Schengen bych okamžitě zavřel. Ale je pozdě, říká filmový režisér Tomáš Magnusek

01.09.2015 22:48 | Zprávy

ROZHOVOR Schengen bych uzavřel, a to už dávno a nejen kvůli uprchlické krizi. Ministr Babiš v minulém týdnu navrhl nějaké řešení. Druhý místopředseda vlády ho označil za populistu. Já si ovšem myslím, že je nutné vyblokovat nějaké území, kde by uprchlíci žili do doby, než se situace v jejich rozpadlých zemích uklidní, řekl naší redakci režisér Tomáš Magnusek.

Schengen bych okamžitě zavřel. Ale je pozdě, říká filmový režisér Tomáš Magnusek
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Tomáš Magnusek

Uprchlická vlna ve veřejnosti mimořádně rezonuje. Prezident Zeman asi správně odhaduje, že ještě poroste.  Žijete v Náchodě, kde je známý hraniční přechod. Jak vnímáte migraci?

Jako občan Náchoda mám čerstvou zkušenost s touto otázkou v rodině. Moje teta z německého Heidelbergu mi o víkendu vylíčila situaci u nich. Tam jsou uprchlíci v nějakých kasárnách, kdejaký třeba Rumun či Afgánec se tam potuluje volně, migranti zvoní u nich doma, žebrají o jídlo. Je to prostě reálný problém Evropy a žádná mediální bublina, jak si možná ještě někdo u nás myslí. Dotkne se nás to tak jako tak.

Zmínil jsem prezidenta Zemana. Ten je znám svou dlouhodobou negativní rétorikou vůči islámu i tzv. Islámskému státu. Nemáte pocit, že z naší země dělá tak trochu terč?

Myslím, že prezident říká svůj názor a ví, co dělá. Já jsem několikrát řekl, jaký k němu mám vztah. Prostě si myslím, že ví, co mluví.  Celé tzv. Arabské jaro bylo mimořádně nešťastné. Američané se vložili do všech těch útoků počínaje Irákem a umyli si ruce. Odešli politici, které jsme nazývali diktátory, ať to byl Kaddáfí či Mubarak anebo Husajn. Nastal chaos, se kterým si musí poradit Evropa. Četla si teď Nelsona Mandelu Dlouhá cesta ke svobodě. V jeho zemi byl odstraněn apartheid a černošské kmeny se pomalu začaly vyvražďovat mezi sebou. Tak si pak položte otázku co je lepší: silný diktátor anebo stát bez diktátora? Lidé chtějí svobodu i bezpečí. Ale jsou to dvě odlišné kategorie. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Josef Petrů

Práce

Dobrý den, máte pravdu, že život je víc než práce, ale bez práce se neobejdete a více co mi na tom přijde nejsmutnější? Že i když pracujete, často máte i dva úvazky, stejně s penězi, co za práci dostanete sotva vyjdete. A můj dotaz tak je, zda máte řešení?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Byly i československé jednotky, co bojovaly v řadách Rudé armády, okupanty? Foltýn jako ze Švejka. Historik Fidler proti dojmům staví pojmy

9:10 Byly i československé jednotky, co bojovaly v řadách Rudé armády, okupanty? Foltýn jako ze Švejka. Historik Fidler proti dojmům staví pojmy

„Československo se na konci roku 1945 stalo jediným středoevropským státem, na jehož území se nenach…