Teď nemají dost lidí. Ale kdyby se začala bouřit střední třída... Vojtěch Bednář načrtl pro vládu špatný scénář

02.09.2022 11:59 | Rozhovor

„Opozice cítí, že je vláda oslabená, a tak používá nástroj a vyvolává hlasování o nedůvěře. Právo na to má, otázkou je, jestli by teď opozice neměla být spíš obchodním partnerem, než čímkoliv jiným,“ komentuje maraton hlasování o důvěře kabinetu Petra Fialy firemní sociolog, publicista Vojtěch Bednář. „Pokud se nálada přelije ve výrazně negativní postoj, myslím si, že půjde spíš proti vládě než proti jednotlivým stranám,“ říká.

Teď nemají dost lidí. Ale kdyby se začala bouřit střední třída... Vojtěch Bednář načrtl pro vládu špatný scénář
Foto: archiv V. Bednář
Popisek: Vojtěch Bednář

Jednání v Poslanecké sněmovně stále trvá. Přitom výsledek hlasování je předem jasný. ANO a SPD mají společně ve Sněmovně 92 hlasů, vládní koalice má 108 hlasů z 200. K vyslovení nedůvěry vládě je třeba nejméně 101 hlasů poslanců. Co k tomu říci?

Dobré je vědět to, že instrument vyjádření nedůvěry vládě Poslaneckou sněmovnou je nástroj, který má smysl a je důležitý. Používá se ve dvou případech. Tehdy, když je opozice přesvědčená, že je schopná vládu shodit a důvěru jí odebrat. Hlavně v momentě, když vláda udělá něco takového, co se zprotiví i části jejich vlastních podporovatelů a chová se nesprávně.

Druhý případ je, když ten, kdo hlasování vyvolává, ví, že nemůže uspět, ale považuje situaci za tak důležitou, že mu stojí za to být hvězda všech médií a všech zpráv. Je to symbol. Tak zvaný deklarativní akt. To je účel, ke kterému slouží.

Bojím se, že v české politické kultuře se tento instrument používá ne tehdy, kdyby měl, ale v době, kdy je vláda oslabená. Buď když čelí důležité výzvě, nebo velké krizi. Pokud se podíváme do roku 2009, tehdy jsme předsedali EU a řešili spousty agend, v té době se ČSSD rozhodla vyvolat hlasování a vyhrála ho. Nejenže ztrapnila předsednictví, ale zrušila i vládu. Něco podobného se děje teď. Vláda na jedné straně předsedá EU, ale čelí ohromné krizi. Za těchto okolností opozice cítí, že je vláda oslabená, a tak používá nástroj a vyvolává hlasování o nedůvěře. Právo na to má, otázkou je, jestli by teď opozice neměla být spíš obchodním partnerem, než čímkoliv jiným.       

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Obroda strany

Můžete sdělit, kolik členů za poslední rok stranu opustilo a kolik nových jich přišlo? A budete ve volbách sázet na nové tváře? Co jsem zatím postřehla, tak kandidují zas ti samí. PS: Co vlastně říkáte na to, že Lipavský přešel zrovna k ODS, kterou vaše strana tak kritizuje? A myslíte, že lze zabrán...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesor Žaloudík ujíždí z ČR, aby neviděl „dozadkuvlezectví“. Ale promluvil: Konec války, Rusko, USA a volby

16:03 Profesor Žaloudík ujíždí z ČR, aby neviděl „dozadkuvlezectví“. Ale promluvil: Konec války, Rusko, USA a volby

Profesor Jan Žaloudík pro ParlamentníListy.cz promluvil o mnoha různých tématech. Například jak se n…