Německá mainstreamová média se ve shodě pohoršují nad chováním stovek příznivců hnutí PEGIDA, kteří vypískali kancléřku Angelu Merkelovou i prezidenta Joachima Gaucka při oslavách 26. výročí sjednocení země. Většina se shoduje na tom, že jednota Německa je velmi křehká a prochází těžkou zkouškou. A o tom svědčí nejen to, že v den oslav musela policie chránit politické představitele před obyvateli města. V médiích padají řečnické otázky, zda jsou Němci společným národem. Myslíte si, že se teď skutečnost, že Němci žili 40 let v odlišných politických systémech, nyní projevuje více než kdy jindy?
Zase tak stoprocentní shodu v těch médiích nenajdete, například významný komentátor Die Welt Henryk Broder k tomu napsal: „Občan má plné právo vyjadřovat se neslušně na adresu politiků.“ Ale máte pravdu, že demonstrativní rozhořčení v novinách převládá. Angela Merkelová a politický systém, který symbolizuje, mají v řadách novinářů hodně příznivců. Nebýt toho, že ji novináři neustále hájí, už by možná nebyla kancléřkou.
Drážďany jsou město, které je v Německu dost výjimečné svým osudem. Nejprve bylo zničeno angloamerickými bombardéry, pak dorazila Rudá armáda a s civilním obyvatelstvem (vesměs ženami) zacházela také po svém, čili v Drážďanech dodnes panuje nedůvěra vůči Západu a Východu naráz.
Rozštěpení společnosti v Německu je veliké a nikde to není vidět více než v Sasku. Sasové jsou méně „poslušní“ než většina Němců a dávají svůj nesouhlas najevo obvykle jako první. I pád Německé demokratické republiky odstartovaly v roce 1989 nepokoje v Sasku.
Ve světových médiích hojně citovaný americký politolog a analytik George Friedman se před několika dny vyjádřil k vývoji v Německu. S odkazem na zemské volby v Berlíně píše, že Německo směřuje k politické krizi, která bude rezonovat. Hlavní příčinu vidí v migrační krizi, ale ekonomické problémy považuje za neméně důležité. Jde samozřejmě o řadu věcí najednou, než je ale rozebereme zvlášť, zkusme situaci zobecnit. „Podle mého názoru v Německu roste pocit, že současný systém selhává,“ píše Friedman. Pokud je pro vás tato myšlenka přijatelná, čím Německo selhává? A pokud ano, tak podobný směr může nabrat i EU…
Já k tomu mám tento názor: Německo je příliš slabé na to, aby mohlo skutečně vládnout celé Evropě, ale dost silné na to, aby se o to každých pár generací pokoušelo. To je hlavní zdroj problémů v EU: role Německa. Dokud byl německým kancléřem Kohl, byl si tohoto rizika vědom a velmi se snažil o „konsenzuální“ politiku. Angela Merkelová prosazovala svoje zájmy naopak tvrdým nátlakem, a to samozřejmě v ostatních zemích způsobuje odpor.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá