Zdeněk Troška v ráži: Nenechte si od Američanů nic nabulíkovat, víte, kolik vedli válek? A Kalousek nemůže rozdýchat, že už neřídí zeměkouli

26. 9. 2014 7:58

Režisér Zdeněk Troška rád říká věci na rovinu, a to zejména co se týče politiků. V nejnovějším rozhovoru ParlamentníchListů.cz se rozhovořil o sankcích uvalovaných proti Rusku. Také zauvažoval, kdo může stát za krizí na Ukrajině. „Pokud je pravda, že se objevila obrovská ložiska ropy a zemního plynu v Černém moři, no tak je logické, když americké koncerny a nadnárodní společnosti projevily zájem se jich zmocnit,“ řekl. A navíc zmínil i něco nelichotivého o poslanci Miroslavu Kalouskovi...

Zdeněk Troška v ráži: Nenechte si od Američanů nic nabulíkovat, víte, kolik vedli válek? A Kalousek nemůže rozdýchat, že už neřídí zeměkouli
Foto: Radek Kraus
Popisek: Režisér Zdeněk Troška

Anketa

Byla léta 1990-2014 pro naši zemi úspěšná?

12%
88%
hlasovalo: 66147 lidí

„NE sankcím, ANO míru" je akce, která chce upozornit na to, že sankce uvalované na Rusko mír do ukrajinské oblasti nepřinesou a přitom připraví o pracovní místa tisíce lidí. Navíc mohou být předstupněm k válce. Akce se koná tuto neděli, tedy 28. 9. 2014, v 11.55 u sochy sv. Václava na Václavském náměstí v Praze.

Do současné chvíle svou účast potvrdili tito řečníci: Jan Kavan (ČSSD), Jaroslav Foldyna (ČSSD), Kateřina Konečná (KSČM, poslankyně EU parlamentu), Radim Fiala (místopředseda Úsvitu), Jan Veleba (senátor a bývalý prezident Agrární komory), Martin Koller (vojenský analytik, který pohovoří o dopadu sankcí na zbrojní průmysl), Petr Šimůnek (místopředseda KSČM) a režisér Zdeněk Troška, který zřejmě ke shromáždění promluví prostřednictvím telefonu, nebo bude jeho projev přečten. ParlamentníListy.cz se dopředu Trošky otázaly v souvislosti s akcí na jeho názory:

Summit EU koncem srpna rozhodl, že Evropská komise kvůli ukrajinské krizi navrhne další přitvrzení protiruských opatření, s čímž ovšem tehdy moc nesouhlasil český premiér Bohuslav Sobotka. Poslanci z TOP 09 a z ODS ho pak za to „grilovali“ ve sněmovně. Má podle vás pravdu Sobotka, který je ohledně sankcí stále opatrný? Prý poškodí naši ekonomiku...

To je naprosto v pořádku, co pan Sobotka udělal, neboť prezident i premiér jsou tady od toho, aby hájili zájmy našeho státu a našich lidí a nebyli jak tupé ovce, které jen přikyvují hlavou na vše, co se seshora – ať už z USA, či z Bruselu – nařídí. Já si myslím, že to je od pana premiéra naprosto v pořádku. Ony sankce - byť i mírné - totiž jinak zapůsobí v obrovském státě jako je Německo, nebo Francie, ale tak malý státeček jako je Česká republika přitom můžou daleko více poškodit. No a jestliže si to premiér a prezident uvědomují a to navíc v době, když se sankce schvalují a ještě ani není jasné, jakého druhu budou, tak pak je logické, že takto zareagovali. Dali na vědomí, že nejsou ovce. Od toho jsme přece lidi, abychom o tom diskutovali. Z hlediska Česka dali velmi dobře najevo, na co bychom mohli přistoupit a na co v zásadě ne. Já jsem totiž celkově proti bezhlavému přikyvování na vše, co přijde ze Západu. Máme přece svou hlavu i rozum a své způsoby žití, které mohou být jiné nežli třeba v USA, a podle toho musíme ladit naše potřeby a naše zájmy. Takto by to ale měl dělat každý stát.

Nesouhlasíte, pokud jde o Rusko a Ukrajinu? Přečtěte si původní materiály ParlamentníchListů.cz přinášející názory Alexandra Tomského (+ 2. část), Romana Šmuclera, Jiřího Pehe (z 11.9.), Romana Jocha (ze 7.8) + (9.9.), Jiřího Pospíšila, Pavla Žáčka, Marka Ženíška, Přemysla Sobotky,   Johna Boka, Petra Fialy, Maji Lutaj, generála Miroslava Žižky, Pavla Šafra, Františka Janoucha, Jiřího Šestáka, Cyrila Svobody (z 1. 9.), Vladimíra Hanzela, českých umělců, Bohumila Doležala, Zdeny Mašínové (z 21. 8.), Michaela Romancova, Anatolije Lebeděva, Františka Laudáta, Jany Černochové, Karla SchwarzenbergaAlexandra Kručinina, Milana Hulíka, doc. Jaroslava Šebka, , Hynka Kmoníčka, prof. Václava Hampla, Martina Bursíka (z 6. 8.), Vladimíra Hučína, Jana Vidíma, Jaroslava Lobkowicze, Gabriely Peckové, Daniela Kroupy, Tomáše Zdechovského, Cyrila Svobody (z 22. 8.), Františka Bublana, Jiřiny Šiklové, Karla Hvížďaly, Jiřího Pehe (30.7.), Marty Kubišové, Petry Procházkové, Martina Bursíka (z 23. 6.), šéfky hnutí Femen, Zdeny Mašínové (z 21. 5.), Ondřeje Benešíka či Džamily Stehlíkové.

Co si myslíte o krizi na Ukrajině? Jste přesvědčen o tom, že největší podíl za rozpoutání této krize nese prezident Ruska Vladimir Putin?

Já mám za to, že není vše tak černobílé, jak se nám předkládá. Mainstreamová média nám sice mohou předkládat formy a podoby ukrajinská krize, ale je třeba si klást otázku, zda to tak náhodou nechtějí vidět pouze majitelé oněch médií. Možná, že se Rusko něčemu jakoby brání a dokonce jsem k tomu četl několik postřehů, že za tím stojí také USA. Vždyť Amerika během posledních dvaceti let rozdmýchala až šedesát válečných konfliktů po celém světě! No a jestliže je pravda, že se objevila obrovská ložiska ropy a zemního plynu v Černém moři, tedy u pobřeží Ruska a Ukrajiny, no tak je pak také logické, když americké koncerny a nadnárodní společnosti projevily zájem se jich zmocnit. Je ale také pochopitelné, že se tomu Ukrajina, či spíše Putin, snaží zabránit. Jak by se líbilo Spojeným státům, kdyby se Rusko rozhodlo, že si u pobřeží amerického státu bude těžit, co chce, nebo že bude řešit mexicko-americký konflikt? Také by se tomu bránilo!

Takže vy zřejmě nepatříte mezi ty, co říkají, že největší nebezpečí Evropě hrozí z východu?

To rozhodně ne! Musíme se podívat trochu dál. Totiž ta bezohledná demokracie, co k nám přichází ze Spojených států, má jiné plány, než nám jsou předkládány. Ono to tak bývalo ale vždy: Rozvine se nějaké hra, jež má odvést pozornost od určitých problémů, které se řeší v tu chvíli velmi skandálně. Dnes se už třeba ví, že Muammar Kaddáfí v Libyi musel padnout, protože odmítl po padesáti letech Americe, aby spravovala jejich ropu. Dal najevo, že si onu ropu budou Libyjci distribuovat a prodávat sami. Z takových podobných příkladů si beru nadhled a proto nic hned nevidím černobíle. Nevidím tedy touto optikou ani krizi na Ukrajině, že by ji rozdmýchalo jen Rusko. USA si prostě myslely, že si udělá své základny NATO na Ukrajině a na Krymu, no tak pochopitelně Putinovi se tohle nebude líbit nikdy. To je jako kdyby si Rusové chtěli udělat základny na Floridě, to je také k smíchu. Proto nevěřím oné černobílé nálepce, že Putin může za vše. To není pravda.

Fotogalerie: - Pražský Majdan 21.9.2014

Pražský Majdan 21.9.2014
Pražský Majdan 21.9.2014
Pražský Majdan 21.9.2014
Ukrajinská hymna
Igor Zolotarev
Pavel Svoboda

Fotogalerie: - Protest proti válce

Protest proti válce před poslaneckou sněmovnou
Protest proti válce před poslaneckou sněmovnou
Protest proti válce před poslaneckou sněmovnou
Protest proti válce před poslaneckou sněmovnou
Protest proti válce před poslaneckou sněmovnou
Protest proti válce před poslaneckou sněmovnou

Lidem na Václavském náměstí chcete v neděli říci něco podobného?

Anketa

Vadí vám, když politik mluví sprostě?

hlasovalo: 6840 lidí
Ano. Řeknu jim, aby si tyto věci prostým selským rozumem a chladnou hlavou zvážili a nenechali si nabulíkovat něco, co nás může i poškozovat. Jestliže jsme čtyřicet let poslouchali příkazům z Moskvy, tak teď poučeni přece nebudeme poslouchat tupě příkazům z Bruselu! Oni tam totiž někdy vymýšlí strašné kraviny... Měli by asi dostat studenou sprchu, aby se probrali. Jak ten Sobotka, tak i Zeman jsou tak podle mne v právu. Ať se to vše pořádně zváží a prodiskutuje a neřeší jen prostými befely...

A proč své názory chcete sdělit po telefonu? Proč mezi občany nepřijdete osobně?

Já mám totiž o víkendu pracovní schůzku v Německu - máme tam schůzky s partnery, kteří by mohli vstoupit do koprodukce. Ale popravdě ještě nevím, zda tam opravdu budu stále ještě v neděli, takže proto se asi spojím s těmi demonstranty jen telefonem.

Ve čtvrtek poslanci ve sněmovně projednávali, zda se má topkař Miroslav Kalousek omluvit poslanci z KSČM Zdeňkovi Ondráčkovi za slova o komunistických fízlech. Byla to ale velmi barvitá debata. Co byste poslancům za jejich řeči vzkázal?

Já si myslím, že by se mělo dbát na kulturu vyjadřování na těchto nejvyšších místech, která reprezentují republiku. A jestliže se někdo takto na půdě sněmovny vyjadřuje, tak to si může dovolit někde v bufetu a ještě mezi čtyřma očima. Ale takto to hlásat veřejně do světa? Tohle slovo by se podle mne nemělo veřejně používat. Slovo „fízl“ je totiž takové zapáchající a není to vhodný výraz pro politika, který chce nějak důstojně reprezentovat svou stranu.

Ale Miroslav Kalousek si stojí na tom, že se onomu komunistovi omlouvat nebude. Podle slov Kalouska se totiž není zač omlouvat. Ondráček před listopadem 1989 prý vskutku sloužil režimu v pohotovostním pluku SNB a těm se podle něj běžně říkalo komunističtí fízlové".

Mne takový postoj od Miroslava Kalouska ani nepřekvapuje. Pan Kalousek je prostě pan Kalousek! Já se nestačím divit jeho jednání a chování. Je opravdu s podivem, že je pořád v opozici a proti všem. Mám z toho dokonce pocit, že nemůže přenést přes srdce, že se někomu něco povedlo lépe nežli jemu a tak to teď nemůže vydýchat, neboť on byl ten báječný a úžasný a také ředitel zeměkoule. Podle mne se nyní snaží dělat vše pro to, aby nikoliv pomohl této republice, ale aby spíše někoho poškodil nebo pomluvil. Je z něj cítit taková uražená ješitnost, závist a podle mne jedná a mluví s pocitem ukřivděnosti, že už není ministrem, neboť to byl přece on, kdo byl v tomto nejlepší!

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Olga Böhmová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klára Samková: Nad Topolánkem se mi zvedl kufr. Málem jsem... Islám je zrůdný. Havel nechápal, že lidé odmítají shánět hajzlpapír a vložky

14:10 Klára Samková: Nad Topolánkem se mi zvedl kufr. Málem jsem... Islám je zrůdný. Havel nechápal, že lidé odmítají shánět hajzlpapír a vložky

Advokátka a aktivistka Klára Samková si uvědomuje, že lidé odmítají shánět základní potřeby a chtějí…