Špatně placení Češi, kritický obrat v Německu a Václav Havel, který nebyl dítě. Roman Šmucler je připraven na váš nesouhlas

26.09.2016 18:10 | Zprávy

OSMDESÁTINY VÁCLAVA HAVLA Václav Havel nebyl naivní a jeho odkazů je hodně, myslí si lékař, vysokoškolský pedagog a moderátor Roman Šmucler. Vyjádřil se i k Německu. "Víceméně zavřelo hranice a přijímá zlomek lidí než před rokem a upravilo zákony. Větší panika je dle průzkumů veřejného mínění v Česku," uvedl v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz. Kritizuje slabou korunu vůči euru. "Velkou devalvací jsme dali přednost vyšší zaměstnanosti špatně placených lidí. Jenže ty nemáme. Tak u nás Němci dávají práci Ukrajincům. To nemá dlouhodobě smysl," konstatoval.

Špatně placení Češi, kritický obrat v Německu a Václav Havel, který nebyl dítě. Roman Šmucler je připraven na váš nesouhlas
Foto: Hans Štembera
Popisek: Úspěšný podnikatel a lékař Roman Šmucler

Za pár dní 5. října si připomeneme osmdesátiny Václava Havla. Má stále dost příznivců, kteří jsou však dnes jakoby v defenzivě. Jsou označováni jako pravdoláskaři, což je bráno jako hanlivé označení. Čím to je způsobeno?

Já nemyslím, že jsou příznivci Václava Havla v defenzivě, to už bychom nebyli v NATO a v Evropské unii. Musíme to brát podle reálné situace. Když vám chce někdo vynadat a použije spojení “pravdoláskař”, tak to tak nějak říká vše…

Havlovo heslo pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí působí pro mnohé lidi jako červený hadr na býka. Neb v dnešním reálném světě to mnohdy na vítězství pravdy a lásky nevypadá, a navíc se lidé často ani neshodnou na tom, kdo je tím kladným a kdo záporným hrdinou. Jaký je vlastně podle vás odkaz Václava Havla pro dnešek?

Václav Havel to heslo používal ve specifických situacích jakou byla revoluce 1989. Obecně platí, že z dlouhodobého (ale hodně dlouhodobého pohledu) se lidstvo zlepšuje a tak se dá říci, že řekl logickou pravdu. Neplatí to ale vždy a všude, Václav Havel nebyl dítě, nebyl naivní. Odkazů Václava Havla je hodně. Buďme součástí západní civilizace, kam patříme; snažme se být lepší; buďme odvážní. Ne vše se mu povedlo, ale vše se nepovedlo ani těm, kteří mně teď třeba ve vaší diskuzi vynadají. Nikdo není dokonalý.

Východní postkomunistická Evropa působí v časech migrační krize rozumněji a efektivněji než totálně zesluníčkovatělý Západ. Nyní Maďarsko ústy svého premiéra navrhlo takzvanou australskou cestu, která by výrazněji mohla omezit příliv imigrantů do Evropy, píše v Reflexu Jiří X. Doležal v textu s názvem Orbán navrhl funkční řešení migrační krize, který jste sdílel na svém facebooku. Na summitu deseti evropských zemí nejvíce postižených imigrací ve Vídni maďarský premiér Viktor Orbán navrhl vybudovat v Libyi velký tábor, do kterého by byli internováni všichni ilegální imigranti do Evropy, dokud evropské úřady nerozhodnou o azylu či naopak repatriaci. Souhlasíte s tímto řešením a je reálné jeho provedení?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Vatikánská smlouva

Pane Havlíčku, proč se polovina poslanců hnutí ANO zdržela při hlasování o tzv. Vatikánské smlouvě? Chcete aby u nás byla církev stát ve státě? Proč jste nehlasovali proti? Dagmar Stöcklová

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Šmokové z veřejných médií.“ Fidler přináší fakta o Svobodovi

18:42 „Šmokové z veřejných médií.“ Fidler přináší fakta o Svobodovi

„Obviňování Ludvíka Svobody patří k oblíbené kratochvíli různých šmoků z veřejných médií – ostatně p…