Slovenský premiér Robert Fico dal jasně najevo, že má zájem, aby se Slovensko přimklo ke „tvrdému jádru“ EU a spolupráci Bratislavy s Berlínem a Paříží označil za tandem určující tempo dalšího vývoje EU. Fico také zopakoval, že prioritou pro Slovensko je spíše EU než státy V4. Přitom Slovensko podalo žalobu na EU kvůli uprchlickým kvótám, zásadně vystupuje proti dvojí kvalitě potravin a není to tak dávno, co bylo jméno slovenského premiéra velmi často skloňováno s Viktorem Orbánem nebo Jarosławem Kaczyńským. Proč podle vás zavelel směrem k jádru EU?
Při vzniku Visegrádské čtyřky bylo základním smyslem co nejrychleji se odpoutat od rozpadajícího se Sovětského svazu, Varšavské smlouvy, RVHP a co nejrychleji se integrovat do tzv. západních struktur, tedy do EU a NATO. Důvod byl, že jsme sdíleli společné hodnoty, na kterých jsou EU a Severoatlantická aliance postaveny, to znamená lidská práva, demokracie, vláda práva, tržní hospodářství. Cíl se podařilo naplnit, když jsme do těchto struktur vstoupili, a teď je otázka, co s Visegrádskou čtyřkou dál?
Loni bylo 25. výročí Visegrádu a za českého předsednictví byla vytvořena tzv. skupina moudrých, kde figurovaly dvě osoby z každé země, a já jsem skupinu vedl společně s Jacquem Rupnikem. Došli jsme k závěru, že smyslem Visegrádské čtyřky by nadále mělo být: pracovat a spolupracovat na činnosti EU. To samozřejmě neznamená nespolupracovat v rámci regionálního uskupení, ale hájit své zájmy a soustředit se i na prohlubování spolupráce mezi těmito čtyřmi zeměmi. Když se podíváte na dálniční strukturu, železniční, rychlý internet, tak je to např. v porovnání s Beneluxem slabé. Jenže teď máme Viktora Orbána v Maďarsku a Jarosława Kaczyńského v Polsku a je čím dál více vidět na jednotlivých krocích, že toto není cíl jejich politiky. Cíl je využívat Visegrádskou čtyřku proti Evropské unii a vytvářet nějaký jiný model.
Robert Fico v posledních měsících situaci jasně vycítil, popsal a změnil do určité míry orientaci Slovenska na tzv. tvrdé jádro, kde se utváří politika EU. Robert Fico si jasně uvědomil, že nacionalismus, ať polský nebo maďarský, nic Slovensku nepřinese, a naopak mu v minulosti působil problémy. Maďaři se například dodnes nevypořádali s následky Trianonu. V roce 2023 bude sté výročí a Maďaři stále v národní duši těžce pociťují ztrátu dvou třetin území a třetiny obyvatelstva. Samozřejmě v území byly také Horní Uhry, dnešní Slovensko. Fico říká: nebourat Visegrádskou čtyřku, ale pokud něco není v národně-státním zájmu Slovenska, tak to jasně říci a spolupracovat hlavně s těmi zeměmi, které vytvářejí společnou evropskou politiku. Uvědomil si, že polský nacionalismus a katolicismus nemá nic společného se slovenskými zájmy.
Ano, v několika uplynulých měsících je znatelný určitý obrat. Mám informace ze zákulisí, Robert Fico to Viktoru Orbánovi při zasedání Visegrádské čtyřky jasně řekl. Nejde jen o toto aktuální vyjádření.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá