Zeman doplácí na nezřízený způsob života. A Rusové byli šokováni, když přijeli k nám. Mysleli, že jsou nejbohatší na světě, říká český filozof a politik

11.05.2015 11:34 | Zprávy

ROZHOVOR Podle bývalého politika a vysokoškolského pedagoga Daniela Kroupy pro nás ruský prezident vykonal ohromnou službu tím, že nás probudil ze sladkého spánku, že žijeme navěky v mírovém prostředí a nemáme se čeho bát. „Putin svým agresivním chováním směrem na Západ probouzí spícího tygra. Všechny evropské země, které se cítí tímto jednáním ohroženy, a to nejsou jen země bývalého sovětského bloku, ale i severské země, posilují své vojenské rozpočty,“ prohlásil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz bývalý šéf ODA a exsenátor.

Zeman doplácí na nezřízený způsob života. A Rusové byli šokováni, když přijeli k nám. Mysleli, že jsou nejbohatší na světě, říká český filozof a politik
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident ČR Miloš Zeman

Vladimir Putin oslaví patnáct let od svého prvního zvolení prezidentem Ruské federace. Jak hodnotíte jeho působení v čele Ruska, jak se podle vás tato země za jeho vlády změnila?

Když se rozpadl Sovětský svaz, ocitlo se Rusko v naprostém rozkladu, což se projevilo zejména v ekonomické oblasti. Velkou roli v tom hrál také rozpad politické moci. Ve chvíli, kdy se dostal Putin k vládě, už začalo určité období konsolidace, protože prezident Jelcin vytvořil silné hnutí složené převážně z úředníků. Ti vytvořili protiváhu jiné politické síle, která pokrývala celé Rusko – komunistické straně. A Putin v této politice pokračoval, ovšem způsobem, který nakonec vede k autoritářským formám vlády. Dokázal konsolidovat moc, ale nedokázal konsolidovat demokratickou moc.

Došlo ke změně zahraniční politiky, když se dostal k moci Vladimir Putin?

Neštěstí Putina spočívá v tom, že hledal náhradu komunistické ideologie v bizarních geopolitických teoriích, které ho svedly na scestí. To scestí pro Rusko znamená roztržka s Evropou, s Evropskou unií. Tím vlastně Putin vydal Rusko na pospas skutečnému nebezpečí, které se týká jeho východní části. Místo toho, aby hledal oporu v Evropě proti rizikům jinde, tak si obsazením a připojením Krymu a rozpoutáním války na Ukrajině vytvořil na Západě pozici, kdy už mu nikdo z významných politiků nemůže důvěřovat, protože porušil platné smlouvy.

Někteří odborníci tvrdí, že Putin vrátil Rusům hrdost, protože rozpad Sovětského svazu vnímali jako ztrátu pozice světové velmoci, teď se dostávají znovu do pozice obávané a respektované země. Když Putin prohlásil, že největší katastrofa 20. století byl rozpad Sovětského svazu, nevnímají to zřejmě Rusové podobně? O tom, že Rusové politiku svého prezidenta podporují, svědčí přece i jeho rostoucí popularita doma.

Když jsem studoval v 60. letech střední školu, měli jsme učebnici ruštiny, která vyšla v Sovětském svazu. A tam jsme s údivem zjišťovali, že všechny významné vynálezy byly dílem Rusů nebo jejich sovětských pokračovatelů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Ing. Petr Bendl byl položen dotaz

A co s tím dělá vaše vláda?!

Podle mě nezneužívá situace, kdy jsou nějaké potraviny více žádané jen Agrofert, jak tvrdíte (https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/ODS-Majitel-poslancu-ANO-si-zvysi-trzby-a-jeho-nohsledi-hazou-na-vladu-zdrazovani-772577), ale snad všichni prodejci. A můj dotaz je prostý, co jste...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Volba Trumpa pracujícími…“. „Český protektorát.” Profesor Budil převratně ke Svátku práce

4:44 „Volba Trumpa pracujícími…“. „Český protektorát.” Profesor Budil převratně ke Svátku práce

Podle konzervativního filozofa Ivo Budila byla volba Donalda Trumpa lidovou vzpourou proti tomu, jak…