Vlivný muslimský předák jen na PL: Otevřete všem uprchlíkům dveře dokořán. Utíkají před diktátory, které jste vy podporovali. A z islámu nemějte strach, každý správný muslim koná dobro

31. 1. 2016 7:34

ROZHOVOR Vládci Ameriky a některých evropských zemí byli kmotry arabských diktátorů a nesou díl odpovědnosti za migrační krizi. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz to řekl nejvyšší představitel islámu v Srbsku, profesor islámských věd, muftí Dr. Mevlud Dudić. Čechům vzkazuje, aby z muslimů a islámu neměli žádný strach a všem, kteří k nám chtějí, otevřeli dveře dokořán. Muftí poskytuje rozhovory velmi sporadicky, ale pro ParlamentníListy.cz nastínil své vidění současného dění v oblasti migrace a uprchlíků.

Vlivný muslimský předák jen na PL: Otevřete všem uprchlíkům dveře dokořán. Utíkají před diktátory, které jste vy podporovali. A z islámu nemějte strach, každý správný muslim koná dobro
Foto: Archiv MD (mesihat.org)
Popisek: Muftí Dr. Mevlud Dudić, šéf Islámského společenství v Srbsku

Anketa

Vadí vám slova Miloše Zemana o Sobotkovi a kalašnikovu?

3%
94%
hlasovalo: 32693 lidí

Evropu už celé měsíce sužuje migrační krize, přichází statisíce lidí, z nichž velká část prošla Srbskem. Co si o tom myslíte? Co se vlastně děje?

Bohužel, pokud jde o imigranty, a pokud se jedná o Srbsko a kterýkoli jiný stát, nemůžeme na to být hrdí. Jedná se i o politickou a ekonomickou otázku. Takže, oni dnes pobývají v Srbsku z politických a ekonomických důvodů, a skoro každodenně získáváme informace, s problémy, se kterými se setkávají uprchlíci i tady v Srbsku. Musím podotknout, že Srbsko to docela dobře snáší, v souladu se svými možnostmi vychází uprchlíkům vstříc, protože největší tlak je právě na Srbsko, a to z prostého důvodu, že Srbsko je zemí na samých hranicích Evropské unie, respektive Maďarska a Chorvatska, takže je velký tlak ze strany uprchlíků, přes Makedonii a Srbsko, aby se co nejdříve dostali do některé země Evropské unie. Myslím si, že to Srbsko docela dobře snáší a pomáhá uprchlíkům, i když hospodářská situace v této zemi je tížívá.

Migranti přicházející do Evropy opouští země jako je Sýrie, Afghánistán, Libye a mnoho dalších. Nelze říci, že bychom v Česku měli přesné informace o tom, co se v daných zemích děje, všechno je zprostředkované. Víte o tom víc, máte své zdroje informací?

To, co se děje v uvedených zemích, Sýrii, Afghánistánu, Libyi, a i v jiných arabských státech, není žádné dilema, to je politické a ekonomické násilí vůči tomu lidu. A tito lidé jsou zajisté přinuceni opustit své domovy, ať už pro politické nebo ekonomické násilí. Nemají jiné řešení, vzhledem k těm diktátorským režimům, které po několik desetiletí v uvedených zemích zapříčinily, že velký počet jejich obyvatel, ať už jde o Syřany, Iráčany či Afghánce, je z těchto dvou důvodů přinuceno opustit své země. Mezinárodní společenství a celý svět si musí položit otázku, proč tomu je tak, proč právě tito lidé právě z těchto zemí odcházejí, přičemž mezinárodní společenství podporovalo ty diktátorské režimy. Vidíte, že diktátorské režimy nemohou trvat věčně a na rozvalinách těchto režimů vznikají jiné deviace a deviantní chování jiných organizací, ať už to je ISIL, „chalífát“ nebo něco jiného. Jedno i druhé způsobuje nebezpečí pro lidi tam žijící, a oni jsou jednoduše přinuceni hledat záchranu v Evropské unii.

V České republice si mnoho lidí myslí, že viníkem současné situace v zemích, o kterých je řeč, je Západ, respektive takzvané mezinárodní společenství. Co si o tom myslíte?

Pokud jde o EU, jsem toho názoru, že zákony jsou nastaveny celkem dobře, a že ve většině evropských zemí byly, aspoň v předchozím období, pro uprchlíky dveře otevřeny dokořán, od devadesátých let až po současnost. Obzvláště Německo, Rakousko a i jiné státy EU, ty jsou hodny pochvaly.

Možná, že teď v praxi dochází k určitým změnám. Samozřejmě, nejen v České republice, ale i ve všech dalších zemích lže slyšet, že namísto oněch diktátorských režimů v arabských zemích je absolutním viníkem Amerika, anebo jiné evropské země, které je po celou dobu podporovaly.

Myslím si, že Spojené státy americké i jednotlivé členské země EU by si měly položit otázku, jaká byla jejich role v podpoře diktátorských režimů: jestli oni pomohli udržení diktátorů u moci v těchto zemích, jestli se toho účastnili, a zda můžou nyní něco změnit. Jsem pevně přesvědčen, že jednotliví evropští a světoví mocnáři byli kmotry nástupu těchto diktátorů v Sýrii, Afghánistánu, Iráku a tak dále k moci, a že oni jsou odpovědni za současný stav.

Obávám se, že toto je jen začátek a že, nezmění-li rétoriku, tedy způsob komunikace s těmito státy a s normálními muslimy, normálními lidmi, věci se vymknou kontrole a situace bude horší a ještě více tíživá. V tomto smyslu pevně věřím a očekávám, že i pokud jde o Srbsko a ostatních země v okolí, na Balkánu, v Evropě i ve světě, je nejvyšší čas začít s pravými představiteli lidu jednat a dělat dohody, aby nedocházelo k válkám, k takovému počtu uprchlíků, k takovému počtu hladových lidí a hlavně, ke každodennímu zabíjení lidí. Přičemž z pohledu islámu víme, že kdo zabije jednoho člověka, jako by zabil celé lidstvo, a kdo zachrání něčí život, jako by zachránil celé lidstvo. Takže, v tomto smyslu je úkolem nás všech zauvažovat o tom, jaký je náš vztah k uprchlíkům, a pokud jde o světové mocnáře, měli by se dost dobře zeptat, zda oni byli kmotry všech těch diktátorů a zda se toho všeho v arabském světě účastnili. Nezapomeňme, že mnoho uprchlíků, cestujících za lepším životem, ztrácí každodenně své životy. Je potřeba uvažovat, co lze udělat pro šťastnější a lepší budoucnost.

U nás v České republice především kvůli migrační krizi v současnosti probíhá veřejná diskuse ohledně islámu a muslimů. Sice jich u nás není mnoho a lidé se v běžném životě s islámem nesetkávají, ale mnoho z nich má strach. Máme se bát islámu? Co byste Čechům vzkázal?

Občané České republiky jsou známí jako mírumilovní lidé a já bych jim doporučil, aby z islámu ani z muslimů neměli strach. Vzkázal bych jim také, aby uprchlíkům, kteří budou v České republice chtít pobývat, otevřeli dveře dokořán a pomohli jim.

Jakýkoli strach z islámu a muslimů není na místě. Každý muslim, je-li pravým představitelem islámu, musí konat dobro sobě, své rodině a všem ostatním, s nimiž se stýká. Ať už jsou lidé v České republice příslušníky kterékoli církve nebo židovské obce, vřele jim doporučuji, aby těm trpícím lidem otevřeli dveře dokořán.

Garantuji, že od pravých muslimů a islámu nebezpečí nehrozí. Bůh vám požehná, protože jste pomohli trpícím lidem, kteří kvůli perzekucím a násilí ze strany jejich vládců byli přinuceni hledat záchranu tam, kde je příznivější a vřelejší klima.

Kdo je prof. dr. Mevlud Dudić (* 1966)

Narodil se v jižním Srbsku, střední islámskou školu studoval v Prištině (hlavní město jednostranně vyhlášeného Kosova), ve studiích pokračoval na Islámské teologické fakultě v Sarajevu. Od roku 2011 je rektorem Internacionální univerzity v Novém Pazaru (jižní Srbsko, centrum zdejšího islámu), předseda správní rady Fakulty islámských studií v Novém Pazaru a od roku 2014 předseda Islámského společenství Srbska.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Radim Panenka

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

NATO je teroristická organizace, srbské a albánské děti dodnes umírají kvůli jejich bombám. Teď se chystají na Rusko, jako kdysi Hitler. Černohorský novinář žaluje

14:13 NATO je teroristická organizace, srbské a albánské děti dodnes umírají kvůli jejich bombám. Teď se chystají na Rusko, jako kdysi Hitler. Černohorský novinář žaluje

ROZHOVOR NATO stále těsněji obklopuje Rusko ne proto, že ho tak miluje nebo že s ním chce být v neus…