Jaká opatření by měla následovat po útoku v Nice? V debatě o směrnici na omezení legálních zbraní jste uvedl, že „místo boje proti terorismu Komise zašla zbytečně daleko a nepřípustným způsobem zasáhla do práv legálních držitelů zbraní“. Jak by měl boj proti terorismu vypadat? A je cestou pro Francii prodloužení výjimečného stavu?
Odzbrojovat v době častých teroristických útoků bezúhonné občany určitě není cesta pro boj s terorismem. Musíme posílit tajné služby a přijímat zákony, které umožní co nejlepší výměnu informací o podezřelých osobách mezi bezpečnostními složkami uvnitř státu i vzájemně mezi jednotlivými zeměmi. Otevře se také jistě otázka o větším sledování veřejných prostor či větší přítomnosti policie a vojáků v ulicích. Nárůst terorismu bude znamenat tlak na změnu našeho evropského života, ale musíme se inspirovat například v Izraeli, který díky kvalitní bezpečnosti čelí poměrně úspěšně terorismu, aniž by zároveň omezoval demokracii a lidská práva slušných lidí.
Andor Šándor řekl, že „jsme úspěšní proti geografické dimenzi Islámského státu, jsme ale absolutně nevýkonní v ideologické dimenzi“. Jak postupovat proti terorismu právě pokud jde o ideologii?
Musíme čelit propagandě islamistů, kteří popisují Evropu jako prohnilou a neschopnou. Jenže málokde ve světě se žije tak dobře jako na starém kontinentu. Musíme znovu a znovu veřejně vysvětlovat, že relativní blahobyt Evropy by nebyl možný bez svobody, která tu panuje. Vysvětlovat to ale lidem nakaženým totalitním viděním světa, islamismem, samozřejmě nebude nikdy jednoduché.
Přijetí evropské směrnice, která má omezit legální držení zbraní se tak prozatím odkládá. Jaký vliv může mít teror v Nice na další projednávání – čekáte tlak na prosazení směrnice?
Směrnice ve středu, bohužel, prošla výborem a půjde na podzim do Parlamentu, kde o ní budou hlasovat všichni poslanci. Ve výboru se některé věci změkčily, ale stále v návrhu zůstává zákaz některých dosud dovolených druhů zbraní a další nevhodná ustanovení. Proto jsem na rozdíl od některých českých členů výboru hlasoval proti celému návrhu. Poměr byl bohužel dvě třetiny oproti jedné třetině ve prospěch této zbytečné a do určité míry i nebezpečné regulace. Sám jsem zvědav, zda Komisi další tragédie v Nice otevře v oblasti regulace zbraní oči; ale jsem v tomto ohledu spíše skeptický.
V rámci summitu NATO jasně zaznělo, že jakkoliv Aliance nečeká bezprostřední hrozbu z Ruska, je třeba situovat do Pobaltí menší počet jednotek. Je to správné rozhodnutí?
Myslím, že ano. Zvláště my, kteří jsme zažili v našich dějinách mnichovskou zradu nejbližších spojenců, musíme ocenit, že se NATO rozhodlo jasně ukázat, že bude bránit každého svého člena – včetně malých zemí v Pobaltí. Navíc neplatí, že je to nějaký krok proti Rusku, protože, pokud si Rusko nečiní nárok na pobaltské země, nemůže mu vadit, že tam budou umístěny vojenské jednotky spojenců.
Jaké je podle vás riziko, že Rusko rozmístí v Kaliningradské oblasti nejnovější rakety a co by to znamenalo pro bezpečnost Evropy?
Rusko v poslední době bohužel sází na politiku síly a nelze vyloučit ani tento vývoj.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Daniel