Zeman se vždycky obklopí těma Buzkovejma... Mám se líp než za socialismu, mám saunu, bazén. Máte blbější politiky než my, řekl mi kancléř Rakouska, vyzpovídal se nám slavný advokát

02.10.2017 10:41 | Zprávy

„Lidem v dnešní době vadí nejvíc existenční nejistota,“ říká známý českobudějovický advokát Miroslav Kříženecký a dokládá to na příkladech ze svého okolí. Pro ParlamentníListy.cz promluvil také o tom, proč jsou podle jeho názoru v České republice v mnohých případech tak malé platy a zda věří v tomto směru v nějaké zlepšení. Řekl také svůj názor na to, co se udělalo v letech po sametové revoluci špatně, a prozradil i, kdo za to podle něj může. V rozhovoru promluvil také o Miloši Zemanovi. „Je nezištný, nedá se koupit. A to je pro mnohé trnem v oku. Jen se vždycky obklopí nějakýma těma Grossama, Buzkovejma…, říká známý advokát.

Zeman se vždycky obklopí těma Buzkovejma... Mám se líp než za socialismu, mám saunu, bazén. Máte blbější politiky než my, řekl mi kancléř Rakouska, vyzpovídal se nám slavný advokát
Foto: krizenecky.cz
Popisek: Advokát Miroslav Kříženecký

Před listopadem 1989 bylo líp. To dnes tvrdí určitá skupina obyvatel, a to nejen mezi staršími ročníky. Mnozí lidé stále porovnávají dnešní dobu s dobou před sametovou revolucí. Trnem v oku je jim korupce, stěžují si na nemožnost vymoci právo nebo i na bezpečnost. Podle sociologů na obyvatele ale spíše doléhá nejistota v zaměstnání, zadluženost, exekuce nebo i nízké mzdy. Co podle vás lidem dnes nejvíc vadí?

Domnívám se, že je to otázka existenční nejistoty. Navíc, jestliže obyvatelstvo dnes dluží kolem bilionu korun, tak samozřejmě má obrovské potíže se splácením. A to splácení je možné jedině tehdy, je-li tady jistota pracovních příležitostí. A o tu jistotu se lidi bojí. Mám příklad z vlastní rodiny. Tchán mé dcery se zhruba před čtyřmi lety velice dobře chytil u jedné firmy. A najednou firma přesunula výrobu do Rumunska, protože je tam levnější pracovní síla. A toto není řídký jev. Čili takový ten pocit sociální nejistoty, ten tady je. Dalším faktorem, který je a se kterým jsem se teď setkal. Jeden můj známý se snažil pomoci sestře, která si půjčila 400 tisíc. A ukazoval mi, že vlastně přistoupil k dluhu, kde jistina je 400 tisíc a nesplacené úroky milion 120 tisíc! To je něco neskutečného. Nebo – mám klienta, u kterého jsem dělal podmíněné propuštění. Než šel do vězení, nezaplatil třicet korun poplatek u lékaře. Dnes je po něm vymáháno 22 200. To je prostě neskutečná, řekl bych naprostá koncepční chyba v těchto záležitostech. A znovu říkám, myslím si, že mnohým lidem dnes nejvíc vadí ta nejistota, sociální, pracovní… Navíc bych řekl, že vztahy mezi lidmi jsou na nejnižší úrovni, co jsme kdy viděli. Vzájemná úcta lidí – to všechno, bohužel, je vniveč.

Další věc, o které lidé mluví, je bezpečnost. Mnozí poukazují na to, že kriminalita stoupla, nechtějí například děti dnes pustit samotné ven, tak jak to bylo třeba v 80. letech zcela běžné. Na to ale zase někteří odpovídají, že kriminalita se příliš nezměnila, jen se v dřívějších dobách o velké části případů nepsalo. Jak to z vaší zkušenosti vidíte vy?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Hora

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Nerostné bohatství na Ukrajině

Na CNN jste tvrdil, že Ukrajina již nerostné suroviny, které jsou na jejím území nevlastní, že je vlastní někdo jiný. Jak to víte? Myslíte, že tak na USA šije nějakou boudu, a proto došlo i k vyhrocení oné schůzky, kde se měla smlouva podepsat? A kdo je tedy podle vás vlastní?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mohl to vědět každý. Turek ke kauze Írán. Prozradil něco na Farského i Nerudovou

11:30 Mohl to vědět každý. Turek ke kauze Írán. Prozradil něco na Farského i Nerudovou

„Byla popsána neprodleně po uskutečnění v mém pořadu na youtube a taktéž zveřejněna na oficiálních s…