Uprchlíkům jde o život, Zemanovi o hlasy. Zasvěcený aktivista varuje před prezidentem

7. 1. 2016 9:32

ROZHOVOR Dezinterpretace a politické proklamace. Některá zásadní prohlášení prezidenta republiky Miloše Zemana zpochybňuje člen předsednictva Strany zelených Michal Berg. „Pan prezident hovoří ke svým voličům, které bude zřejmě v dalších prezidentských volbách opět žádat o hlasy,“ uvedl v rozhovoru pro ParlamentniListy.cz. Zároveň upozorňuje: „Radit někomu dalšímu v okamžiku, když mu jde o život, není úplně ideální ani od hlavy státu.“

Uprchlíkům jde o život, Zemanovi o hlasy. Zasvěcený aktivista varuje před prezidentem
Foto: zeleni.cz
Popisek: Michal Berg

Další zásadní prohlášení v souvislosti s migrační krizí zazněla v minulých dnech od prezidenta Miloše Zemana. V rozhovoru pro Český rozhlas Plus s odvoláním na vyjádření korunního prince Spojených arabských emirátů a marockého ministra zahraničí označil i konkrétní zdroj: „Domnívám se, že tuto invazi organizuje Muslimské bratrstvo s využitím finančních prostředků z celé řady států.“ Co říci k této organizaci? Je schopná transfer alespoň části imigrantů organizovat nebo zaplatit? A měla by k tomu důvod?

Myslím si, že v případě tohoto výroku pana prezidenta se jedná spíš o nějakou dezinterpretaci toho, co někde slyšel. Když si člověk vyhledá zdroje, dozví se, že Muslimské bratrstvo je přední teroristická organizace. Některé věci si pan prezident dezinterpretuje po svém tak, jak mu vyhovuje, ale jeho slova neodráží realitu.

Teorie o tom, že někdo imigraci organizuje, jsou ale časté. Vyplývají zřejmě z relevantně nezodpovězených otázek o tom, proč se dali imigranti ze Sýrie na cestu právě teď, nebo ze skutečnosti, že africká větev imigrace je logisticky složitá, a tudíž ji musí někdo organizovat a zaplatit. Je to pravděpodobné?

Jistě, teorie, že migraci někdo řídí, se ozývají z různých stran. Pan exprezident Klaus se zase nechal slyšet, že vše organizuje Evropská unie, aby mohla uchvátit více síly a pravomocí. Většinou takové názory vycházejí z projekce vlastního vidění světa do situace. Vždy, když slyšíme podobné teorie, měli bychom se podívat, kdo to říká, jak dotyčný vidí svět, a pak teprve se dá pochopit, proč něco takového zaznívá.

Pokud vezmeme druhý převažující názor, že lidem, kteří musí existovat ve špatných podmínkách v uprchlických táborech v Sýrii, už jednoduše došla trpělivost, a že afričtí imigranti disponují finančními prostředky k tomu, aby si cestu zaplatili sami, jsou tohle podle vás opravdové důvody krize?

Myslím si, že pokud si chce člověk udělat objektivní názor, je ideální se orientovat podle organizací a institucí, které se tématu věnují dlouhodobě a mají své lidi přímo v terénu. Od nich pak mohou dostat reálné informace na základě zkušeností. Pokud chce někdo zjistit, proč se skutečně takové množství lidí rozhodlo odejít do Evropy, informace má k dispozici. A důvod, jak už to často bývá, je jednoduchý. Pokud člověk žije v místě, kde to není k žití, pak se snaží mobilizovat veškeré síly a energii, aby se dostal jinam. To je podle mého názoru případ uprchlíků ze Sýrie a žádné konspirační teorie bych za tím nehledal.

Vy jste, myslím, navštívil některá místa konfliktu…

V Sýrii jsem byl v době, kdy konflikt začínal. Osobně jsem se tam seznámil s řadou Syřanů. Nečekali, že se situace může vyvinout do tak hrozivého konfliktu s takovým počtem obětí. A konspirační teorie? Pokud si člověk neprošel podobnou situací, nedokáže pochopit, co lidi k útěku motivuje. Taková informace je nepřenositelná, protože si těžko můžeme představit jejich život.

Dalším výrokem, kterým Zeman v poslední době zaujal, bylo reflektování věkového složení uprchlíků. Velkou diskuzi už ve vánočním poselství, a v Českém rozhlase pak svůj názor prezident zopakoval, vzbudila jeho poznámka o osmdesáti procentech mladých mužů mezi migranty, přičemž jiné údaje mluví pouze o 58 procentech. Jakým datům věříte vy? A co dodat k těmto slovům pana prezidenta?

Věřím datům, kterým věří většina civilizovaného světa, datům agentury pro uprchlíky, která uvádí právě čísla kolem 60 procent. Tak vypadají i verifikované údaje OSN. Pokud existují jiné informace, bylo by dobré říci, odkud jsou. Zatím jsem se nedočetl, z jakých zdrojů vychází pan prezident. 

Co si myslíte o tom, že pan prezident hovoří o 80 procentech?

Jsou to politické proklamace. Pan prezident hovoří ke svým voličům, které bude zřejmě v dalších prezidentských volbách opět žádat o hlasy. Pro lidi, kteří mu důvěřují, není podstatné, že si realitu upravuje. A aby si někdo ověřoval, zda jsou jeho informace správné? To nikdo neudělá.

Pan prezident zastává názor, že by lidé místo útěku měli raději bojovat za svou zem. Myslíte si, že syrský nebo irácký muž má povinnost se do konfliktu aktivně zapojit? A co když lidé zkrátka musí prchat před Asadovým režimem, případně před ISIS, a nemají na vybranou? Jsou tedy slova pana prezidenta bagatelizací lidského neštěstí, nebo naopak výzvou k osobní odpovědnosti?

Radit někomu dalšímu v okamžiku, když mu jde o život, není úplně ideální ani od hlavy státu, ani od nikoho dalšího. Samozřejmě existovaly pokusy vyzbrojit nějaké síly zejména ze strany USA a výsledek zřejmě nebyl úplně pozitivní s ohledem na vynaložené úsilí a peníze. Pokud někdo kritizuje aktuální situaci, měl by také říci, jak bychom měli přispět my, a vysvětlit, jak vše ochrání lidské životy. Pokud si s Islámským státem nedokáží poradit ani Asadova armáda, Rusko, Kurdové, ani nikdo další, je dost iluzorní, že to dokáže parta mladíků s iPhony, jak je pan prezident nazývá. To by pak vedlo pouze k dalším ztrátám na životech.

Co si myslíte o kvalitě soužití muslimské menšiny s většinou v Evropě?

To se nedá paušalizovat. Německo jako země, která má jednu z největších komunit muslimské menšiny v populaci, je stále nejúspěšnější ekonomikou. Pokud by integrace nebyla úspěšná a ti lidé nepřispívali ke kvalitnímu vývoji společnosti, pak by na tom přece Němci tak dobře nebyli. Nejde o černobílý příběh a takto bychom se k situaci měli stavět i my.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Daniela Černá

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Režisér zcela natvrdo: Zahraniční média píší, že Zeman není na rozdíl od Havla politicky korektní. Ale miliony lidí nechtějí být korektní, já také ne. A český národ nerovná se Havel

12:22 Režisér zcela natvrdo: Zahraniční média píší, že Zeman není na rozdíl od Havla politicky korektní. Ale miliony lidí nechtějí být korektní, já také ne. A český národ nerovná se Havel

ROZHOVOR „Četl jsem, že nějaká zahraniční média píší, že Zeman na rozdíl od Havla není korektní. Ale…