Veterán politických debat Ota Černý rozebral odcházející sněmovnu. Budete koukat, koho by si z ní rád přivedl do Debaty

17. 10. 2017 18:20

„Nejednotná koalice, nejednotná opozice! Byla víc občanům lhostejná, než minulé. Věcná jednání přehlušily hádky a laciné epizody. Vlastně to byl od začátku do konce volební boj,“ soudí o končící Poslanecké sněmovně v rozhovoru pro ParlamentníchListy.cz novinář a známý moderátor Ota Černý, jehož si mnoho Čechoslováků pamatuje z diskusního pořadu ČT Co týden dal. Podle něj se politika dneška výrazně změnila od devadesátých let. „Nastoupily intriky, osobní války a objevila se i čirá nenávist. Ta především ve vládní koalici,“ tvrdí. A proto by jej prý už dnes nebavilo mít vlastní televizní debatu a zvát si do ní současné politické elity...

Veterán politických debat Ota Černý rozebral odcházející sněmovnu. Budete koukat, koho by si z ní rád přivedl do Debaty
Foto: ceskatelevize.cz
Popisek: Ota Černý

Končí nám další volební období, končí Poslanecká sněmovna v té podobě, v jaké jsme ji znali. Když byste ji měl srovnat s těmi minulými, jak na vás působila? Dá se nějak charakterizovat?

Byla zcela jiná, než ty předchozí. Nejednotná koalice, nejednotná opozice! Byla víc občanům lhostejná, než minulé.

Který poslanec vás v současné Poslanecké sněmovně svými výkony zaujal nejvíce?

Žádný. Věcná jednání přehlušily hádky a laciné epizody. Vlastně to byl od začátku do konce volební boj.

V čem se podle vás česká politika od devadesátých let změnila?

Ve všem! Ztratili se politici, ztratila se politická kultura. Nastoupily intriky, osobní války a objevila se i čirá nenávist. Ta především ve vládní koalici.

Když tak sledujete současnou politiku: Bavilo by vás dnes mít vlastní televizní debatu a zvát si do ní současné politické elity?

Ne!

S kým ze současné politické reprezentace byste si podebatoval před kamerami nejraději?

Dobře: Sobotka, Zaorálek, Kováčik, Fiala, Okamura! S těmi je možné si povídat bez vytáček a lží!

Oficiálně se tvrdí, že vláda Bohuslava Sobotky byla vcelku úspěšná. Je ale něco, co byste Sobotkově kabinetu zazlíval? Jakým premiérem Sobotka podle vás byl? Vadilo vám na něm něco?

Premiér Sobotka zasluhuje obdiv, že seskupení, které si říkalo koalice, udržel po celé volební období. Jeho úspěchem bylo, že přes řev a zákulisní hrátky udržel společenský klid. Myslím si, že to nebyla neúspěšná vláda!

Která z politických stran by neměla v Poslanecké sněmovně rozhodně chybět, a u které by vám nevadilo, kdyby se už po volbách do Sněmovny nedostala?

To neřeknu!

Všeobecně se má za to, že české politice dneška chybějí osobnosti. Cítíte to podobně? Na jakého politika vy rozhodně nikdy nezapomenete?

Těch by bylo – Václav Havel, Václav Klaus, Jan Kalvoda, Josef Lux (!), Václav Benda, Miloš Zeman, Vojtěch Filip...

Kde je podle vás nejspíše původ toho, že dnes mnozí lidé občas říkají, že to „za komunistů“ nebylo zase až tak špatné? Zejména lidé nad 50 let upozorňují na jevy jako je nejistota v zaměstnání, nízké mzdy, zadluženost a exekuce, korupce či nemožnost vymoci právo... Stěžují si právem?

Já se s takovými lidmi nepotkávám, takže nevím! Za většinu, co jmenujete, si – když už – můžou stěžovatelé sami. Právem si stěžujeme na neschopnost účinného boje s korupcí, na pomalost a opatrnost soudů. Ta je nepochopitelná. Určitě velmi poutavé byly policejní manévry zatýkání v kuklách, z kterých pak zůstala jen ta „šou“ a volný pohyb zatýkaných. To jsou věci, které hodně překážejí!

Co by nejspíše měla nová vláda a noví poslanci udělat, aby lidé nevzpomínali na dobu před rokem 1989 s nostalgií?

To je příliš rozmáchlé – „aby lidé“ nevzpomínali. Lidé... jistě jsou lidé, kterým komunismus chybí, ale zcela jistě většině ne. Konečně to potvrzují volební výsledky – komunisty volí 10 až 15 procent, takže 90 až 85 procent ne. Nová vláda by měla především pokračovat v idejích listopadu 1989!

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Olga Böhmová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Konec Kalouska. Známý advokát pronesl velmi vážné varování

6:24 Konec Kalouska. Známý advokát pronesl velmi vážné varování

ROZHOVOR. Bývalý politik, dnes známý advokát Jaroslav Ortman je přesvědčen, že volba Andreje Babiše,…