Starosta Vinoře: Nenechme si vnutit návrat ke starým pořádkům a k nesvobodě

07.06.2016 9:37

Co znamená být svobodný? A jsme dnes opět svědky omezování našich svobod? Nejen nad tím se v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz zamýšlí držitel pamětní medaile Českého svazu bojovníků za svobodu František Švarc (ODS). Prozradil nám také, proč je přesvědčen, že zákon o hl. městě omezuje svobodu rozhodování městských částí. Vyjádřil se ale také k řadě citlivých otázek na život ve Vinoři. A nejen k tomu…

Starosta Vinoře: Nenechme si vnutit návrat ke starým pořádkům a k nesvobodě
Foto: archiv starosty
Popisek: starosta Vinoře František Švarc (ODS)

Loni jste byl oceněn pamětní medailí od předsednictva Českého svazu bojovníků za svobodu. Jak formuloval americký právník B. Cardoz: „Svoboda bez pravidel je anarchie, ale pravidla svobodu omezují.“ Co vy na to? Jak byste svobodu definoval vy?

Svobodu lze těžko definovat. Záleží na pocitu každého jednotlivce. Pro něj svoboda prostě je nebo není… Pojem svoboda pro člověka třeba v Afghánistánu je jistě jiný než vnímání svobody člověka v Čechách nebo třeba člověka v Anglii. Ve svobodné společnosti jsou přijímány co nejvíce svobodné zákony, které musejí být ale dodržovány. A podle těchto zákonů lze rozpoznat míru svobody té společnosti i její směřování. A ta společnost sama si ve volbách určuje, jak svobodná chce být nebo jakým směrem chce jít.

A jak nahlížíte na některé kroky vlády – např. pokutu za urážku úřední osoby, cenzuru internetu, kontrolní hlášení DPH atd. Omezují podle vás lidskou svobodu, jak tvrdí například TOP 09?

Mé vnímání svobody jednotlivce je takové, že nechci, aby za mě stát suploval základní rozhodnutí, jestli se smím k někomu kriticky – třeba i urážlivě – vyjádřit, zda smím volně surfovat na internetu, zda smím podnikat a vydělávat finanční prostředky, zda je smím utratit za to nebo něco jiného, zda mám dávat kontrolní hlášení na sebe či někoho jiného, zda smím cestovat, zda smím dát své děti do školky či školy podle svého uvážení, zda je smím vychovávat v úctě k rodině, k národní hrdosti, ke slušnosti a právě k té svobodě – nebo zda zde bude jeden supervizor v podobě všemocné osoby nebo strany, který řekne, že rodina je On, národ je On, slušný je On a svoboda opět On… 

Jak jste se svěřil loni pro PL, vrásky vám dělá mimo jiné zákon o hl. m. Praze. Jaké konkrétní změny byste uvítal?

Zákony je třeba dodržovat, a pokud jsou špatné, tak je třeba se pokusit je změnit. I zákon o hlavním městě Praze se snažíme změnit. Tento zákon například omezuje svobodu rozhodování městských částí. Příklad? Městská část, která má 300 obyvatel, musí mít podle toho zákona minimální počet členů kontrolního a finančního výboru pět, stejně jako to mají kraje nebo hlavní město Praha. Je to normální? Já bych jich chtěl mít jen tři, stejně jako mají obce! Městská část si zvolí svého starostu a zastupitele, kteří musejí skládat slib, že budou hájit zájmy hlavního města, a ne té části, ve které byli zvoleni. Je to normální? A tak bych mohl pokračovat dále, snad naše iniciativa na změnu tohoto zákona bude úspěšná.

Za palčivý problém jste také označil vandalismus. Jak se s ním snažíte jako starosta v rámci svých možností bojovat?

Vandalismus je průvodním ukazatelem vývoje společnosti. Když srovnám vandalismus na fotbalových stadionech v Anglii dříve s nynějším stavem, vidím, že si Anglie prošla určitým vývojem. Když srovnám vandalismus u nás před deseti lety – a za vandalismus považuji i nesbírání psích exkrementů, odhazování obalů, nedopalků  – je vidět určitý směr k lepšímu. Boj s vandalismem je především prevence a jít příkladem především v rodinách. A v případě nutnosti, při porušení zákonů pak také postih.

Loni byla ve Vinoři otevřena nová mateřská škola. Znamená to, že počet obyvatel roste? A o kolik se zvýšil za poslední roky?

S nedostatečnými kapacitami v mateřské školce a v základní škole u nás bojujeme neustále. A s novým školským zákonem – podle mě nesvobodným – budeme s kapacitami bojovat nadále. Děti od dvou let do školky si nedovedu představit bez další změny současných hygienických i školských předpisů. Počet obyvatel se u nás nesmyslnou zástavbou, která byla povolena územním plánem v roce 2002–2005, neustále zvyšuje, z původních 3 000 obyvatel v roce 2006 na 4 100 v současné době. Takže budeme muset opět investovat do navýšení kapacit základní i mateřské školy.

A jak jste na území obce spokojen se základní občanskou vybaveností?

Základní občanskou vybavenost se snažíme neustále rozšiřovat, i když – odešla nám Česká spořitelna, což je pro naše obyvatele, především ty dříve narozené, značný problém.  Ale opět – ve svobodné společnosti se soukromá firma může svobodně rozhodnout, zda pobočku zruší nebo ne. Stejně jako my jsme se poté svobodně rozhodli, že své účty u ní zrušíme. Chtěli bychom obchvatovou komunikaci, protože s masovou výstavbou v blízkém okolí roste doprava a v ranních špičkách jsou naše páteřní komunikace beznadějně ucpané. Chybí nám třeba kamerový systém právě u exponovaných míst, na který nemáme finance, chybějí nám prodejní plochy, které se snad v brzké době zlepší, chybějí finance na opravu opěrné zdi kostela, opravu poutních kapliček Via Sancta, zámecké zdi, na výstavbu jedinečného archeoparku…

Máte na závěr nějaký vzkaz pro občany?

Protože jsem právě ten dříve narozený, mohu srovnávat život v té nesvobodné společnosti, která u nás čtyřicet let byla, s tím dnešním. A jeden vzkaz bych měl. Nenechme si kazit a ukrajovat naši těžko vydobytou svobodu, nenechme si brát vlastní názor a pohled na naši společnost, nenechme si vnutit obraz spálené, ošklivé a rozkradené země, nenechme si vnutit návrat ke starým pořádkům a k nesvobodě, buďme optimističtí, přející a přátelští. Za Vinoř, kterou spravuji, mohu říci, že je to nejkrásnější místo, kde si každý najde to své. Od nádherných rybníků přes lesy, zámky, hřiště, kostel, restaurace, širokou nabídku kulturních a společenských akcí, spolkové činnosti, kde jsou ještě vidět sousedské vztahy a vzájemná pomoc.  Stejně jako to mají ve svém názvu naši baráčníci: Vlastenecko-dobročinná obec…

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Kateřina Synková

Mgr. Bc. Vít Rakušan byl položen dotaz

Jak můžete někoho obvinit bez důkazů?

Vaše vláda nálepkuje dost často, vy hlavně a chcete bojovat proti dezinformacím, ale jdete podle vás příkladem? Je podle vás v pořádku, že někoho obviníte a pak nejste schopný u soudu říci, na základě čeho a svá obvinění doložit? A omluvíte se SPD nebo se odvoláte? https://www.parlamentnilisty.cz/p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Výpalné“ za migranty: Mach začal počítat. Rakušan jako kdyby žil na jiné planetě

18:34 „Výpalné“ za migranty: Mach začal počítat. Rakušan jako kdyby žil na jiné planetě

Vyjadřování Víta Rakušana k migračnímu paktu, který inicioval a v Bruselu dohodl, působí podle lídra…