás tato myšlenka přijatelná, čím Německo selhává? A pokud ano, tak podobný směr může nabrat i EU…

Já k tomu mám tento názor: Německo je příliš slabé na to, aby mohlo skutečně vládnout celé Evropě, ale dost silné na to, aby se o to každých pár generací pokoušelo. To je hlavní zdroj problémů v EU: role Německa. Dokud byl německým kancléřem Kohl, byl si tohoto rizika vědom a velmi se snažil o „konsenzuální“ politiku. Angela Merkelová prosazovala svoje zájmy naopak tvrdým nátlakem, a to samozřejmě v ostatních zemích způsobuje odpor.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mohl to vědět každý. Turek ke kauze Írán. Prozradil něco na Farského i Nerudovou

11:30 Mohl to vědět každý. Turek ke kauze Írán. Prozradil něco na Farského i Nerudovou

„Byla popsána neprodleně po uskutečnění v mém pořadu na youtube a taktéž zveřejněna na oficiálních s…