Trochu z minulosti. Měl jste radost, když Kutné Hoře v roce 2009 za sedmnáct milionů vydražil bývalý – dnes nepravomocně odsouzený – hejtman David Rath středověkou iluminaci s motivem těžby stříbra?
Když David Rath jako hejtman Středočeského kraje v roce 2009 vydražil za 17 milionů středověkou iluminaci, měl jsem smíšené pocity. K hrdému pocitu získání pro Česko něčeho, co je spjato s naší historií, se přimíchával i pocit, že tuto historickou památku by měla spíše kupovat Národní galerie jako znalec kultury, a nikoli hejtman a lékař z rozpočtu kraje. Měla už by skončit ta zavedená praxe krajů hrát si na stát nebo dokonce na „malou EU“, kdy většina činnosti kraje spočívá v přerozdělování finančních prostředků a přidělování dotací a různých příspěvků.
Zmíněný David Rath byl sociální demokrat. Jak vnímáte současnou krajskou vládu v čele s ČSSD? Proč je lidmi poměrně oblíbená?
Naznačovaná obliba levicové vlády ČSSD a KSČM ve Středočeském kraji spočívá jednak ve výše uvedeném masovém přerozdělování peněz a kupování si přízně voličů. A jestliže jedné obci byly přiděleny finanční prostředky na nový stadion, pak v jiné obci mohou chybět peníze na kanalizaci nebo silnice. Bývalý hejtman Rath se proslavil ve funkci i jako ten, který nedodržoval zákon – vzpomeňme na akci, kdy kraj vracel v rozporu se zákonem poplatky v nemocnicích. A zase se jednalo o populistickou akci, která získala další přízeň voličů. Místo desítek milionů vrácených pacientům, mohly kraji zbýt peníze na tolik potřebnou infrastrukturu.
Jsou současné politické poměry v ČR motivem pro vaši kandidaturu do Senátu? Kandidoval jste neúspěšně již před šesti lety...
Máte pravdu, nelíbí se mi současné politické poměry. Mojí motivací pro kandidaturu do Senátu je boj proti všudypřítomným škodlivým regulacím a kvótám. Troufám si říci, že stále zvyšující se počet regulací je to, co našim občanům nejvíce vadí. Ať je to ekonomika, kde změť daňových zákonů znamená velké komplikace zejména pro drobné a střední podnikatele. A také jde o bezpečnost, kde se náš stát spolehl na proklamovanou ochranu vnějších hranic schengenského prostoru, ale žádná vnější ochrana se nekoná! EU rozhoduje o přidělování uprchlíků formou nařízených kvót, které se zatím a naštěstí nerealizují. EU i náš stát vymýšlí neustále další nesmyslné vměšování do života občanů. Jde třeba o zákaz nákupů o svátcích, omezení držení legálních zbraní, povinná školka od 5 let, nedobrovolná inkluze ve školství, zbytečná elektronická evidence tržeb, omezování svobod na internetu či pokuty za pseudourážku úředníků. Před 6 lety jsem kandidoval jen za téměř neznámé Svobodné. Letos mám navíc koaliční podporu dalších dvou demokratických a nelevicových stran: ODS a Strany soukromníků ČR. Proto věřím, že výsledek bude mnohem lepší. Rozhodnou voliči v tomto regionu: Kutnohorsko, část okresu Havlíčkův Brod a část okresu Benešov.
Spoluzakládal jste Svobodné a profesí jste soudní znalec. Co je prioritou vaší kandidatury?
Prioritou mojí kandidatury je již zmíněný boj proti zbytečným kvótám a regulacím. Jsem ekonom, a proto chci pracovat zejména na zjednodušení daňového systému, odstranění asi 100 výjimek ze zákona o daních z příjmů a zavedení jednotné sazby DPH 15 %, která sníží ceny zboží, služeb a pohonných hmot. Chci prosazovat, aby Česko aktivně pracovalo na řízené dezintegraci EU – stačilo by zachovat svobodný trh a volný pohyb obyvatel. Všechny zbytečné úřady EU je nutné zrušit, od komisí až po europarlament. Ale pravděpodobně se dříve EU postupně rozpadne sama.
Váš volební obvod je v politických preferencích spíše dlouhodobě rozdělen. Zatímco jeho sever je laděn pravicově, tak jih spíše tenduje doleva. Jak si s tím poradíte?
Máte pravdu, podle statistik z předchozích voleb v tomto regionu se zdá, že sever je pravicový a jih je spíše levicový. Není možné to vnímat jen podle hledisek tohoto statistického rozdělení. Myslím si, že já jako politik liberálně konzervativního zaměření mohu vyhovovat jak tradičnímu konzervativnímu myšlení voličů se zaměřením na rodinu, ochranu vlastnictví a nízké daně, tak liberálnímu proudu se svobodou projevu, necenzurovaných sociálních sítí s co nejméně regulacemi.
Co je největším problémem vašeho senátního obvodu a jak byste ho řešil?
V senátním obvodu jsou stejně jako v celé České republice různé problémy. Je to především doprava při spojení s Prahou a stále mnoho neopravených silnic. Dalším problémem je zdravotnictví, které je podhodnocené a chybí v něm miliardy korun. Specializace místních nemocnic není dotažena ke spokojenosti pacientů. Místní samosprávy se v obcích snaží dokončit potřebnou infrastrukturu, ale zdá se mi, že příspěvky kraje a státu jsou poskytovány spíše podle stranického dresu, a nikoli třeba podle počtu obyvatel. Státní regulace a vysoké daně brzdí rozvoj podnikání, proto je v některých částech regionu také trochu vyšší nezaměstnanost.
Vaším soupeřem bude třeba i bývalý starosta Kutné Hory Šanc, který kandiduje za STAN. Co byste na adresu tohoto svého soupeře předeslal? Jak je dnes vedena Kutná Hora – turistický magnet středu Čech?
Pan Ivo Šanc, bývalý starosta Kutné Hory, který kandiduje do Senátu za STAN, je pro mne velmi důstojný soupeř. Dovedu si představit, že v druhém kole senátních voleb se utkám právě s ním. Kutná Hora má nové vedení radnice v čele s neúnavně aktivním starostou Martinem Starým. Pod jeho vedením si městská koalice vede velmi dobře a doufám, že si toto vedení také pochvalují i občané Kutné Hory. Město je skutečným turistickým skvostem a je dobře, že je tak relativně blízko Prahy, protože se návštěva turistů z celého světa dá stihnout z Prahy autobusem za půl dne.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Josef Petrů