Šmejdi a šunt. Doktor Jan Hnízdil pro PL o Trumpovi, Zemanovi, Schapirovi, Clintonové i dalajlámovi

21.11.2016 13:20

ROZHOVOR Vystrašeným a nejistým lidem při rozhodování ve volbách ideálně vyhovuje velký hřmotný muž, sebejistý, drzý, arogantní, urážející, opilec, lhář. Dětinským slabochům imponuje, dodává sílu, uděluje jim povolení chovat se stejně. Tak si vysvětluje výsledek prezidentských voleb v USA lékař celostní medicíny Jan Hnízdil, jenž je znám díky komplexnímu výkladu medicíny, ale i nemilosrdné kritice politiků. Nyní říká, že chvastouni a populisté typu Zemana nebo Trumpa jsou jako šmejdi prodávající naivním lidem předražený šunt.

Šmejdi a šunt. Doktor Jan Hnízdil pro PL o Trumpovi, Zemanovi, Schapirovi, Clintonové i dalajlámovi
Foto: facebook.com
Popisek: Rehabilitační lékař Jan Hnízdil

Nedá mi to, abych naše povídání nezačal vaším lékařským desaterem, v němž tvrdíte, že politici šíří zdraví nebezpečné negativní emoce. Nový americký prezident Donald Trump v předvolební kampani silné emoce vyvolával. Považujete jeho zvolení „prvním mužem světa“ za obzvlášť nebezpečné?

Zvolení Miloše Zemana, zvolení Donalda Trumpa, Brexit, expanze Číny, zábor Krymu Ruskem, válka v Sýrii, imigrantská krize… to vše má společného jmenovatele. Naše civilizace je založená na nekonečném hospodářském růstu. Energetické zdroje planety jsou ale konečné. Další růst už není možný. S tím nikdo nepočítá. Mocnosti pod záminkami existence zbraní hromadného ničení, prosazování demokracie, náboženských motivů bojují o ropná pole Perského zálivu. Závisí na nich ekonomika EU, Ruska, Číny i USA. Lidé trpící válkou, nedostatkem potravin i pitné vody se vydali na pochod. Zvedla se imigrantská vlna tsunami. V bohatých zemích se šíří strach, lidé neznají řešení. To je živná půda pro chvastouny a populisty typu Zemana nebo Trumpa. Za normálních okolností by byli bez šance. Teď se ochotně ujímají role spasitelů. Jsou mistry brainwashingu. Nejprve je potřeba lidi vyděsit: existencí vnější hrozby, ukázáním na vnějšího nepřítele – Romy, imigranty, pravdoláskaře, islám, Evropskou unii, dalajlámu... Pak přichází uklidnění: „Nebojte se, krizi vyřešíme, imigranty odrazíme, změna klimatu se nekoná, energie je dost, všechno bude jako dřív. Stačí, když nám odevzdáte vaše peníze, vaši vůli, svobodu.“ Jsou jako šmejdi prodávající naivním lidem předražený šunt. Když pak člověk zjistí, že naletěl, je pozdě. Peníze a svoboda jsou pryč.  

Proč nedokázala v předvolební kampani oslovit více voličů Trumpova soupeřka Hillary Clintonová?

Lidé vystrašení, slabí a nejistí hledají spasitele, někoho silného, kdo je povede, kdo je ochrání. Jsou jako malé děti hledající otce. Takovému archetypu ideálně vyhovuje velký hřmotný muž. Sebejistý, drzý, arogantní, urážející, opilec, lhář. Dětinským slabochům imponuje, dodává sílu, uděluje jim povolení chovat se stejně. Jak se ukázalo, takových lidí je hodně i ve Spojených státech. Ani tak silná demokracie není za určitých okolností proti manipulátorům imunní. Člověk s mravními zásadami nemůže ve volební kampani hulvátovi konkurovat. Slušnost je jeho hendikepem. Očekávám, že americký Kongres bude (na rozdíl od servilního českého premiéra a dalších našich ústavních činitelů) případné Trumpovy excesy rázně korigovat. Nepřesvědčila mne ale ani Hillary Clintonová. Být Američanem, jako prezidentku bych ctil Michelle Obamovou. Je vzdělaná, odvážná, charizmatická. Manželka Donalda Trumpa nestydatě okopírovala text jejího projevu. Když se Michelle zapojila do podpory kandidatury Clintonové, sklidila mnohem větší ovace než Hillary.

Anketa

Chcete, aby Angela Merkelová byla i počtvrté kancléřkou SRN?

3%
97%
hlasovalo: 6476 lidí

Čím to, že lidé začínají vkládat důvěru do nejbohatších lidí? Zůstaneme jen u Donalda Trumpa a Andreje Babiše. Jsou větším příslibem než jiní?

Nashromáždění obrovského majetku lidem imponuje. Naivně věří, že když se miliardář dokáže dobře postarat o sebe, postará se i o ně. Mne velký majek spíše děsí. Vždycky si vzpomenu na citaci Honoré de Balzaca: „Za každým velkým majetkem se skrývá zločin.“ Nezáleží jen na tom, že je politik miliardář, ale především na tom, jakým způsobem majetek získal a jak ho používá ku prospěchu společnosti. Trump má nejasnosti v placení daní, Babiš se zamotal do Čapího hnízda. Na místě je nejvyšší opatrnost. Pokud by se miliardář o svůj majetek podělil, už by nebyl miliardář. Aby zůstal miliardář, potřebuje, aby se mu lidé odevzdali a mohl s nimi manipulovat.

Anketa

Kdo by se teď měl postavit do čela ČSSD?

hlasovalo: 4453 lidí

Předseda Strany zelených Matěj Stropnický po amerických prezidentských volbách napsal: „Vítězství Trumpa je zoufalý pokus o návrat nadvlády bílého muže ve světě, který již bílým mužům nepatří. Je to dávno úplně stejně i svět bílých žen a také svět mužů a žen jiné pleti, jiných vyznání, jiných kultur. Trump svůj svět včerejška, s jehož hluboce minulým programem kandidoval, nedokáže vrátit.“ Jak je to podle vás s těmi zmiňovanými bílými muži a lze zvolení Trumpa vnímat jako pokus o návrat do „starých“ časů? 

Retro Zeman i Retro Trump jsou zoufalým pokusem o návrat starých časů, popřením reality, snahou udržet neudržitelné. Jejich retro tramping nemůže mít dlouhého trvání. Snížení spotřeby, ochrana životního prostřední i pomoc imigrantům jsou skutečnostmi, které musíme přijmout. Nesmíme se nechat strhnout falešnými prognostiky, retro politiky a excentrickými miliardáři k nenávisti, rozdělování, k násilí. Nesmíme být pasivními příjemci jejich retro pojetí světa, nýbrž aktivními tvůrci světa nového. Jedině tak se můžeme vyhnout budoucí katastrofě. Slovy Alberta Einsteina: „Svět nebude zničen těmi, kdo páchají zlo, ale těmi, kteří se na ně dívají, aniž by něco udělali.“

Exmanželka Donalda Trumpa Ivana projevila zájem o post velvyslankyně USA ve své rodné zemi. Hrad to přivítal. Co tomu říkáte?

Paní Trumpová má veškeré předpoklady, aby vztahy mezi Českou republikou a Spojenými státy pozvedla na kvalitativně novou úroveň. Donaldu Trumpovi porodila tři děti, napsala tři knížky, je ze Zlína a zná ji celý svět. Po neviditelném Andrewovi Schapirovi a jeho nediplomacii to bude cenný přírůstek uzavřeného pavilonu. Pokud bude Ivana Trumpová na post velvyslankyně delegována, měli bychom v zájmu reciprocity a diplomatického protokolu velkorysost americké administrativy opětovat a na post velvyslankyně České republiky v USA delegovat paní Ivanu Zemanovou. Kus za kus. Hynek Kmoníček pochopí.

Přejděme na českou politickou scénu, na níž začalo být rušno v období před 28. říjnem a odstartovala to návštěva dalajlámy v Praze. Co jste si o dění kolem duchovního vůdce Tibeťanů myslel?

Dalajláma je ztělesněním lidskosti a laskavosti, vyzývá k porozumění a spolupráci. Hrad jeho vystoupení na Hradčanském náměstí označil za bezpečnostní hrozbu a zakázal. Na psychopaty jeho klid, mravní síla a moudrost působí jako červené trenky na býka. Jsou zvyklí se hádat, urážet, ponižovat, rozeštvávat. On dělá pravý opak. To je pro psychopaty nesrozumitelné, nepřijatelné. Proto ho odmítají. Hrad dnes připomíná uzavřený pavilon léčebny. Osazenstvo trpí různými poruchami osobnosti, narcismem, megalomanstvím, alkoholismem, nikotinismem, demencí, lhavostí bájivou. Bezpečnostní rámy, kamery, osobní prohlídky jsou namístě. Ne jako ochrana osazenstva Hradu před veřejností, ale veřejnosti před patologií šířenou z Hradu. Jen by ještě návštěvníci měli u vchodu fasovat návleky na boty a roušku na obličej. Aby si neodnesli hradní virózu.

Jste kritický vůči hlavě státu i v tzv. kauze „strýčka ministra Hermana“, tedy neudělení státního vyznamenání Jiřímu Bradymu?

Účastnil jsem se setkání s panem Bradym na Strossmayerově náměstí, organizovaném studenty Přírodní školy. Byl tam i další svědek holocaustu pan Toman Brod. Oba prošli peklem koncentračních táborů, mají obrovskou mravní sílu. Varují, že zlo je stále v nás, abychom byli ostražití, nenechali se strhnout k nenávisti, nenechali se rozeštvat. Takového člověka psychopat nemůže ani přijmout, ani vyznamenat. Jiří Brady ani Toman Brod ostatně žádné vyznamenání nepotřebují. Oni sami vyznamenávají. Tím, že se s nimi člověk může setkat.

Před pár dny předložila skupina poslanců návrh zákona trestajícího hanobení prezidenta republiky odnětím svobody až na jeden rok. Jak se vám jejich nápad zamlouvá?

Jen další retro. Snaha zaručit důstojnost zákonem tam, kde přirozená důstojnost a autorita chybí. Psychiatr Robert Hare a psycholog Paul Babiak zjistili, že mezi vysokými politiky a manažery je mnohem větší procento psychopatů než mezi vězni ve federálních věznicích USA. Studie uvádějí, že se jejich počet pohybuje mezi pěti až deseti procenty. Návrh zákona o hanobení prezidenta podalo přes 60 poslanců, téměř třetina poslanecké sněmovny. Vypadá to, že v počtu psychopatů mezi politiky máme světový primát. Jejich typickou vlastností je, že neustále posouvají hranice slušnosti, zkoušejí, kam až mohou zajít, kolik toho vydržíme. Zatím jim to vychází. Pokud bude zákon o hanobení institutu prezidenta a státnosti České republiky schválen, prvním odsouzeným by měl být ing. Miloš Zeman. Jak se z Hradu volá, tak se z podhradí ozývá.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Sám si to prohrál.“ Tvrdá slova na Korčoka. A kdo skutečně pomohl Ficovi…

4:44 „Sám si to prohrál.“ Tvrdá slova na Korčoka. A kdo skutečně pomohl Ficovi…

Vítězstvím Petera Pellegriniho v prezidentských volbách se nám nejbližší národ vymanil z jednostrann…