Od politiků napříč politickým spektrem, počínaje předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou a konče místopředsedou TOP 09 Miroslavem Kalousek, se ozývají hlasy, že prezidentovy návštěvy krajů v tomto čase jsou ovlivňováním předvolební kampaně a že Miloš Zeman setkávání s občany zneužívá pro propagaci SPOZ. Jak se na to díváte vy?
Je samozřejmě v pořádku a je správné, když pan prezident vyjíždí do krajů a když komunikuje s občany. Pevně věřím, že se pan prezident zachová tak, jak slíbil, a že se vyhne jakékoli propagaci SPOZ, byť chápu, že ho doprovázejí lidé spjatí nebo kandidující za SPOZ, ale to nelze považovat za nějakou předvolební kampaň. Pokud se bude bavit o svých prezidentských tématech, bude s lidmi komunikovat jako prezident, ne jako zakladatel SPOZ, tak si myslím, že to ničemu nevadí. A já jsem vždy vítala, když politici – a je jedno, jestli to byli ministři, premiér, poslanci nebo i prezident – opravdu jezdili do krajů. Protože až tady – a teď mluvím za náš Moravskoslezský kraj – pozná člověk hloubku té sociální katastrofy, která se na nás řítí v souvislosti s avizovaným ukončováním některých pracovních míst v dolech.
Jak vnímají lidé, s nimiž se setkáváte, začátek předvolební kampaně? Je z jejich reakcí poznat, zda u nich budou při rozhodování hrát větší roli sociální a ekonomická témata nebo se společně s Miroslavem Kalouskem pustí do boje za svobodu a ochranu parlamentní demokracie?
Myslím, že čeští občané jsou na rozdíl od některých politiků normální. Když diskutuji s občany, tak opravdu neřešíme ochranu demokracie, která je navíc v České republice i v české Ústavě ochráněna dostatečně, ale řešíme zcela konkrétní věci. Třeba avizovanou ztrátu zaměstnání, která teď na severní Moravě hrozí několika tisícům lidí, to, jak se k nim chovají zaměstnavatelé, jaké mají pracovní podmínky, jestli jsou schopni uživit své rodiny, teď aktuálně nástup do škol. Vždyť prostředky, které rodina musí vynaložit k tomu, aby dítě vůbec mohlo nastoupit do školy, dosahují několikatisícových částek a pro spoustu rodin je to dnes velký problém. Takže se bavíme o zcela konkrétních věcech, které ty lidi trápí. Rozhodně ne o filosofických tématech, která se snaží pan Kalousek vnášet do předvolební kampaně.
Po sedmi letech vlády pravice předpovídají průzkumy poměrně jasné vítězství druhé straně. I proto už první místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek varoval voliče před tím, co by mohlo nastat, kdyby ČSSD a KSČM, případně s další levicovou stranou, získaly ústavní většinu, tedy před jakýmsi zvratem před rok 1989. Co říkáte jeho obavám a plánuje KSČM návrat něčeho, co tu platilo před rokem 1989?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník