Že budeme kořistí Ruska? To se někdo moc dívá na pohádku o vlku a zajíci. Rusové si poradili s wehrmachtem, poradí si se sankcemi. Ekonom Munzi o tom, co nás čeká

18.03.2016 11:04 | Zprávy

ROZHOVOR Ekonom a předseda správní rady Czech Enterprise Institute Tomáš Munzi se tolik neobává nové ekonomické krize. Problémem jsou podle něj intervence centrálních bank do ekonomiky. Rusko má být dle něj naším partnerem a ekonomický vývoj v Číně nepovažuje za problém. Současný systém dle něj není férový ke střední třídě a zatěžuje ji nejvíce.

Že budeme kořistí Ruska? To se někdo moc dívá na pohádku o vlku a zajíci. Rusové si poradili s wehrmachtem, poradí si se sankcemi. Ekonom Munzi o tom, co nás čeká
Foto: Archiv TM
Popisek: Tomáš Munzi

Množí se varování před příchodem další ekonomické krize. Exšéf Bank of England Lord Mervyn King například uvádí, že světové hospodářství je na pokraji další havárie. Česká ekonomka Šichtařová prorokuje krizi s velkým K, běžně se používá termín „dokonalá bouře“. Ekonomická bouře prý začne na finančních trzích, které jsou údajně přehřáté. Co z toho může být pravda a v jakém horizontu?

Nebyl bych zase až tak velkým pesimistou. Problémem světového hospodářství je zejména to, že neefektivní státní zásahy manipulují se strukturou ekonomik, což zejména v regulovaných oblastech vede dlouhodobě k neefektivní alokaci kapitálu. Centrální banky též systémově manipulují s časovými preferencemi spotřebitelů a podnikatelů, čímž pobízejí k přemrštěnému zadlužování, a tím se finanční trhy a reálná ekonomika v různých cyklech přehřívají. Díky systémové manipulaci s úrokovými sazbami se v principu viditelné problémy nejvíc materializují na trzích nemovitostních a suverénních dluhopisů, což je následně doprovázeno různou mírou hospodářského propadu.  

Na druhou stranu lidstvo si historicky poradilo s mnohem horšími problémy a krizemi, než byla nedávná velká finanční a hospodářská krize. A samozřejmě všichni víme, že žádná pořádná „léčba“ neproběhla a mnohé problémy z minulosti se jen odsunuly do budoucna s nadějí, že se během doby nějak rozpustí v budoucnosti. Možnosti nominální iluze tištěním peněz jsou opravdu obrovské; a pokušení politiků a centrálních bankéřů je opravdu velké. Nechtějí přiznat vlastní chyby a raději přistupují k alibistickým řešením a vytloukání klínu klínem. Jak ale dokonce nedávno paradoxně poznamenal i šéf měnové a ekonomické sekce Banky pro mezinárodní platby, tedy jakési centrální banky všech centrálních bank, Claudio Borio, je potřeba přehodnotit všechny dosavadní myšlenkové pilíře, na kterých měnová politika stojí. Měnová manipulace během času vede ke špatné alokaci zdrojů, a tedy k nižšímu hospodářskému vzestupu.

Domnívám se, že i zvýšený alibistický příklon ke zvýšeným regulatorním požadavkům je krok špatným směrem. Je to stejné jako ochlazovat přehřívající se papiňák zvnějšku... tedy logicky to situaci ještě paradoxně může zhoršit a potenciální „dokonalá bouře“ může být ještě dokonalejší. Pět dnů před svým pádem Lehman Brothers vykazoval kapitálovou přiměřenost „Tier 1“ na úrovni 11procent, tedy skoro třikrát víc než tehdejší minimum.

Čína v řadě ohledů stagnuje, její problémy se přelévají do celého světa. Jak hodnotit budoucnost ambiciozní nastávající velmoci? Považujete za zajímavé její projekty, kterými se snaží prosadit v zahraničí, například projekt Nové Hedvábné stezky a některé další investice? Máme se bát čínských investorů, za kterými mohou být skryty velmocenské snahy Číny?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Také by mě ty vaše seznamy zajímaly

Můžete otevřeně sdělit, kolik tato vláda vyvezla techniky na Ukrajinu? Jestli vás dobře chápu, tak na rozdíl od nás lidí máte k dispozici nějaký seznam. Zveřejníte ho? A dá se vyčíslit celková pomoc Ukrajině - nejen kterou jsme vyvezli, ale i ta, kterou jim poskytujeme tady?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Covid, Green Deal, digitální měna? Pracoval pro ně, teď odhaluje, co se chystá

7:50 Covid, Green Deal, digitální měna? Pracoval pro ně, teď odhaluje, co se chystá

Mnoho let pracoval pro americkou globální investiční společnost. Velmi detailně tak nahlédl pod pokl…