Syrský vyslanec: Vznik Islámského státu podpořily Británie a Francie. Izrael podporuje islámské teroristy z Al-Káidy. Turecko podporuje příliv uprchlíků do Evropy a chce obnovit Osmanskou říši. A USA...

21. 1. 2016 14:52

ROZHOVOR Syrský chargé d'affaires v Praze Bašár Akbik říká, že důkazy ukázaly, že ruské letadlo nad územím Turecka nebylo. Turecko dováží ropu od Islámského státu. Akbik odsoudil útoky v Kolíně. Řekl, že nejlepší je zajistit podmínky, aby uprchlíci nemuseli opouštět svou vlast. Za vznikem Daeše prý stály britské a francouzské tajné služby a Saudská Arábie. USA se snaží šířit chaos, aby mohly lépe ovládat zdroje Blízkého východu. Turecko podporuje příliv uprchlíků do Evropy a chce obnovit Osmanskou říši. Izrael prý pomáhá teroristům Fronty al-Nusrá, což je odnož al-Káidy.

Syrský vyslanec: Vznik Islámského státu podpořily Británie a Francie. Izrael podporuje islámské teroristy z Al-Káidy. Turecko podporuje příliv uprchlíků do Evropy a chce obnovit Osmanskou říši. A USA...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Chargé d'affaires Syrské arabské republiky v Praze Bashar Akbik

Jak se nyní vyvíjí otázka kolem sestřeleného ruského letadla? Jaké jsou vlastně k dispozici důkazy a o čem svědčí?

Ruské orgány s účastí evropských expertů zkoumaly černou skřínku ruského letadla. Bylo zjištěno, že dva ruští piloti nedostali žádné varování z turecké strany ohledně vstoupení do tureckého vzdušného prostoru. Letadlo bylo sestřeleno určitě nad syrským územím. Celá záležitost byla předem připravena jako past a byla zoufalou reakcí vládní strany Spravedlnost a rozvoj v Turecku na přímou intervenci Ruska v Sýrii a pomoc v její válce proti terorismu, která podle mého názoru úplně ukončila sen Erdogana ohledně založení bezletové zóny v severní Sýrii jako přípravy na připojení této oblasti k Turecku v následující etapě.

Ruské bombardování způsobilo rozsáhlé škody v řadách hnutí „Daeš“, které je spojenec Turecka, jež ho podporuje a využívá za účelem bojů proti syrské legitimní vládě a syrským Kurdům. Toto bombardování zničilo stovky cisteren, které přivážely syrskou naftu ukradenou hnutím „Daeš“ do Turecka. Tato krádež nafty umožnila Erdoganově rodině a jejich partnerům astronomické zisky.

V Německu se nyní odehrála vlna sexuálních útoků na ženy. Mezi útočníky měli být i uprchlíci ze Sýrie. Jak komentujete tento incident? Není lépe, pokud jsou uprchlíci spíše v muslimských zemích, kde není mezi nimi a místními obyvateli takový civilizační, kulturní a hodnotový rozdíl?

Zpráva policie v Kolíně nad Rýnem ukazovala, že tyto útoky byly spáchány osobami různých národností. Nejnižší procento z nich tvořili syrští uprchlíci, ale toto není podstatné. Všichni musí respektovat zákony a pravidla slušného chování. My vidíme, že dobrý občan ve své vlasti je také dobrý občan v zemi, kterou si vybral jako druhou vlast. A to platí i v opačném případě. Ale k vaší otázce, kde je lepší místo pro uprchlíky... Vidíme, že by bylo ideální, zajistit podmínky v zemích, odkud uprchlíci vycházejí, aby velké skupiny obyvatel nemusely opouštět svou vlast.

Co říkáte konfliktu mezi Saúdskou Arábií a Íránem? Co říkáte popravám „teroristů“ v Saúdské Arábii a jaký očekáváte další vývoj? Jakou pozici k tomu má syrská vláda?

V době, kdy svět směřoval k dohodě s Íránem ohledně jeho jaderného programu, což znamenalo uklidnění napětí a oddálení hrozby války a posílení naděje národů v oblasti na život v bezpečí a v míru, začala Saúdská Arábie stupňovat sektářské napětí. Celému světu je známo, že většina teroristických hnutí v naší oblasti čerpá ideologii ze saúdského wahhábistického radikálního pojetí islámského náboženství. Což poškozuje islám.

Stupňování sektářského napětí v těchto podmínkách je součástí zoufalých pokusů, o které se snaží Saúdská Arábie, aby zmařila jadernou íránskou dohodu s ostatními velmocemi a zapletla ostatní země do konfrontace s Íránem, s cílem rozšířit svůj vliv v oblasti. Saúdská Arábie opakuje chyby – svou invazi v Jemenu nebo svou podporou teroristických skupin v Sýrii nebo v jiných státech v oblasti.

Pojďme se nyní podívat na spletitosti války v Sýrii a Blízkovýchodního konfliktu. Hovoří se o tom, že Islámský stát a jeho vznik byl podporován ze strany USA, Saúdské Arábie a Turecka a je vládami těchto států nadále podporován. Je tomu tak doopravdy? A jaké jsou na to důkazy? Existují nějaké přímé důkazy?

Vznik hnutí takzvaného Islámského státu v Iráku proběhl po americké invazi, která neměla žádné odůvodnění, a činitelé tohoto hnutí, mezi nimi Abú Bakr Al Bagdádí, byly osoby, které byly uvězněny v americkém táboře Boka v jižním Iráku. Bojovníci tohoto teroristického hnutí pocházející z desítek států světa přijeli do Sýrie a Iráku přes Turecko, a to za pomoci a podpory bezpečnostních služeb několika evropských států – například Francie a Velké Británie.

Účelem tohoto konání je zničení syrského státu. Tito bojovníci čerpají svou ideologii z wahhábistického myšlení, které vyváží Saúdská Arábie spolu s velkou finanční podporou.

Ve své předchozí odpovědi jsem poukazoval na prodej kradené nafty a historických památek, bavlny, zemědělských produktů do Turecka za účelem sponzorování teroru. A tyto důkazy jsou dostačující, abychom ukázali na zapletení vlád těchto států do podpory tohoto teroristického hnutí a zajištění jeho politického krytí.

Projděme si nyní motivace jednotlivých mocností regionu zainteresovaných v konfliktu. O co jde USA?

Blízký východ je díky svému nerostnému bohatství a jeho geopolitické pozici důležitou oblastí pro vitální zájmy USA. Tyto zájmy neberou většinou ohledy na zájmy národů této oblasti. USA vpadly do Iráku a způsobily rozpad infrastruktury iráckého státu a rozšíření chaosu a radikalismu do zemí oblasti. USA se snaží, aby jejich nadvláda nad touto důležitou oblastí trvala i nadále i přes zmařené projekty, které se snažily realizovat, jako například projekt nový Blízký východ a teorie tvořivého chaosu, které mají za cíl znovu zopakovat rozdělení oblasti na několik malých, etnických, sektářských, slabých a navzájem spolu bojujících států. To vše zajistí nadvládu USA nad ekonomickými zdroji a stálý odbyt zbraní do této oblasti.

A o co podle vás hrají Turci?

Strana Spravedlnost a rozvoj je pokračováním hnutí Muslimského bratrstva. Vláda této strany má za svou novou osmanskou ideologii – snaží se znovu oživit Osmanskou říši v oblasti. Jejich plán nebyl úspěšný důsledkem odolání Sýrie a také byla odhalena role Turecka v podpoře teroristických organizací a všem byla jasná turecká role ve snaze o destabilizaci Evropy, když otevřelo prostor a podporovalo velkou vlnu emigrantů na cestě do Evropy. Toto provází turecké vydírání Evropy. Když se dostala k moci strana Spravedlnost a rozvoj hlásila, že bude praktikovat politiku nulových problémů. Realita nyní ukazuje, že Turecko je v nepřátelském vztahu se všemi sousedícími státy.

O co jde Izraeli? A je pravda, že i on podporuje Islámský stát?

Izrael těží nejvíce ze všech tragédií, které se dějí v naší oblasti. Rozpad národního sekulárního státu a vznik sektářských států je izraelské přání, aby mohl realizovat myšlenku o založení židovského státu a vyhnání palestinského lidu ze své země definitivně. Izrael pomáhá v několika případech teroristům Fronty al-Nusrá, což je odnož al-Káidy. Tito teroristé jsou aktivní v hraniční oblasti v jižní Sýrii. Izrael jim mnohokrát pomohl vojenskou intervencí. Zranění této organizace se léčí v izraelských nemocnicích. Izrael využívá situaci, že celý svět je upoután problémy z této oblasti, aby rozšířil osady a realizoval judaizaci Jeruzaléma a demografickou změnu v palestinských městech a vesnicích.

Jaký je vztah Sýrie k Egyptu a Iráku?

Sýrie odolává již pět let organizovanému terorismu podporovanému ze strany světových a regionálních států. Tento terorismus již ohrožuje několik států. A proto bylo v zájmu těchto států, aby spolupracovaly a koordinovaly své úsilí se Sýrií, aby čelily tomuto společnému nebezpečí. Egypt a Irák patří ke státům, které jsou ohroženy tímto nebezpečím.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Lukáš Petřík

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jsem sluníčkář, ale když vidím tu netoleranci Zemanových odpůrců... Jestli bude kandidovat, tak určitě vyhraje, nemáme osobnosti, tuší kněz Czendlik

11:30 Jsem sluníčkář, ale když vidím tu netoleranci Zemanových odpůrců... Jestli bude kandidovat, tak určitě vyhraje, nemáme osobnosti, tuší kněz Czendlik

ROZHOVOR Ač je římskokatolický kněz Zbigniew Czendlik rodilým Polákem, kdo bude v Česku v dalších le…