Máme zde výročí 17. listopadu. V jakém stavu je naše demokracie a do jaké míry jsme se za poslední dobu přiblížili či nepřiblížili k tomu, o čem jsme snili po roce 1990? Někteří vidí ohrožení demokracie v Andreji Babišovi a Miloši Zemanovi. Sám Andrej Babiš ale tvrdí, že právě on chce realizovat to, o čem jsme tenkrát snili, tedy aby fungovala ekonomika, byly zde úspěšné rodinné firmy, infrastruktura a státní správa… Věříte mu?
Nevím, zda mu mám věřit. Když se ho někdo regulérně slušně zeptá na různé otázky, tak se naštve, dokola mluví o tom, že všichni kradnú a že všechno je to komplot na něj. Regulérně však nikdy nevysvětlil to, na co se ho lidi ptají a tím nemyslím ty provokatéry, kteří chodí na jeho mítinky. Myslím tím i lidi, kteří by ho třeba volili, slušně se ho na to zeptají, ať jim to alespoň částečně vysvětlí, ale on nemá argument, kromě těch, které neustále používá.
Andrej Babiš zmiňuje v souvislosti se sny a realitou po roce 1989 jen velmi okrajově Václava Havla. Akcentuje spíše praktické, hmotně zaměřené záležitosti. Je to tak, že český národ se nyní již spíše odklání od odkazu Václava Havla, jeho představy o lepším světě, o šíření globálního dobra a jde mu nyní o praktické zajištění fungování státu?
Český národ, to se nikdy nerovnalo Václav Havel. Možná na začátku devadesátých let, ale všichni moc dobře víme, že v posledních letech prezidenta Havla více uznávali v zahraničí než doma, kde mu lidé vyčítali, že některé situace neuhlídal, připustil či nedotáhl. Zda to tak je, nám stejně ukáže historie.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová