Rusové moc dobře vědí, co je islám. USA nezbyde, než s nimi v Sýrii spolupracovat. Uznávaný analytik rozebral žhavé novinky světového dění

26.09.2015 8:01 | Zprávy

ROZHOVOR Radikálního islámu se Rusové podle Václava Lídla, analytika z Asociace pro mezinárodní vztahy, bojí už od sovětských dob. Navíc islamistická organizace Kavkazský emirát má podle něj čilé kontakty se syrskými islamisty. „Určitá část bojovníků Kavkazského emirátu je vojensky aktivní v oblasti Sýrie. Existují obavy, že tyto jednotky, pokud by se vrátily do Ruska, by mohly velmi posílit povstalce na severním Kavkaze,“ vysvětluje v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz jeden z možných motivů případného ruského vojenského angažmá v Sýrii.

Rusové moc dobře vědí, co je islám. USA nezbyde, než s nimi v Sýrii spolupracovat. Uznávaný analytik rozebral žhavé novinky světového dění
Foto: Hans Štembera
Popisek: V ulicích Damašku

Rusko posiluje svoji vojenskou pomoc Sýrii, respektive vládě. Co tím podle vás Rusko sleduje? Jde jim jen o záchranu svého spojence, nebo je to odvádění pozornosti od domácích problémů? Či třeba obava z Islámského státu a radikálního islamismu, nebo snaha o získání ztracené mezinárodní prestiže?

Skutečný motiv úplně přesně samozřejmě nemůžeme zjistit. Ten se odvíjí z jednání v Kremlu a v dalších ruských silových strukturách. Nicméně ze zkušeností z minulosti můžeme odhadnout dva hlavní motivy. První je dlouhodobý. Je spojen i s finálním rozhodnutím sovětského politbyra o invazi do Afghánistánu. Strach z militantního islamismu, který je už od té doby přítomen v dříve sovětském, nyní ruském vedení. Je o to větší, že v době, kdy se poprvé tyto obavy objevily, velká část současné ruské nomenklatury již sloužila pro sovětský stát a byla tímto způsobem vzdělávána. Tato obava z radikálního islamismu, který je nyní velmi silný v Afghánistánu a Sýrii, je spojena s tím, že může vstoupit i do velmi blízkého ruského zahraničí. Především ve Střední Asii, ale i do samotného Ruska, hlavně v oblasti severního Kavkazu. Místní islamistická organizace Kavkazský emirát má čilé kontakty právě se syrskými islamisty. Což platí i pro další muslimské subjekty Ruské federace jako je Tatarstán. Ale nejproblematičtější je ten severní Kavkaz.

Určitá část bojovníků Kavkazského emirátu je vojensky aktivní v oblasti Sýrie. Existují obavy, že tyto jednotky, pokud by se vrátily do Ruska, by mohly velmi posílit povstalce na severním Kavkazu. Navíc svým angažmá v Sýrii proti Asadovi získaly sympatie, a i finanční podporu některých sunnitských států, jako je Saúdská Arábie. Asadův režim je spíše prošíitský a je napojen na Írán. To znamená, že se tam rozehrává i nějaká geopolitická hra. Rozvíjí se geopolitické vazby mezi vnitroruským radikálním islámem a jeho potenciálními sponzory, například z Perského zálivu. Takže tohle je jedna linie, která má svoji genezi v pozdním sovětském období.

Druhá důležitá linie – jak o tom spekulují mnozí zahraničně političtí komentátoři – je pokus odlákat západní veřejné mínění od ruských akcí na východě a jihovýchodě Ukrajiny. Pokud by teď začalo aktivně bojovat proti Islámskému státu – což je pozitivní cíl, který si stanovila i západní komunita – tak bude mnohem složitější Rusko obviňovat z toho, že se snaží rozbíjet poststudenoválečný bezpečnostní rámec v Evropě a ve světě. Rusko tím získá kladné body. Je také třeba přiznat, že Asad a Sýrie jsou dlouhodobým sovětským i ruským spojencem na Blízkém východě. Což souvisí se schopností Ruska mít strategický přístup ke Středozemnímu moři. Je to dlouhodobě projektovaná snaha ruské, předtím sovětské i carské politiky mít přístup vojensky k oblasti Středozemního moře. Někteří analytici docházejí k závěru, že anexe Krymu byla zdůvodněna vojensko strategickým hlediskem.  Angažmá v Sýrii může být zdůvodněno stejným způsobem. 

Před časem se dokonce spekulovalo, že Rusko syrského prezidenta Asada a jeho režim opouští výměnou za to, že Američané zmírní tlak na Rusko kvůli Ukrajině. Bylo něco takového skutečně ve hře, nebo šlo o planou spekulaci?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Oldřich Szaban

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mohl to vědět každý. Turek ke kauze Írán. Prozradil něco na Farského i Nerudovou

11:30 Mohl to vědět každý. Turek ke kauze Írán. Prozradil něco na Farského i Nerudovou

„Byla popsána neprodleně po uskutečnění v mém pořadu na youtube a taktéž zveřejněna na oficiálních s…