Režisér zcela natvrdo: Zahraniční média píší, že Zeman není na rozdíl od Havla politicky korektní. Ale miliony lidí nechtějí být korektní, já také ne. A český národ nerovná se Havel

17.11.2017 12:22 | Zprávy

ROZHOVOR „Četl jsem, že nějaká zahraniční média píší, že Zeman na rozdíl od Havla není korektní. Ale proč máme být politicky korektní, proč některé věci nemáme nazývat pravými jmény? To já vidím jako důvod toho, proč lidé volí ta uskupení, která volí,“ tvrdí v rozhovoru ParlamentníchListů.cz režisér, šéf Obce českých spisovatelů a náchodský zastupitel Tomáš Magnusek. Podle něj se nikdy nerovnalo, že český národ je zároveň i Václav Havel, ovšem zatímco Havel si mohl dovolit jezdit na Západ kvůli ekonomickým záležitostem, teď se situace změnila. Jezdí se totiž na Východ a tomu se podřizuje i Zeman. „Proč by měl jezdit na Západ, který na tom prostě není - a to si přiznejme - tak ekonomicky dobře, jako třeba Čína či Rusko?" táže se.

Režisér zcela natvrdo: Zahraniční média píší, že Zeman není na rozdíl od Havla politicky korektní. Ale miliony lidí nechtějí být korektní, já také ne. A český národ nerovná se Havel
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Magnusek

Máme zde výročí 17. listopadu. V jakém stavu je naše demokracie a do jaké míry jsme se za poslední dobu přiblížili či nepřiblížili k tomu, o čem jsme snili po roce 1990? Někteří vidí ohrožení demokracie v Andreji Babišovi a Miloši Zemanovi. Sám Andrej Babiš ale tvrdí, že právě on chce realizovat to, o čem jsme tenkrát snili, tedy aby fungovala ekonomika, byly zde úspěšné rodinné firmy, infrastruktura a státní správa… Věříte mu?

Nevím, zda mu mám věřit. Když se ho někdo regulérně slušně zeptá na různé otázky, tak se naštve, dokola mluví o tom, že všichni kradnú a že všechno je to komplot na něj. Regulérně však nikdy nevysvětlil to, na co se ho lidi ptají a tím nemyslím ty provokatéry, kteří chodí na jeho mítinky. Myslím tím i lidi, kteří by ho třeba volili, slušně se ho na to zeptají, ať jim to alespoň částečně vysvětlí, ale on nemá argument, kromě těch, které neustále používá.

Andrej Babiš zmiňuje v souvislosti se sny a realitou po roce 1989 jen velmi okrajově Václava Havla. Akcentuje spíše praktické, hmotně zaměřené záležitosti. Je to tak, že český národ se nyní již spíše odklání od odkazu Václava Havla, jeho představy o lepším světě, o šíření globálního dobra a jde mu nyní o praktické zajištění fungování státu?

Český národ, to se nikdy nerovnalo Václav Havel. Možná na začátku devadesátých let, ale všichni moc dobře víme, že v posledních letech prezidenta Havla více uznávali v zahraničí než doma, kde mu lidé vyčítali, že některé situace neuhlídal, připustil či nedotáhl. Zda to tak je, nám stejně ukáže historie.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Peníze na povodně nejsou, zbrojí se. René Kekely ve varu: Příště pošlou lidem provaz

7:58 Peníze na povodně nejsou, zbrojí se. René Kekely ve varu: Příště pošlou lidem provaz

„Bude zajímavé sledovat, kdo, jak a čím se bude až ztrapňovat, aby si získal ty své voliče,“ říká na…