Zájmy velmocí v Sýrii jsou úplně jiné, než se říká. Islamisté mají podporu u tohoto dlouholetého spojence USA. Zde je pohled "obyčejného Syřana"

04.07.2017 20:33 | Zprávy

ROZHOVOR Na zajímavou úlohu malého Kataru při podpoře Muslimského bratrstva za masivní podpory Obamovy administrativy ukazuje v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz bývalý opoziční činitel, Syřan žijící a podnikající od sedmdesátých let minulého století v naší republice, ing. Mazen Maialeh. Uvádí též, že Spojeným státům nejde tak o podporu Kurdů, jak by se mohlo na první pohled zdát, a že hrozba Donalda Trumpa Bašáru Asadovi, aby se vyvaroval dalšího použití chemických zbraní je jen nepodloženým gestem.

Zájmy velmocí v Sýrii jsou úplně jiné, než se říká. Islamisté mají podporu u tohoto dlouholetého spojence USA. Zde je pohled "obyčejného Syřana"
Foto: archiv
Popisek: Syřan Mazen Maialeh žije v Česku několik desetiletí

Jak hodnotíte současnou situaci v Sýrii? Vzpomínám si, jak při jednom z našich minulých rozhovorů jste říkal, že by v této zemi byl klid během několika hodin, kdyby se velmoci chtěly domluvit...

Začínáte nelehkou otázkou, na niž nelze odpovědět jen několika větami, přesto se budu snažit o velmi stručnou analýzu situace.

Stále zastávám stejný názor, že konflikt v Sýrii už dávno přestal být syrskou záležitostí, a nelze jej tudíž vyřešit bez mezinárodního konsensu, především mezi Spojenými státy a Ruskem. Soupeření těchto dvou velmocí v tomto teritoriu je jeden z vážných důvodů pokračující bezvýchodné války. Přesto, abych nepřisoudil veškerou vinu za situaci v Sýrii velmocem, dodám, že oba místní aktéři konfliktu, myslím tím jak syrský režim, tak i syrskou opozici včetně jejích terénních spojenců, zřejmě nepřestali doufat v dosažení vojenského vítězství a stále nemají ve svých agendách možnost akceptace reálného kompromisního politického řešení, které nedeklaruje vítězství jedné či druhé strany.

Ani země regionu nebyly a nejsou bez viny v tomto konfliktu, jelikož jejich intervence přispěly pouze k eskalaci ozbrojeného konfliktu a devastaci Sýrie. Mám tím na mysli Írán, Hizballáh a další šíitské milice na straně jedné; a Turecko, Katar, Saúdskou Arábii a další státy na straně druhé.

V tomto konfliktu není jediná strana nebo reálná síla, která by zastávala a hájila zájmy obyčejných Syřanů a která by se snažila prosadit tyto zájmy v různých probíhajících jednáních o politickém urovnání situace. Za těchto okolností si lze jen těžko představit, že by v dohledné době mohlo vyzrát nějaké pozitivní politické řešení. Vše spíše nahrává buď pokračování války, nebo rozštěpení syrského státu na regiony podléhající různým státům a vlivům.  

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

koncesionářské poplatky

Dobrý den, pane Nachere. Samozřejmě vím, že jste proti zvýšení koncesionářských poplatků, a pokud to dobře chápu, tak když budete u moci, tak je opět snížíte? A neuvažujete o jejich úplném zrušení? Já netvrdím, že se třeba na nějaké pořady na ČT nekoukám, ale pokud jde o zpravodajství rozhodně mi ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Lidé jako Foltýn si nezaslouží, že jejich předky Sověti zachránili před vyhlazením od Němců.“ A Vidlák ještě přidal

4:46 „Lidé jako Foltýn si nezaslouží, že jejich předky Sověti zachránili před vyhlazením od Němců.“ A Vidlák ještě přidal

VIDLÁKŮV TÝDEN Oslavy konce 2. světové války se nenesou v souladné atmosféře. „S prominutím, lidé ja…