Teroristé, projekt EU, puč v Turecku, Babiš, Zeman... Takto o tom všem smýšlí muž z regionu. Dříve též organizátor protivládních akcí

11.08.2016 21:10 | Zprávy

ROZHOVOR „Perzekuce politických oponentů v Turecku vede k zamyšlení, zda puč nebyl pouhou inscenací prezidenta Erdogana pro diváky,“ řekl Miloslav Svoboda, elektroúdržbář, který v minulých letech organizoval protivládní akce. V přímém přenosu teď podle něj sledujeme, jak se celé Turecko mění v autoritativní stát. A Brexit? Svoboda si ho přál, aby Evropská unie i její politici dostali políček a probudili se. To se ale nestalo.

Teroristé, projekt EU, puč v Turecku, Babiš, Zeman... Takto o tom všem smýšlí muž z regionu. Dříve též organizátor protivládních akcí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajky na Václavském náměstí

Jaká politická událost vás v poslední době zklamala a jaká naopak potěšila?

Velkým zklamáním je pro mou osobu vývoj politické situace v Turecku, kde prezident Erdogan provádí perzekuce všech svých politických oponentů. Což vede k zamyšlení, zda takzvaný puč nebyla pouhá inscenace pro diváky, aby mohl snadněji takto své kroky obhájit a zlegalizovat. My jen v přímém přenosu sledujeme, jak se celá země mění v autoritativní stát.
Nedá se říct, že by mě nějaká událost na politické scéně v poslední době přímo potěšila. Spíše fandím snahám Josefa Středuly při vyjednávání s vládou o zlepšení podmínek všech pracujících. Naštěstí jsou jeho jednání více úspěšná, a to i díky vstřícnosti současné vlády. Sice není zdaleka vše takové, jaké by mohlo být, ale každý krůček správným směrem je dobrý.

Jaký je váš pohled na útoky v Evropě, ať už kamionem, nebo střelba na veřejnosti, spáchané často lidmi, kteří se v Evropě narodili rodičům, kteří se na kontinent přistěhovali v minulosti? Je integrace možná?

Na jednu stranu z lidského hlediska je smutné, čeho všeho je člověk schopen. Na druhou stranu je zapotřebí si uvědomit, co ty lidi k takovým činům vedlo. Jak sama uvádíte, jsou to děti přistěhovalců, kteří byli dováženi do Evropy, aby vyplnili prázdná místa na pracovním trhu. Dokud měli práci a nějaké slušné postavení ve společnosti, tak problémy nebyly. Jenomže svět se od té doby trochu změnil. Jejich potomci žijí na okraji společnosti, bez práce a vidiny lepší budoucnosti. A toho zneužijí rádoby duchovní z takzvaného Islámského státu, který je nechtěným produktem západní společnosti, a malér je na světě. Podle mého názoru je integrace za určitých podmínek možná. Jen si nejsem jistý, zda takové podmínky v brzké budoucnosti nastanou.

Je strach na místě? Budou se útoky zhoršovat, měli bychom jednat radikálněji? Případně jak?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Zuzana Koulová

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mohl to vědět každý. Turek ke kauze Írán. Prozradil něco na Farského i Nerudovou

11:30 Mohl to vědět každý. Turek ke kauze Írán. Prozradil něco na Farského i Nerudovou

„Byla popsána neprodleně po uskutečnění v mém pořadu na youtube a taktéž zveřejněna na oficiálních s…