Stále mě udivuje, jakého pana prezidenta jsme si zvolili, pravil pro PL herec Václav Vydra. A přidal tři vtipy

22.02.2016 9:21

ROZHOVOR Herec Václav Vydra pevně věří, že Evropská unie ještě není mrtvá; také jsme prý v roce 1989 mohli skončit jako jedna ze svazových republik SSSR. A otázka migrace, kterou není EU schopna vyřešit? Tak na tuto otázku se herec vytasil s vtipem: „V USA se ptají novináři starého indiánského náčelníka, co říká té migrační vlně v Evropě. Ten se na chvíli zamyslí a pak povídá: No, my jsme to tenkrát taky podcenili...“

Stále mě udivuje, jakého pana prezidenta jsme si zvolili, pravil pro PL herec Václav Vydra. A přidal tři vtipy
Foto: Martin Kovář
Popisek: Herec a chovatel koní Václav Vydra

Veřejnost se co chvíli pozastavuje nad výroky prezidenta Miloše Zemana. Zatímco nedávno to byl onen známý kalašnikov, o pár dní později prý nešťastně prezident „vyzradil“ do médií částku výkupného, které bylo zaplaceno za děvčata Hanu Humpálovou a Antonii Chrásteckou. A v nedávném Pressklubu na Frekvenci 1 Zeman na otázku posluchače, zda je prezident Ruska Vladimir Putin gentleman, řekl: „Pokud vím, pan prezident Putin se slušně obléká, je uhlazený a hovoří slušně.“ Jak hodnotíte Zemanova vyjádření?

Také se pozastavuji a neustále mě udivuje, jakéhože pana prezidenta jsme si dokázali v historicky první přímé volbě zvolit.

Zemanovi i přes časté útoky médií paradoxně stoupá obliba u lidí. Stále roste počet jeho příznivců a podporovatelů. Čím je to podle vás způsobeno? V čem tkví Zemanovo kouzlo?

To opravdu nevím a bojím se o tom hlouběji přemýšlet.

Český prezident a český premiér se rozhodně nemají nijak v lásce. Zeman kupříkladu na konto Bohuslava Sobotky řekl, že nevěří jeho schopnostem. Podle něj je Sobotka bezvýrazným politikem, neumětelem a hňupem. Jak se díváte na hašteření těch dvou?

Vždycky jsem si myslel, že politika je věc konsensu a dohody. Plujeme na jedné lodi a je frustrující přihlížet, jak se posádka nemůže shodnout, jak s tou lodí zacházet, a dohaduje se o tom před zraky zoufalých cestujících. Kdysi byl takový vtip, jak se paní učitelka ptá dětí ve škole, jak si představují komunismus. Anička na to říká, že jako rozkvetlou louku, kde pilné včeličky létají z květu na květ, Toník ho vidí jako les, kde žijí vespolek šťastně všechna zvířátka... A v poslední lavici se hlásí Pepíček a říká: „Prosím já si představuji komunismus jako lodičku na rozbouřenem moři. Jedna vlna zleva, druhá zprava, všichni blijou, a nikdo nemůže ven.“ Tak to bych už nerad.

Jaký máte dojem z práce ministra financí Andreje Babiše? Paradoxně to je právě Babiš, který našel se Zemanem společnou řeč, a to kupříkladu v názoru na migraci. Babiš dokonce naznačil, že v příštích prezidentských volbách jeho hnutí ANO Zemana podpoří...

No, nevím, co na to mám říct, natož, co s tim dělat. Ani jako volič, ani jako občan.

Lídři EU ve čtvrtek a v pátek na summitu Evropské rady řešili migrační krizi. Veřejnost ale aktivity EU ve vztahu k migrantům poměrně ostře odsuzuje – politici EU prý věci neřeší s dostatečným nasazením a přešlapují stále na místě. Co si o tom myslíte?

To je celé strašně složité téma. A myslím, že nemá jednoduché a bezbolestné řešení. Tedy takové, jaké „veřejnost“ zpravidla vyžaduje. Pokud bych já měl v té věci rozhodnout, asi bych byl dost bezradný. Ale měl bych v rukávu ještě jeden vtip: V USA se ptají novináři starého indiánského náčelníka, co říká té migrační vlně v Evropě. Ten se na chvíli zamyslí a pak povídá :„No, my jsme to tenkrát taky podcenili...“

Někdejší prezident Václav Klaus řekl, že v dnešní Evropě, přesněji v dnešní Evropské unii, vidí mnoho podobností s režimem, který u nás skončil v roce 1989. Že Klaus nemá EU příliš v lásce, o tom se ví, jenže Klaus teď tvrdí, že Česká republika už dávno není naše, čímž má kromě jiného na mysli diktát EU ohledně migrantů. Vyvolává to ve vás nějaké pocity? Je myšlenka Evropské unie dnes již mrtvá?

Pevně věřím, že není mrtvá. Je třeba si spíš položit otázku, co bychom před rokem 1989 dali za to, abychom mohli být součástí takové Evropy. Také bychom mohli být jednou ze svazových republik SSSR. Mně spíš vadí, jak se obecně do demokracie plíží prvky represí a jak snadno se lidé pod záminkou ochrany svého bezpečí vzdávají své svobody. Znamená ještě něco čest, slušnost a lidskost? A jestli si nepomůžeme sami, bůh nám nepomůže.

Takže ještě jeden do třetice: Rok 1942. Hoří synagoga a před ní stojí rabín a vedle něj důstojník SS, který nařídil synagogu zapálit. A říká rabínovi: „Vám to nevadí, že vám hoří synagoga?“ A rabín na to: „Víte, jestli je Bůh, tak vám tohle šeredně spočítá. A jestli Bůh není, ...tak je to jedno.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

migrační pakt

Dobrý den, prý budete ve sněmovně jednat o migračním paktu. Znamená to, že jde ještě zvrátit jeho schválení nebo nějak zasáhnout do jeho znění? A můžete to udělat vy poslanci nebo to je záležitost jen Bruselu, kde podle toho, co jsem slyšela, ale pakt už prošel. Tak jak to s ním vlastně je? A ještě ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

A dost. Ladislav Větvička se vrátil do ČR a ukázal na zlo

4:43 A dost. Ladislav Větvička se vrátil do ČR a ukázal na zlo

Proč jsou lidé v Gruzii či na Ukrajině šťastnější než tady? Bloger a spisovatel Ladislav Větvička si…