Tyto věci mohou vést k jaderné válce a zániku civilizace. Ekonom nám řekl, co čekat od roku 2015

01.01.2015 15:43 | Zprávy

ROZHOVOR Podle hlavního ekonoma finanční skupiny Roklen Lukáše Kovandy sankce proti Rusku vedly k tomu, že Rusové stojí za Putinem semknutě jako nikdy předtím. S poklesem životní úrovně, způsobeným pádem ceny ropy, ale bude postupně slábnout semknutost Rusů a jejich ochota stát za Putinem. Podle Kovandy je princip rozšíření obchodu mezi USA a EU dobrý, dohoda TTIP ale není vyjednávána šťastným způsobem. Vysvětlil též, kam směřují USA a Čína. Nové animozity mohou vést k jaderné válce a zániku civilizace.

Tyto věci mohou vést k jaderné válce a zániku civilizace. Ekonom nám řekl, co čekat od roku 2015
Foto: Archiv LK
Popisek: Ekonom Lukáš Kovanda

Jaké byly podle vás hlavní události v ekonomice u nás?

Hlavní událost byla celoroční záležitostí. Je jí pokračující oživování české ekonomiky. Lze říci, že v evropském kontextu jsme s několika dalšími zeměmi „jednookým mezi slepými“, co se aktuální hospodářské výkonnosti týče. Nutno doplnit, že strůjcem oživení není ani současná vláda, ani Česká národní banka. Opatření vlády, i kdyby měla ekonomice pomoci, by se ještě v dostatečné míře nestihla projevit. Loňská intervence ČNB za oslabení koruny oživení nespustila, oživení začalo už před intervencí. Slabší koruna výrazněji pomohla pouze vývozcům, kteří ale zrovna moc pomoci nepotřebovali.

A ve světě?

Na jedné straně jsme svědky slibného růstu Spojených států, které ve třetím čtvrtletí roku 2014 vykázaly nejrychlejší kvartální růst od roku 2003. Na druhé straně pak vidíme celoroční mohutný odliv kapitálu z Ruska a v současnosti též zhoršování hospodářských podmínek země, které zatím kulminovalo prosincovým extrémním propadem rublu. Z většiny je ovšem způsobeno nikoli sankcemi souvisejícími s ukrajinským konfliktem, nýbrž poklesem cen ropy na světových trzích. Ta od června do prosince zlevnila o nějakých 40 procent. Klesající ceny ropy jsou bezesporu zásadním fenoménem druhé poloviny roku 2014. Neblaze zasahují – namátkou – Rusko, Írán, ale třeba i Islámský stát. Nabízí se proto otázka, zda opět – podobně jako v 70. letech – neslouží levná ropa jako geostrategická zbraň.

Jaké důsledky doposud měly a jaké budou mít sankce proti Rusku?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

migrace

Zajímalo by mě, jaký je ten váš zmiňovaný recept na migraci, když tvrdíte, že ,,my jako hnutí ANO říkáme, že máme svůj vlastní recept na pakt víz a migrace, na migraci jako celek." Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zdeněk Zbořil našel v literatuře Zelenského konec

8:14 Zdeněk Zbořil našel v literatuře Zelenského konec

Nad návštěvou ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského v Praze se pobavil politolog Zdeněk Zboř…